Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министри Стијовић и Кошарац о унапређењу сарадње и јачању спољнотрговинске размјене између БиХ и Црне Горе

У оквиру званичне посјете коју је предводио предсједник Владе Црне Горе Здравко Кривокапић министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић разговарао је данас у Сарајеву са министром спољне трговине и економских односа БиХ Сташом Кошарацем о унапређењу сарадње и побољшању обима спољнотрговинске размјене.

На састанку су размијењена мишљења о сарадњи Црне Горе и БиХ у свјетлу процеса европских интеграција. 

Имајући у виду да је Црна Гора у погледу приближавања ЕУ у напреднијем стадијуму у односу на БиХ, министри Стијовић и Кошарац усагласили су да ће у наредном периоду, у складу са уставним надлежностима и у координацији са надлежним ентитетским министарствима, заједнички радити на размјени искустава у припреми преговарачких позиција за поглавља која се тичу области пољопривреде, руралног развоја, безбједности хране, ветеринарске и фитосанитарне политике, рибарства, као и коришћења средстава из претприступних фондова ЕУ и учешћа у ИПА програму прекограничне сарадње са Црном Гором.

Саговорници су указали на потребу сарадње и размјене искустава у приближавању законодавству ЕУ, а нарочито из области виноградарства и винарства, воћа и поврћа, те на потребу пословно-техничке сарадње у области прерађивачке индустрије воћа и поврћа, као и дораде и прераде љековитог биља, али и сарадње у организацији заједничких семинара и радионица Техничке помоћи (ТАИЕX) коју пружа Европска комисија.

Министри Стијовић и Кошарац посебан фокус током разговора ставили су на коришћење међународних финансијских средстава како би се унаприједила сарадња у области сточарства између Црне Горе и БиХ. Министар Кошарац рекао је да је пољопривреда у примарној надлежности ентитета, те најавио да ће у наредних 15 дана организовати састанак са министром Стијовићем и министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Борисом Пашалићем како би се разговарало о прерађивачким капацитетима Херцеговине, с нагласком на могућност повезивања Гацка и Никшића у том погледу.

На састанку је било ријечи и о заједничком наступу Црне Горе и БиХ на већим тржиштима, попут тржишта НР Кине, те коришћењу потенцијала и услуга луке Бар у пружању спољнотрговинског промета.

Говорећи о значају интегрисаних граничних прелаза, саговорници су оцијенили да је у наредном периоду потребно интензивирати активности на формирању интегрисаних граничних прелаза Делеуша и Зупци, што ће бити значајан искорак за поспјешивање трговине и привредних веза БиХ и Црне Горе.

Министри Стијовић и Кошарац такође су потврдили спремност да заједно са надлежним представницима Србије активно раде на рјешавању проблема отпада, који плутајући ријеком Дрином заврши код Хидроелектране Вишеград, угрожавајући њен рад.

Министар Кошарац закључио је да је неопходно ријешити ово питање на регионалном нивоу како би се сачувала енергетска стабилност и омогућио неометан рад ХЕ Вишеград.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?