Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана презентација новог стандарда за женско предузетништво

Објављено: 09.09.2021. 06:36 Аутор: Министарство економског развоја

Јуче је у организацији Секретаријата Савјета за конкурентност, Министарства економског развоја и Института за стандардизацију одржана презентација новог стандарда за женско предузетништво МЕСТ ИWА 34. Стандард је у црногорски систем уведен 01. јула ове године (линк за стандард објављен у „Службеном листу“ хттп://www.слузбенилист.ме/преглед-документа-2/?ид={2Д54Ф9Е0-558Д-49Е3-БА14-1126А42Д7АФЕ}).

На догађају су говорили: шефица Секретаријата Савјета за конкурентност Марија Шуковић, в.д. генералне директорице Директората за унапређење конкурентности Оливера Вукајловић, помоћница директора Института за стандардизацију Рада Јањић и ескперткиња за економско оснаживање жена у Секретаријату, Марија Ристеска.

Госпођа Шуковић се захвалила Министарству и Институту на одличној и ефикасној сарадњи, која је резулитарала увођењем стандрада у веома кратком року. Како је истакла, стандард је алат који даје дефиниције и критеријуме за правилно таргетирање „женског бизниса“, а који се треба користити у програмима привредног оснаживања жена и то кроз кредитне линије, програме подстицаја, јавне набавке, али и за прикупљање међународно упоредивих података о женском предузетништву. Имајући у виду да је приступ финансијама једна од главних баријера развоју женског предузетништва, увођење стандарда је веома важно за даљи развој женског предузетништва.

prezentacija standarda za zensko preduzetnistvo

В.д. генералне директорице Директората за унапређење конкурентности Оливера Вукајловић, истакла је да се Министарство интезивно и посвећено бави увођењем родне дименизије у своје стратешке политике и да су одмах подржали и разумјели потребу увођења овог стандарда. Вукајловић је истакла спремност Министарства да промовишу значај овог алата и како би се у пракси што више примјењивао. Она је такође поменула да приступ финансијама представља једну од највећих баријера за пословање женама те да Министарство економског развоја већ другу годину за редом, обезбјеђује додатне подстицајне мјере за предузећа која су 50% и више у власништву жена. Тако нпр кроз Програм за унапређење конкуретности привреде која су у већинском власништву жена имају право на рефундацију и до 80% оправданих трошкова, док за предузећа која су у већинском власништву мушкараца је тај проценат 50%.

Помоћница директора Института за стандардизацију, Рада Јањић презентовала је стандард и његове кључне дефиниције и опште критеријуме. Такође, говорила је о важности међународних стандарда које треба користити за смањење неједнакости и промовисање фер и инклузивног економског раста.

Експерткиња за економско оснаживање жена у Секретаријату, Марија Ристеска упознала је присутне са статистичким подацима о женама власницама предузећа и говорила о значају и доприносу који би комерцијалне банке могле дати у развоју женског предзетништва, коришћењем овог стандарда.

Презентацији је присуствовао велики број заинтересованих страна укључујући и представнике привреде, невладиног сектора, органа државне управе и локалне самоуправе.  У заједничкој дискусији је закључено је да је примјена стандард кључни предуслов за даљу анализу тих података из родне перспективе и креирање препорука за кориснике и за доносиоце одлука како би даље унаприједили пословни амбијент за жене предузетнице. У том смислу, организатори догађаја су позвали све да користе стандард у пословању и тиме допринесу економском оснаживању жена.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?