Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Новим измјенама Кривичног законика Министарство правде предложило увођење два нова кривична дјела у циљу борбе против насиља над женама

Објављено: 28.11.2022. 13:30 Аутор: Министарство правде

Новим измјенама Кривичног законика Министарство правде предложило увођење два нова кривична дјела у циљу борбе против насиља над женама

„Имајући у виду примједбе стручне јавности и грађана Црне Горе на досадашњу примјену Кривичног законика Црне Горе у одређеним дјеловима, затим препоруке Европске комисије, препоруке релевантних комитета Савјета Европе и Уједињених нација, у Министарству правде били смо одлучни да се уведу два нова кривична дјела у Кривични законик Црне Горе а то су „Сексуално узнемиравање“ и „Злоупотреба туђег снимка, фотографије, портрета, аудио записа или списа са сексуално експлицитним садржајем“ поручио је Бојан Божовић, државни секретар у Министарству правде, на конференцији „Сигурне и заштићене кроз нове измјене кривичног законика Црне Горе“ која је данас одржана у Подгорици у организацији НВО Прима а уз подршку амбасаде САД.

Божовић је истакао да је Црна Гора ратификацијом Конвенције Савјета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици преузела обавезу да, између осталог, преузме неопходне законодавне и друге мјере како би обезбиједила да умишљајно понашање које озбиљно нарушава психички интегритет неког лица принудом или пријетњама буде инкриминисано. Са посебном пажњом сагледавајући   феномен „Осветничке порнографије“, који као такав није нов, али узимајући у обзир данашње могућности дистрибуције садржаја путем интернета који у кратком временском року доспијевају до огромног броја лица, те имајући у виду озбиљност посљедица које жртве претрпе, јасно је исказана потреба да овај феномен буде прописан као посебно кривично дјело.

„У Министарству правде није било резерви када је увођење ових кривичних дјела у питању. У току јавне расправе добили смо само ријечи подршке, као и сугестије, како би сви били заштићени у односу на могуће посљедице, а посебно дјеца. Догађаји у нашем ближем окружењу, али и озбиљност посљедица које ова кривична дјела могу имати на жртве, упозоравају нас да одређена понашања морају бити санкционисана на најстрожији начин репресивним дјеловањем“, поручио је Божовић.

Предлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика упућен је 4. октобра на мишљење и коментаре Европској комисији.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?