- Влада Црне Горе
Министарство правде Нови рок за подношење представки ЕСЉП-у биће скраћ...
Нови рок за подношење представки ЕСЉП-у биће скраћен на 4 мјесеца

Нови рок за подношење представки Европском суду за људска права (ЕСЉП) биће четири мјесеца од коначне одлуке домаћих судова, умјесто ранијег рока од шест мјесеци.
Примјена ове новине одложена је за шест мјесеци од 01. фебруара 2022. године, у циљу упознавања подносиоца представки. Одлука неће имати ретроактивно дејство, те се односи искључиво на представке у односу на коначне одлуке домаћих судова донијете након 01. фебруара 2022. године.
Ова измјена донешена је у складу са Протоколом бр. 15 којим се уводе измјене и допуне Европске конвенције о људским правима (ЕКЉП).
Осим увођења новог рока за подношење представки, овај Протокол у систем ЕСЉП-а уводи и примјену принципа супсидијарности, поље слободне процјене и 65 година као горњу старосну границу за судије.
