Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан округли сто на тему Програма за унапређење конкурентности привреде за 2021. годину

Објављено: 20.09.2021. 06:00 Аутор: Привредна комора Црне Горе

Министарство економског развоја у сарадњи са Привредном комором Црне Горе организовало је 17. септембра 2021. године округли сто: „Програм за унапређење конкурентности привреде за 2021. годину“ на којем је представљан сет програмских линија финансијске и нефинансијске подршке чијом реализацијом би се постигао бржи опоравак привреде као и унаприједила конкурентност привредних субјеката.

Славица Павловић, директорица Сектора за удружења у Привредној комори казала је да је циљ округлог стола упознавање представника микро, малих, средњих предузећа, постојећих и потенцијалних предузетника, као и занатлија, са општим условима, начином аплицирања, те интизитетом подршке и карактеристикама сваке појединачне програмске линије.

Укупан буџет опредијељен за реализацију Програма за унапређење конкурентности привреде је три милиона еура, док су појединачни износи, као и начин и динамика додјеле подршке дефинисани појединачним програмским линијама.

andjela gajevic-okrugli sto pkcg 17.9.2021.

Анђела Гајевић, начелница Дирекције за јачање предузетништва и сарадњу са бизнис заједницом у Министарству економског развоја, казала је да је Влада прву половину године посветила санирању посљедица пандемије са којима се суочила привреда.

- Поред претходних пакета и мјера подршке које смо базирали на одржавању ликвидности и очувању радних мјеста, одлучили смо да другу половину године посветимо развојној компоненти и ставимо мала и средња предузећа високо на листу приоритета Владе и Министарства економског развоја - истакла је она.

Према њеним ријечима, указала се потреба за сетом програмских линија финансијске и нефинансијске подршке, како би се прије свега утицало на бржи опоравак и покретање привредне активности.

"Програм за унапређење конкурентности привреде за 2021. годину, има за циљ подстицање даљег развоја индустрије и прерађивачко - производних капацитета, дигитализације пословних процеса, увођења међународних стандарда пословања, развоја циркуларне економије, пружања менторинг услуга и развоја предузетништва, како би се доприњело снажењу привредне активности, јачању извозног потенцијала и побољшању конкурентности производа и услуга, а уједно и задржавању постојећих и отварању нових радних мјеста" истакла је Гајевић.

Гајевић је апострофирала да ће посебна пажња бити посвећена подстицању развоја предузетништва младих, прије свега  жена и занатлија као изузетно „рањивих“ циљних група, како кроз посебну програмску линију, тако и кроз Програм у цјелини, као битних сегмената на којима почива развој динамичне, иновативне и извозно орјентисане привреде.

- Програмом је предвиђено спровођење пет Програмских линија финансијске подршке које се односе на: модернизацију производних процеса; подршку малим улагањима; увођење међународних стандарда; подршку дигитализацији теподстицај циркуларне економије. Такође су предвиђене и двије Програмске линије нефинансијске подршке, за пружање менторинг услуга и  развој предузетништва - казала је она.

Гајевић је објаснила да је сама процедура врло једноставна и функционише на принципу да апликанти финансирају 100 одсто свих трошкова до завршетка активности за коју конкуришу, а онда се након поднесене документације која доказује утрошак средства уговорене активности, од стране Министарства економског развоја одобрава рефундација дијела трошкова у висини од 20 до 80 одсто оправданих трошкова без ПДВ, што ће зависити од конкретне програмске линије за коју се пријављује.

Током своје презентација, Гајевић је укратко представила програмске линије, истакавши да је за сваку линију задужен један одговорни носилац који учествјује у њеној имплементацији те позвала све заинтересоване да их контактирају ако имају било каве недоумице и питања. Програмске линије су презентоване и у електронској брошури која се налази на: хттпс://www.гов.ме/документа/99ц3е92а-дбф9-4955-б191-б5413901б881.

- Новина је да смо привреди оставили да сама бира кредитора, јер је до сада све ишло преко Инвестиционо развојног фонда, а ове године је укључено и 12 комерцијалних банака са којима ће заинтресовани моћи да склопе инвестиционе аранжмане - казала је она, додајући да је сада омогућено и онлине аплицирање како би се смањиле административне баријере, па је цијели процес дигитализован и аутоматизован.

Она је истакла да ће бити омогућена и допуна докуметацијие, уколико Комисија утврди да има неки недостатак у пријавном дијелу, те да ће апликанти бити одмах обавијештени и имати рок од једног дана да своју допуну доставе како би она била комплетна.

Наташа Батрићевић из Министарства економског развоја је навела да привредни субјекти аплицирају за програмску линију која се односи на модернизацију производних процеса, до 01.октобра 2021. године, а да у року од мјесец дана, до 01. новембра 2021. године, имају могућност предаје документације којом доказују да су реализовали активност, у складу са процедуром Програма.

"То се односи на закључивање  говора са банком, наручивање опреме и инсталацију, те провјеру Комисије за мониторинг на крају процеса" рекла је она, а могућност за аплицирање имаће сви кредитни аранжмани у периоду од 1. јануара до 1. новембра 2021. године.

Током дискусије која је услиједила након презентације, Војин Катнић, "Чистоћа", Подгорица је предложио да један од следећих пројеката, у оквиру којег би се реализовали програми подршке, буде Управљање комуналним отпадом, те Развијање еколошке свијести.

Сања Варајић, Министарство економског развоја је казала да су пројекти везани за зелену економију изизетно важни, те да ће имати приоритет у наредном периоду.

На крају, Славица Павловић је најавила представљање Програма за развој конкурентности и на Одбору удружења за мала и средња предузећа и Одбору удружења металургије и металопрерађивачке индустрије које ће Привредна комора организовати следеће недјеље. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?