Министар Ћулафић: Приоритет успостављање регионалног система за праћење климатских ризика

Министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дамјан Ћулафић учествовао је на регионалној конференцији „Уједињени у климатским промјенама“, која је одржана у Тирани, гдје је говорио о унапређењу климатских политика, примјени рјешења заснованих на природи и значају регионалне сарадње у процесу прилагођавања климатским промјенама.

Ћулафић је истакао да Црна Гора континуирано унапређује систем прилагођавања климатским промјенама кроз усвајање кључних законских и стратешких докумената, са посебним фокусом на јачање отпорности обалних подручја и заштиту екосистема.

Министар је подсјетио да је Црна Гора током 2025. године усвојила Закон о климатским промјенама и План прилагођавања на климатске промјене 2025–2035 са Акционим планом 2025–2027, док је претходно усвојена Стратегија за смањење ризика од катастрофа за период 2025–2030, чиме је додатно унапријеђен национални оквир за планирање и управљање климатским ризицима.

„План прилагођавања на климатске промјене представља кључни стратешки оквир за јачање институционалних капацитета и унапређење интегрисаног приступа у секторима пољопривреде, здравља, туризма и вода. Посебан фокус стављен је на развој система мониторинга, механизама раног упозоравања и доношење одлука заснованих на поузданим подацима“, казао је министар.

Он је навео да је Црна Гора у фебруару 2025. године предала Четврту националну комуникацију и Први двогодишњи извјештај о транспарентности (ФНЦ и БТР), потврђујући посвећеност транспарентности и међународној сарадњи у области климатске политике.

Говорећи о рјешењима заснованим на природи, министар је истакао да Црна Гора унапређује интегрисано управљање обалним подручјем кроз Националну стратегију интегрисаног управљања обалним подручјем, као и кроз спровођење обавеза преузетих ратификацијом ИЦЗМ Протокола за Медитеран у оквиру Барселонске конвенције.

Говорећи о регионалној сарадњи, Ћулафић је оцијенио да климатски ризици превазилазе административне границе, због чега је заједнички регионални приступ од кључног значаја.

„Регионална сарадња омогућава обједињавање података, знања и техничких капацитета, што доприноси квалитетнијем доношењу одлука, јачању отпорности система и ефикаснијемнкоришћењу ресурса. Посебно је важна у областима управљања водама, заштите од поплава и пожара, пољопривреде и јавног здравља“, истакао је министар.

Ћулафић је нагласио да Црна Гора приоритет види у успостављању заједничког регионалног система за праћење климатских ризика и унапређење система раног упозоравања на екстремне догађаје на Западном Балкану.

„Ова иницијатива допуњава приоритете дефинисане Планом прилагођавања на климатске промјене до 2035. године, посебно у дијелу јачања мониторинга, развоја раног упозоравања и доношења одлука заснованих на подацима. Регионални приступ омогућава ефикасније коришћење ресурса и бољу спремност за коришћење ЕУ фондова и финансијских механизама“, закључио је министар Ћулафић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?