Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар здравља отворио Националну конференцију о HIV/AIDS-у у Будви

Објављено: 19.04.2023. 05:49 Аутор: ПР Служба Министарсрва здравља

Шћекић: Стварање адекватног окружења за особе погођене HIV инфекцијом приоритетна обавеза

„Министарство здравља посвећено је континуираној борби против HIV/AIDS-а, по чему је Црна Гора препозната, с обзиром на чињеницу да смо међу државама са најнижом стопом инциденције HIV-ом у Европи. Данашњи расположиви подаци говоре да је ХИВ инфекција присутна у Црној Гори, али да је под контролом. Међутим, инфективни потенцијал, те присутни социјални фактори који могу утицати да се ова инфекција отме контроли, тјерају нас на опрез и траже од црногорског здравства и друштва уопште још веће напоре и ангажман, казао је министар здравља Драгослав Шћекић, на отварању Националне конференције о HIV/AIDS-у, која се наредна три дана одржава у Будви. Он је истакао да је стварање адекватног окружења за особе погођене HIV инфекцијом приоритетна обавеза, која је условљена преданом борбом против стигме и дискриминације.

„Не смијемо заборавити да се универзална људска права не могу доводити у питање и да је обавеза сваког од нас да их штитимо и унапређујемо“, поручио је министар Шћекић.

Он се захвалио свим релевантним актерима на националном нивоу, а од донатора посебно је истакао Глобални фонд за борбу против AIDS-а, туберкулозе и маларије, као снажног партнера Црне Горе у реализацији активности, који, како је рекао, кроз финансијску, стручну и техничку помоћ значајно доприноси унапређењу превенције, третмана и подршке особама које живе са HIV-ом.

“У периоду од 2022. до 2024. године ова међународна организација помоћи ће наше активности у овој области са  562.000 еура, а  добили смо и нову алокацију средстава за период од 2025. до 2027. године у износу од 931.000 еура. Такође, држава је добила додатну подршку Глобалног фонда за одговор на пандемију COVID-19 кроз њихов глобални механизам за одговор на COVID-19. У 2022. година та помоћ износила је преко 281.000 еура, а у 2023. години 570.000 еура”, истакао је Шћекић.

Поред министра Шћекића, на отварању конференције, која је ове године посевећена одрживости националног одговора на HIV/AIDS, изазовима у планирању и спровођењу, као и на могућности унапрјеђења активности и интервенција у оквиру текућег Националног HIV/AIDS Програма 2021-2023. године и новог Националног Програма за период од 2024-2026. године, говорили су и директор Института за јавно здравље Црне Горе др Игор Галић, директор Фонда за здравствено осигурање др Вук Кадић и предсједавајућа Националног координационог тијела за HIV/AIDS Биљана Зековић. 

Др Игор Галић је подсјетио на историјат националног одговора на HIV у нашој земљи који, како је рекао, датира још од 1985. године када је Црна Гора увела програм за HIV/AIDS као дио програма бивше Републике Југославије, четири године прије него што је регистрован први случај HIV инфекције у Црној Гори. Он је подсјетио и на чињеницу да је у нашој земљи 2001. године формирана Национална комисија за AIDS са циљем координације укупног мултисекторског одговора на HIV/AIDS.

„Институт за јавно здравље Црне Горе, од почетка епидемије HIV-а, активно учествује у активностима из националног одговора и предлаже, развија и спроводи мјере превенције и контроле које су, на основу података из успостављеног комплексног система надзора надзора над HIV-ом, у складу са тренутним стањем и потребама“, истакао је Галић и додао да Институт активно помаже спровођење текућег Гранта за HIV/AIDS суфинансираног од стране Министарства здравља и Глобалног фонда. Према роијечима др Галића, Институт у сарадњи са невладиним организацијама спроводи редовне активности епидемиолошког и био-бихејвиоралног надзора над HIV/AIDS-ом, промоције бесплатног добровољног савјетовања и тестирања на HIV, промоције тестирања на HIV у заједници и бројне друге активности и интервенције на овом пољу.

Др Вук Кадић је истакао да је врло захвалан организаторима на препознавању улоге Фонда за здравствено осигурање у систему и подсјетио учеснике Конференције на чињеницу да Фонд у цјелости финансира све потребе у области HIV-а у смислу дијагностике, третмана и лијечења. Такође је истакао значај здравља као највећег људског ресурса, али и највећег људског права и позвао да се више пажње посвети смањењу стигме и дискриминације према најрањивим, а превасходно према особама које живе са HIV-ом.

Предсједица Националног координационог тијела за HIV/AIDS Биљана Зековић је истакла значај рада овог тијела, које постоји од 2003. године и подсјетила на резултате који су остварени.

„У посљедњих шест година, од када је Црна Гора поново укључена на листу земаља које су подобне за финансирање од овог значајног донатора, захваљујући раду чланова и чланица NKT/CCM-а и Секретаријата, уз подршку Министарства здравља и Института за јавно здравље, Црна Гора је добила преко 1.1 милион еура за подршку услугама превенције и подршке намијењених кључним популацијама у области HIV-а. Такође, у периоду од 2020. године до данас, Црна Гора је за потребе националног одговора на COVID-19 пандемију добила донације од Глобалног фонда вриједне нешто преко 900.000 еура, што су сложићемо се значајна средства за наш здравствени систем, истакла је Зековић.

На крају је подвукла да сви ови напори које улаже Национално координационо тијело за HIV/AIDS, али и укупан систем, не би били потпуни без адекватне подршке државе, па је и овом приликом истакла и похвалила одговоран однос Министарства здравља, Фонда за здравствено осигурање и Института за јавно здравље према укупном националном одговору на HIV/AIDS и према грађанима као крајњим корисницима ових услуга.  

Галерија

gallery.media[0].alt
1/1 Фото: ПР Служба Министарства здравља

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?