Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан други консултативни састанак на изради Концепта Просторног плана Црне Горе

На другом консултативном састанку на изради Концепта Просторног плана Црне Горе, који је одржало Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма са стручњацима из области енергетике закључено је да се приликом израде Плана мора обезбиједити енергетска сигурност и истовремено резервисати простор за кључну инфраструктуру, попут далековода, хидроелектрана, соларних и вјетроелектрана. Главни изазови на том путу биће отворено тржиште енергије, као и пуна интеграција обновљивих извора енергије. 

Како је изјавио министар екологије, просторног планирања и урбанизма, Ратко Митровић „енергетика је, попут саобраћаја, покретач развоја Црне Горе, али у исто вријеме, енергетски развој, мора да прати и заштита животне средине.“

С тим у вези, обрађивач Плана у области енергетике, Зоран Миљанић изложио је презентацију у којој је представљено стање и визија кад је у питању област енергетике и веза са будућим Просторним планом Црне Горе. Он је навео да је у периоду трајања Плана, до 2040. године неопходно обезбиједити сигурност снабдијевања енергијом, развој конкурентог тржишта и одрживи енергетски развој.

Проф. Бранко Радуловић, који је састанку пристуствовао као стручњак из области привредног развоја, поручио је да: „Морамо да имамо визију, да направимо План да буде одржив, али и економски исплатив. Надам се да ће, на крају, предлог Плана изгласати 81 посланик, јер нам је то један од најважнијих стратешких докумената.“

Када је у питању област електрокомуникација, главни закључак са састанка је да инфраструктура мора бити доступна у цијелој Црној Гори, јер нам је пандемија ЦОВИД-19 показала значај нових трендова у пословању и дигиталне транзиције.

Светлана Јовановић, руководилац израде Просторног плана ЦГ представила је стратешке циљеве за рударство, минералне сировине, угљоводонике, и навела важност разумне експлоатације минералних сировина како би се ријешио конфликт између експлоатације и заштите животне средине.

Састанку су присуствовали представници Министарства капиталних инвестиција, ЕПЦГ-а, ЦЕДИС-а, ЦГЕС-а, Инжењерске коморе, Управе за угљоводонике, професори Електротехничког факултета, као и представници МЕПГ-а.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/5
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?