Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Бојанић се састао са извршним директором Управе за угљоводонике

Објављено: 29.01.2022. 09:25 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Министар капиталних инвестиција Младен Бојанић је, у сарадњи са државним секретаром за енергетику и рударство, Марком Перуновићем и генералном директорицом Директората за рударство, геологију и угљоводонике, Вером Кељановић, одржао радни састанак са Марком Аџићем, извршним директором Управе за угљоводонике и његовим сарадником Милошем Богдановићем из Одјељења за сигурност операција са угљоводоницима, на ком је презентовано тренутно стање у Управи, као и планови исте за даљи развој, са посебним акцентом на краткорочне и дугорочне планове.

Извршни директор Аџић је, као главне изазове предочио низ краткорочних циљева који се намећу као приориетни:

  • Преговори са концесионарима Ени и Новатек за израду гасне бушотине
  • Преговори са концесионарима Енергиан, Ени и Новатек, за удруживање потенцијала ,,брзи'' наставак истраживања нафте и гаса у црногорском подморју
  • Припрема Закона за сеизмичка истраживања
  • Припрема ,,multyclient'' тендера
  • Формирање резерви нафтних деривата

Након разматрања свих презентованих краткорочних циљева, министар Бојанић је са саговорницима дискутовао и о серији дугорочних циљева, те дао пуну подршку да се разговори на овом пољу наставе, а све у циљу даљег развоја и имплементације предочених пројетака. Као примарни дугорочни циљеви предочени су

  • гетермалне концесије
  • концесиони уговори за истраживања угљоводоника на копну и мору
  • плутајуће вјетро-електране

Uprava za ugljovodonike

Аџић је инофмисао министра Бојанића о предстојећој демобилизацији бушног постројења концесионара Ени и Новатек, као и о томе да је концесионар у обавези да у року од пола године од момента окончања бушења концеденту достави потпун извјештај по основу којег ћемо имати прецизне информације о самом исходу бушења у црногорском подморју. Јако је важно истаћи да су, индикатори уперени на карактеристике тла, као што су порозност и пропустност, показали да се ради о сувој или "dry hole"  бушотини, а да је за финалне резултате свакако потребно сачекати на Извјештај са стране концесионара.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?