Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Објављен позив за ЦОФУНД у оквиру Марија Склодовска Кири акција

Отворен је позив за суфинансирање регионалних, националних и међународних програма - ЦОФУНД, у оквиру Марија Склодовска Кири акција (МСЦА), уз рок за подношење пријава до 10. фебруара 2022. године. Укупни буџет позива за 2021. годину износи 89 милиона ЕУР.

ЦОФУНД акција усмјерена је на суфинансирање нових или постојећих докторских програма и постдокторских шема стипендирања у земљама ЕУ или земљама придруженим програму Хоризонт Европа у циљу ширења најбољих МСЦА пракси кроз промовисање високих стандарда и одличних услова рада. Ово укључује интернационалну, интердисциплинарну и интерсекторску обуку истраживача, као и мобилност истраживача у свим фазама њихове каријере.

У пракси, кроз МСЦА ЦОФУНД обезбјеђују се комплементарна средства за докторске или постдокторске програме које спроводе правна лица (нпр. органи владе, регионални органи, агенције за финансирање, универзитети, истраживачке организације, предузец́а) са сједиштем у државама чланицама ЕУ или земљама придруженим програму Хоризонт Европа, у износу од највише 10 милиона ЕУР, по пријави. На позив се пријављује једно правно лице, али постоји могућност укључивања партнерских институција.

ЦОФУНД акција омогућава суфинансирање двије врсте програма:

  • Докторских програма, који нуде обуке истраживача усмјерене на развој и ширење вјештина и компетенција докторанада. Ови програми треба да резултирају додјељивањем дипломе докторских студија. Активности обуке треба да се заснивају на Принципима ЕУ о иновативној докторској обуци.
  • Постдокторских програма, кроз које се финансирају индивидуалне напредне истраживачке обуке за постдокторанде те обезбјеђују стипендије за развој каријере. Програми треба да понуде обуку за развој кључних преносивих вјештина и компетенција заједничких за све области, да подстичу иновације и предузетништво те да провомишу и награђују практиковање отворене науке.

Предложени програми могу обухватити било коју истраживачку дисциплину (приступ боттом-уп). Изузетно, фокус може бити на посебним дисциплинама, нарочито онима које су повезане са националним или регионалним стратегијама истраживања и иновација за паметну специјализацију. У овом случају, распон покривених дисциплина требало би да истраживачима омогуц́и одговарајућу флексибилност у дефинисању тема.

Поред обавезне међународне мобилности, препоручује се да се у програме укључе елементи интерсекторске мобилности и интердисциплинарности. Истраживачи треба да слободно одаберу тему истраживања и одговарајуц́у организацију која ц́е их угостити, у складу са њиховим индивидуалним потребама.

Пројекти у оквиру ЦОФУНД акције би требало да трају до пет година и да запосле најмање 3 истраживача.

Кроз ЦОФУНД акције организације код којих се програм спроводи за сваког подржаног истраживача покрива се:

  • фиксни износ еквивалентан минималној плати истраживача;
  • додатак за дугорочно одсуство и, уколико је примјењиво, додатак за посебне потребе.

Кандидати који желе да се пријаве за докторске и постдокторске позиције у оквиру ЦОФУНД акције треба да се пријаве на пројекте финансиране кроз ЦОФУНД претрагом отворених радних мјеста која се оглашавају на међународном нивоу, укључујуц́и и на порталу ЕУРАXЕСС.

Више детаља о самом позиву и условима пријављивања може се наћи на Порталу о могућностима финансирања и пријављивања на тендере, путем којег се и подноси пројектна пријава.

Такође, водич за апликанте можете погледати ОВДЈЕ.

За додатне информације о овом позиву можете се обратити националној контакт особи за Марија Склодовска Кири акције у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, путем мејла на адресу: лидија.вукцевиц@мпнкс.гов.ме.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?