Министар Мујовић покренуо питање Билећког језера, Црна Гора штити Тару и НП Дурмитор

Објављено: 07.03.2024. 14:00 Аутор: Министарство енергетике и рударства

“Најбољи тест нашег заједнчког капацитета и способности да сарађујемо и да ту сарадњу још више побољшамо је питање Билећког језера. Веома сам радостан што сам за преговарачким столом са министром Ђокићем који је истакао добру вољу да се ово питање крене рјешавати и ја очекујем понуду колега из Републике Српске, да видимо какве ћемо кораке направити у том правцу и како ћемо ово заједничко питање ријешити” нагласио је проф. др Саша Мујовић, министар енергетике и рударства у Београду, након састанка са Дубравком Ђедовић Хандановић, министарком рударства и енергетике Србије и Петром Ђокићем, министром енергетике и рударства Републике Српске (БиХ) на коме се разговарало о регионалној сарадњи у сектору енергетике.

Министар Мујовић је подсјетио да у Црној Гори постоји став да нам припада нека врста накнаде за коришћење потенцијала тј акумулације Билечког језера.

Оно што ми потенцирамо је да се нађе праведно рјешење. Није нам идеја да угрозимо наше сусједе или било кога другог, али исто тако не смијемо радити ни у корист своје штете, не смијемо да жмуримо и не смијемо одустајати од нечега што нам бројне декларације, правила и међународне конвенције дозвољавају” нагласио је Мујовић. Он се осврнуо и на пројекат изградње ХЕ Бук-Бијела.

“ХЕ Бук Бијела је предмет интересовања јавности у све три државе. Као неко ко зна добро шта су предности и мане нашег енергетског система и колико нам фали електричне енргије и нових капацитета било би илузорно очекивати да будем против енергетског пројекта, поготово оног из области обновљивих извора електиричне енергије. Ипак, колико год ја волио енергетику, прије свега волим и поштујем своју земљу и њене законе и њима се повинујем, поштујем одлуку Скупштине Црне Горе и посебно дугогодишњу борбу генерација прије мене да се заштити тај бисер Европе и суза Европе Тара и Национални парк Дурмитор.  Сигрно нећу урадити ништа што ће бити у корист наше штете, односно што ће угрозити Тару и НП Дрмитор” категоричан је министар Мујовић. Он је додао и да Црна Гора неће бити камен спотицања или баријера у реализацији пројекта других нама блиских и сусједних држава.

“Једино што тражимо јесу валидна научна мишљења и ставови да ли тај пројекат угрожава Црну Гору односно НП Дуримитор, ако говоримо о Бук Бијелој. Ако не угрожава, апсолутно у Црној Гори нећете имати проблем” рекао је министар Мујовић и подвукао да, као званични представник Црне Горе поручује да наша држава неће жмурити, неће радити у корист своје штете, неће се склањати са пута јер знамо шта је наш интерес, али да нећемо бити никоме сметња у развоју уколико то не угрожава наше потенцијале.

Trilateralni sastanak Beograd

Мујовић је истакао и да, у духу сарадње, жели да се укључе и сви остали из региона, јер наше заједништво и наша снага су добро за све нас.

“Сви се ми налазимо у истом возу енергетске транзиције који ће још дуги низ година пролазити кроз гудуре и клисуре да би дошао до тога да имамо довољне количине зелене енергије за све и довољно радних мјеста за све којима енергетска транзиција пријети да узме парче хљеба из руке”

Министар Мујовић је подсјетио да Црна Гора има капацитет од 900 МWХ.

“Годишње можемо произвести око три и по милиона ГWХ електричне енергије. Иако највећи дио електричне енергије добијамо из обновљивих извора, наш велики проблем је што нам је есенција и најважнији енергетски објекат у земљи Термоелектрана Пљевља која нам даје толико потребну базну енергију и која партиципира са више од 40 одсто у укупно произведеној електричној енергији” подсјетио је министар Мујовић додајући да је став Европске Уније по питању угља врло јасан.

“Ако претендујете да будете дио ЕУ онда немате велики простор за маневар - морате се повиновати начелима, што у нашем случају значи да у скорој будућности морамо одустати од наше ТЕ. Одустати од тако капиталног објекта је све само није лако. Тешко је и са енергетског аспекта, а још теже са социјалног и економског, јер морамо имати на уму да ТЕ Пљевља везује за себе и Рудник угља Пљевља са преко 1200 запослених” истакао је Мујовић. На срећу, каже министар Мујовић, Црна Гора је земља која има јако велики природни потенцијал, углавном неискориштен, у сунцу вјетру и води.

“Имамо велико интересовање страних инвеститора за улагања у енергетски сектор. Потпуно искрен да будем, сматрао бих се врло неуспјешним и недостојним министарске позиције ако такву ситуацију не успијем искористити и за мандата свог и ове Владе не будемо направили значајне искораке у енергетском сектору и створили предуслове да направимо адекватну алтерантиву ТЕ Пљевља” категоричан је министар Мујовић.

Он је новинарима у Влади Србије рекао да је тема састанка била и могућности заједничких наступа, посебно према Енергетској заједници.

“Разговарали како да будемо што јединственији, како да будемо заједно, како да заједно наступамо према Енергетској заједници и како да бранимо наше заједничке циљеве. Црна Гора јесте мала географски, али немајмо илузије да било која друга земља, већа, географски, капацитетом, може сама направити неке значајне искораке. Ако смо заједно онда смо снажни, ако смо одвојени и ако раздвојено дјелујемо бојим се да смо лак плијен или боље рећи “ једна сламка међу вихорове” и да не можемо пуно тога учинити” истакао је министар Мујовић.

На састанку је било ријечи и о јачању преносних капацитета, посебно Трансбалканског коридора.

"Свима нам је потребно за будућност више електричне енергије, посебно зелене енергије, као и гаса, а једини начин да до тога дођемо је изградња нових капацитета. Или ћемо сви бити на добитку, тако што ћемо градити нове електране и радити на међусобном повезивању или ћемо сви бити на губитку, у смислу да ћемо бити мање енергетски независни, мање енергетски безбједни, што поготово у условима енергетске транзиције и енергетске кризе ником није у интересу. Став Србије је да треба да радимо заједно и да покушамо једни другима да олакшамо остваривање наших циљева“, рекла је министарка Ђедовић на конференцији за новинаре након састанка у Влади Србије.

Она је истакла да Србија има значајну трговинску размјену и са Црном Гором и са БиХ, потписане меморандуме о сарадњи у области енергетике, као и заједничке пројекте који се већ реализују. „Посебно је важна изградња Трансбалканског коридора, који ће повећати наше капацитете на преносној мрежи, повезати тржишта Румуније и Србије са тржиштима БИХ, Црне Горе и Италије, а такође је и услов за прикључење на мрежу РХЕ Бистрица, која је за нас стратешки важан пројекат“, рекла је Ђедовић Хандановић.

Министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић, захвалио је министарки Ђедовић Хандановић на организацији састанка, рекавши да је то дио напора за унапређивање сарадње Србије и Републике Српске, али и за проширивање те сарадње унутар региона. „Република Српска има интерес да сарађује са другима у региону по енергетским питањима која су од заједничког интереса. Сагласили смо се радимо на даљем јачању преносне и дистрибутивне мреже, које је неопходно за прикључење нових производних капацитета из обновљивих извора“, рекао је Ђокић. Он је нагласио да ће Република Српска учинити све да изградња ХЕ Бук Бијела настави да се реализује, као и да су и Влада Србије и ЕПС показали да желе пројекат настави да се развија. Додао је и да треба да се разрешавају одређена питања која изазивају забринутост у вези са заштитом животне средине и да се приликом добијања одговора на та питања поште став струке.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?