Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана друга радионица националне мреже за управљање пожарима на отвореном

Објављено: 30.06.2023. 06:38

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, у сарадњи са Регионалним Центром за праћење шумских пожара, организовало је другу радионицу  националне мреже за  управљању пожарима на отвореном на простору Црне Горе, са циљем презентације нацрта Националног извјештаја о управљању пожарима на отвореном у Црној Гори, дискусијом LFM (landscape fire management) организационе шеме, те давањем препорука за израду смјерница LFM-a.

Циљ овог програма је подстицање регионалне сарадње, стварање заједничких поставки политика, развој стратеских смјерница за управљање пожарима на отвореним просторима у земљама Западног Балкана.

Драган Оташевић, Директор Директората за шумарство, ловство и дрвну индустрију у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, истакао је да овај Извјештај представља значајан корак ка бољем разумијевању, планирању, те ефикасном одговору на изазове које са собом носе пожари на отвореном. Он је нагласио да је партиципирање свих заинтересованих страна кључно у процесу припреме истог.

“Само кроз заједничке напоре, дијалог и размјену знања и искустава можемо постићи цјеловите и одрживе стратегије за управљање пожарима на отвореном. Рад националне мреже управљање пожарима на отвореном на нивоу републике Црне Горе представља дугорочни процес гдје свака заинтересована страна има могућност директног доприноса у израду овог Извјештаја као и да учествује у креирању стратешких смјерница за управљање пожарима на отвореном.”

Druga radionica nacionalne mreže za  upravljanju požarima na otvorenom na prostoru Crne Gore

У фокусу овог Програма је, по ријечима г. Николовског, тим лидера програма Управљања пожарима на отвореном, континуиран рад на унапрјеђењу сарадње, капацитета и политика како на националном тако и на нивоу Западног Балкана. Партиципативним приступом уз активно узимање учешћа свих заинтересованих страна, стреми се изградњи националне мреже за управљање, која ће се темељити на активној примјени науке-праксе-политике.

Специфичан приступ проблематици пожара на отвореном огледа се кроз примјену холистичког управљања пожарима на нивоу пејзажа, како на националном тако и на нивоу цјелокупног Западног Балкана, гдје су поред шума, предмет управљања и пољопривредна земљишта, пашњаци као и пери урбане површине. Овај програм акцентује превенцију, али уз то не искључује битност супресије, односно брзе и ефикасне интервенције у контролисању пожара. У прилог важности превенције у сузбијању пожара стоји резултат истраживања да “сваки еуро потрошен на превенцију штедји 17 еура у сузбијању пожара на отвореном”, закључио је тим лидер програма Управљање пожарима на отвореном, г. Цветан Николовски.

Г. Никола Николов, регионални експерт за пожарима на отвореном у Регионалном Центру за праћење шумских пожара, у својој презентацији нагласио је важност постизања високог степена припремљености друштва за постизање циљева одрживог развоја и обезбеђивање мањих губитака од пожара, а све кроз благовремену и адекватну процјену, евалуацију и на крају адаптивно управљање ризиком.

Druga radionica nacionalne mreže za  upravljanju požarima na otvorenom na prostoru Crne Gore

Програм је финансиран од стране Швајцарске Агенције за Развој и Сурадњу – SDC, а координише компанија Фармахем из Сјеверне Македоније, уз подршку Helvetas Swiss Intercooperation. Прва фаза програма осмишљена је за спровођење у раздобљу од 01.02.2022 до 31.08.2025 године.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?