Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак у вези реализације обуке за Програм образовања за стицање кључних вјештина Ромологија

Објављено: 03.12.2021. 14:45 Аутор: Министарство правде

У организацији Министарства правде, људских и мањинских права – Дирекције за инклузију Рома и Египћана 02. децембра 2021. године одржан је састанак у просторијама Министарства правде, људских и мањинских права везано за реализацију активности „Обука за Програм образовања за стицање кључних вјештина Ромологија“, а која је предвиђена Акционим планом за спровођење Стратегије социјалне инклузије Рома и Египћана 2021-2025.

На састанку је договорено да се први модул под називом „Идентитети Рома и дилеме идентитета“ реализује у првом кварталу 2022. године и исти ће се реализовати уз подршку Савјета за регионалну сарадњу (РЦЦ), и Института за стране језике Подгорица а на основу Програма образовања за стицање кључних вјештина РОМОЛОГИЈА коју ће водити Др Хедина Тахировић - Сијерчић који је усвојен од стране Националног савјета за образовање.

Други модул ће се реализовати у другом кварталу 2022. године, уз подршку Министарства просвјете, науке, културе и спорта.

Циљ овог програма јесте да се у самој ромској заједници развије и сачува свијест о сопственом поријеклу, идентитету, језику, књижевности и култури. Поред тога, циљ је да се сви они који раде на било који начин са ромском заједницом упознају са наведеним аспектима, ал и да се у широј заједници разбијају предрасуде и стереотипи према Ромима и развије свијест о њиховом идентитету, језику и култури. Структура Програма је састављена од четири модула: Идентитети Рома и дилеме идентитета, Култура Рома, Језик и култура Рома и Књижевност Рома. Дакле, прва два модула ће се реализовати током 2022. године за 15 учесника/учесница.

На састанку су, осим представника/ца Министарства правде, људских и мањинских права, присуствовали представници/це Министарства просвјете, науке, културе и спорта као и проф. др Игор Лакић, члан Комитета експерата за регионалне и мањинске језике у Савјету Европе у Стразбуру.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?