Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Наставак инфо-кампање за представљање агробуџета за 2023. годину у црногорским општинама

Објављено: 13.03.2023. 10:48

У наставку инфо кампање, представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде представили су мјере подршке агробуџета за 2023. годину и разговарали са пољопривредним произвођачима у Беранама, Колашину, Андријевици, Мојковцу, Жабљаку, Шавнику, Цетињу и Будви.

Пољопривредним произвођачима су презентоване могућности подршке које се опредјелјују Уредбом о условима, начину и динамици спровођења мјера аграрне политике за 2023. годину, како би им било олакшано пријављивање и предочена права у сусрет предстојећим Јавним позивима.

Током трајања презентације, произвођачи су највише интересовања показали за мјере сточарства, набавку механизације, мјере заснивања производних засада у биљној производњи и мјере директне подршке, као и мјере за покретање бизниса младих.

Произвођачима је предочено да је Министарство донијело одлуку да смањи критеријуме за добијање премија у говедарству и у том смислу ће сви произвођачи, независно од броја грла имати право да поднесу захтјев за остваривање премије за подршку по грлу. Такође, критеријуми за остваривање права на премије по грлу за овце и козе су такође смањени на једно условно грло, односно 10 оваца или коза, које ће бити укључене у систем премија, док су премије за сир увећане за 25%.

Овогодишњим буџетом подржава се и развој високопродуктивног сточног фонда, те је у ту сврху опредијељено 950.000,00 еура за набавку високопродуктивних стеоних јуница, са максималним учешћем буџетских средстава од 70% прихватљиве вриједности, односно до максималних 1.500 еура по грлу. Планирана је подршка за набавку 640 грла.

Поред основних директних плаћања, истакнута је новина увођења производно везаних плаћања у биљној производњи, затим плаћања за младе фармере, као и додатних плаћања за производњу на некориштеном пољопривредном земљишту. Такође, најављен је и почетак спровођења агроеколошких мјера за приватне ливаде и пашњаке. Уведене су нове шеме директних плаћања у биљној производњи и значајно повећана средства за ову намјену.

Представници министарства су упутили позив пољопривредним произвођачима да пријаве своје површине у СИЗЕП систем путем регионалних савјетодавних служби. Потребно је пријавити све површине намијењене биљној производњи до 30. априла, како би се извршила директна плаћања за ову годину.

Посебан фокус је стављен на развој руралне инфраструктуре, гдје ће износ средстава подршке бити 3,73 милиона еура. Предочена је новина да ће Министарство пружити подршку општинама на сјеверу, на начин што ће извршити набавку механизације и опреме за цишћене снијега, како би рурално сеоско становништо у зимским мјесецима могло несметано да функиционише.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде посебно апелује на пољопривредне произвођаче да осигуравају своју производњу. Износ подршке ресорног министарства за полисе увећан је са 50 на 60%, при чему највећи број локалних самоуправа учествује са додатних 25 до 30%.

Представљени су и резултати међународног пројекта ДИГИТАЛНО ПРЕДУЗЕТНИЧКО ГНИЈЕЗДО И 4.0 ИНДУСТРИЈА У ЦРНОЈ ГОРИ - DigN€st, који се финансира од стране ERASMUS + програма (ЕУ), у ком је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде један од партнера.

У претходном периоду МПШВ је организовало Инфо дан/Open day на тему „Потенцијали развоја бизнис идеја за дигитализацију у области пољопривреде“ који је био намијењен студентима Универзитета Доња Горица и студентима Унверзитета Црне Горе, као и посјете пољопривредним газдинствима и Институту за биологију мора у Котору, гдје су студенти имали прилику да се кроз директну комуникацију и консултације упознају са пољопривредном производњом и идентификују проблеме у производњи, који се у будућности могу ријешити и предуприједити кроз примјену дигиталних рјешења.

prezentacije DIGNEST Program

Као резултат, објављен је јавни позив за студенте за достављење идеја за развој иновативних рјешења у области дигитализације пољопривреде и медицине, на којем је изабрано 20 студентских тимова за подршку кроз менторство и мониторинг, набавку специјализоване опреме неопходне за имплементацију/ тестирање рјешења и сарадњу са професорима из партнерских институција из Европске уније.

Учешћем у овом пројекту министарство се труди да унаприједи примјену дигитализације у области пољопривредне производње у Црној Гори и да допринос стимулисању иновативног приступа у производњи.

Након презентације мјера подршке, пољопривредни произвођачи су у дијалогу са представницима Министарства изнијели проблеме и изазове са којима се суочавају усљед поскупљење цијена инпута у пољопривредној производњи. Посебно интересовање произвођача било је везано за дистрибуцију пластеника, при чему је предочено да ће дистрибуција пластеника у сарадњи са локалним самоуправама кренути почетком наредне недјеље. 

Након првог круга, представљање агробуџета за 2023. годину ће бити организовано у свим осталим општинама у наредном периоду.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/13
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?