Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана конференција „Менторство као подршка ромској и египћанској дјеци у школама“

У просторијама хотела ЦУЕ, јуче је одржана конференција под називом „Менторство као подршка ромској и египћанској дјеци у основним и средњим школама“. Конференцију је отворио в. д. генералног директора Директората за васпитање и образовање припадника мањинских народа и националних заједница у Министарству ПНКС, господин Сафет Калач, а излагање су имали и извршни директор НВО „Млади роми“, директорица Школе за средње и више стручно образовање „Сергије Станић“, мр Маријана Блечић представница Педагошког центра Црне Горе, директорица ОШ „Милева Лајовић Лалатовић“ Вера Божовић, директор ОШ „Радомир Митровић“ Радомир Јочић, директорица ОШ „Саво Пејановић“ Биљана Кривокаић, као и ученици и корисници менторске подршке Себастијан Бафтијари и Елизабета Рамадановић. 

На конференцији су представљени резултати трогодишње имплементације пројекта „Повећање приступа и учешћа ромских ученика у средњем образовању и преласку на тржиште рада“, као и двогодишње имплементације пројекта „Унапређење основног образовања – први корак ка квалитетном средњем образовњу“. 

У уводној ријечи, господин Калач је срдачно поздравио све присутне у име Министарства просвјете, науке, културе и спорта, и констатовао да су напори које Црна Гора систематски и посвећено чини у циљу побољшања положаја РЕ попуације веома запажени у области образовне политике. Овом приликом,  нагласио је изузетно добру сарадњу Министарства са НВО „Млади Роми“, која ће се још више унаприједити у наредном периоду. 

„У раду са дјецом ромске и египћанске популације фокус се ставља на њихову интеграцију, једнаке шансе, квалитет и континуитет образовања и побољшање образовног и социјалног постигнућа“, изјавио је господин Калач. 

У спровођењу стратегије за социјалну инклузију Рома и Египћана, Министарство просвјете, науке, културе и спорта реализовало је низ активности. Уз техничку подршку Ромског савјета, НВО „Млади Роми“ и НВО „Корачајте са нама“, вођена је кампања подршке за упис припадника РЕ популације у образовни систем у предшколско, основно и средње образовање. Такође, у Подгорици је обезбијеђен бесплатан превоз ученика основних школа РЕ популације. 

„Наставак ангажовања сарадника у социјалној инклузији РЕ популације у образовању представља изузетно корисну праксу за обухват дјеце РЕ поулације системом образовања, као и за смањење тзв. дроп оута“, истакао је господин Калач, а у том циљу ангажовано је двадесет два сарадника (медијатора) у основним школама у: Подгорици, Никшићу, Бару, Беранама, Улцињу, Херцег Новом и Тивту. У оквиру пројекта који реализује НВО „Млади Роми“ у сарадњи са Министарством просвјете, науке, кутуре и спорта у основним и средњим школама ангажовани су ментори (наставници) који пружају додатну подршку ученицима ромске популације у циљу редовног похађања наставе, побољшања њиховог школског успјеха, укључивања у допунску наставу и наставак школовања. 

Сходно Закону  о социјалној инклузији, на сваких 70 ученика РЕ популације, ангажује се по један сарадник, што је по мишљењу директора НВО „Млади Роми“, као и другх учесника, веома мали број, те је стога неопходна већа подршка од стране сарадника, ширење мреже и повећавање њихових дјелатности. 

Закључак учесника на конференцији је да се само интензивнијом, заједничком координацијом и дјеловањем  свих институција, на националном и локалном нивоу, може допринијети већој социјалној интеграцији ромске популације и омогућити једнак приступ свим нивоима образовања. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?