Обавјештење држаоцима биља: Спровођење фитосанитарних мјера у циљу сузбијања лептирасте ваши Алеуроцантхус спиниферус

Објављено: 25.04.2024. 07:36 Аутор: УБХВФП

Лептираста ваш - Алеуроцантхус спиниферус је инвазивна, полифагна штеточина која причињава велике економске губитке на многим гајеним биљним врстама, нарочито цитрусима дуж црногорског приморја. Присуство овог штетног организма је први пут утврђено у Црној Гори 2013. године и до данас он се раширио и прилагодио условима на црногорском приморју и Подгорици.

Присуство лептирасте ваши регистровано је на виновој лози, нару, ружи, бршљану, ловору, пираканти, али са економског аспекта велике штете причињава у засадима цитруса.

Посебним надзором током 2023. године, први пут је утврђено присуство лептирасте ваши на територији општина Улцињ и Подгорица. Како је Улцињ, након Бара најзначајније подручје производње цитруса у Црној Гори, у циљу сузбијања и спречавања даљег ширења лептирасте ваши обавезно је њено континуирано, контролисано и организовано сузбијање на територији ових општина.

Обавезне фитосанитарне мјере:

- вршење здравствених прегледа ради што ранијег утврђивања присуства штетног организма, као и редовних мјесечних прегледа, нарочито наличја листа биљака домаћина, у расадницима, вртним центрима, производним засадима, јавним зеленим површинама, окућницама и сл.;

- обавезна потпуна изолација од инсеката у производњи садног материјала (затворени објекти или мреже за инсекте);

- уништавање нападнутог биља намијењеног садњи Цитрус Л., Фортунелла Сwингле, Понцирус Раф. и њихових хибрида у расадницима и хемијско третирање других биљака домаћина на којима није утврђено присуство А. спиниферус;

- обавезно хемијско третирање свих нападнутих биљака домаћина, одмах након утврђивања присуства штетног организма, у расадницима, вртним центрима, производним засадима, јавним зеленим површинама, окућницама и сл., препаратима који се примјењују у сузбијању других врста лептирастих ваши: минерална уља (нарочито погодна за ларвене стадијуме у периоду зимског мировања), препарати на бази сулфоксафлора и спиротетрамата на начин и у интервалима прописаним упутством на препарату и у складу са посебним законом и другим прописима о средствима за заштиту биља; приликом примјене препарата треба водити рачуна да имага за полагање јаја преферирају млађе листове и оне који су у фази интензивног пораста. Такође, важно је имати у виду да до значајнијег повећања бројности популације долази у периоду прољеће-љето, нарочито у напуштеним и запуштеним воћњацима и на биљкама спонтане флоре гдје се мјере сузбијања не примјењују.

- инсектициди који су регистовани у Црној Гори за сузбијање Алеуроцантхус спиниферус: ЦЛОСЕР и МОВЕНТО СЦ 100.

- раствору инсектицида би требало додати и оквашивач у циљу што бољег пријањања препарата на третирану биљку. У исту сврху се може додати мања количина течног детерџента за судове који такође омогућава боље пријањање препарата на биљке (једна супена кашика на 10 литара раствора). 

- орезивање јако нападнутих и сасушених биљних дјелова, прије хемијског третирања, да би се смањила релативна влажност ваздуха унутар крошње и повећала циркулација ваздуха, а истовремено створили услови за квалитетнију примјену инсектицида;

- орезане биљне дјелове треба уништити спаљивањем да би се спријечило даље ширење штеточине.

- постављање жутих љепљивих плоча у што већем броју у циљу масовнијег изловљавања (у подручјима присуства) и смањења могућности долијетања одраслих јединки на биљке домаћине (у подручјима у којима врста још увијек није нађена). Плоче окачити у производним засадима (нпр.  крошње цитруса, али и других биљака које су домаћини), у расадницима и окућницама/баштама.

- жуте плоче мијењати у временским интервалима 15-20 дана.

            Полазећи од чињенице да је лептираста ваш изразито опасна и агресивна штеточина, и да је од 2013. године присутна на црногорском приморју, а сходно њеној изразитој полифагности и инвазивности може се очекивати њено даље ширење и у остала значајна производна подручја цитруса у Улцињу. На црногорском приморју присутне су и друге биљке домаћини А. спиниферус, што додатно отежава ефикасно сузбијање врсте. Поред гајених и украсних, А. спиниферус често се налази и на биљкама спонтане флоре.

            Сходно наведеном, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, апелује на све држаоце биља (произвођаче цитруса - без обзира на величину воћњака и број стабала; увознике и дистрибутере садног материјала; грађане који у својим баштама и окућницама имају по неко стабло или више стабала цитруса, винову лозу, руже, бршља или друге биљаке које су регистроване као домаћини) да врше прегледе биљака и у случају сумње на присуство лептирасте ваши обавијесте надлежну фитосанитарну инспекцију. Произвођачи цитруса на подручју Улциња након утврђеног првих налаза лептирасте ваши на подручју Доњег Штоја, нарочито морају стално бити на опрезу, односно редовно вршити прегледе биљака.

            Само правовременом примјеном свих расположивих фитосанитарних мјера могуће је спријечити даље ширење врсте и избјећи огромне штете на територији општине Улцињ, гдје се налазе најзначајнији плантажни засади цитруса. У овим подручјима обавезни су стални прегледи биљака и коришћење жутих љепљивих плоча као и примјена свих препоручених мјера у циљу што раније детекције евентуалне појаве и спречавања даљег ширења А. спиниферус, уз сталан надзор фитосанитарне инспекције, савјетодавне службе и општинске службе за пољопривреду.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?