Нове пресуде Европског суда за људска права – Дедић и други против Црне Горе, Адровић и други против Црне Горе и Бешовић и други против Црне Горе

Европски суд за људска права (у даљем тексту: „Европски суд“), дана 11. априла 2024. године објавио је 3 (три) пресуде у предметима Дедић и други против Црне Горе (бр. представке 4847/20), Адровић и други против Црне Горе (бр. представке 8318/20) и Бешовић и други против Црне Горе (бр. представке 21601/20), у којима је одлучено по представкама бивших радника привредног друштва „Радоје Дакић“ АД Подгорица - у стечају, који су се жалили због неизвршења домаћих одлука донијетих у њихову корист а против наведеног привредног друштва.

У предметним пресудама Европски суд је представке прогласио прихватљивим (осим за четири подносиоца представке у предмету Бешовић и други против Црне Горе) и утврдио повреду члана 6 став 1 Конвенције (право на правично суђење) и члана 1 Протокола бр.1 уз Конвенцију (заштита имовине) због неизвршења домаћих одлука донијетих у корист подносилаца представки а против наведеног привредног друштва и утврдио да је тужена држава дужна да обезбиједи, користећи адекватна средства, у року од 3 (три) мјесеца извршење наведених домаћих одлука.

Након што је испитао цјелокупну документацију која му је достављена, а у складу са његовом добро установљеном судском праксом о том питању, Европски суд је заузео став да у конкретним предметима надлежни органи нијесу уложили све неопходне напоре да обезбиједе потпуно и правовремено извршење одлука донијетих у корист подносилаца представки на националном нивоу.

Европски суд је одбио захтјеве подносилаца представки за правично задовољење на име накнаде нематеријалне штете, имајући у виду да је Уставни суд Црне Горе у одлукама из 2019. године утврдио повреду права на правично суђење подносилаца представки гарантованог чланом 6 Конвенције и повреду права на мирно уживање имовине из члана 1 Протокола бр. 1 уз Конвенцију због неизвршења домаћих одлука донијетих у њихову корист и досудио по 2.000,00 € (двије хиљаде еура) сваком подносиоцу представке понаособ на име накнаде нематеријалне штете.

Предметне пресуде, које су даном доношења постале правоснажне, доступне су на веб страници Европског суда на енглеском језику, а након превода биће објављене на веб страници Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права (https://www.gov.me/kzcg).

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?