Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана прва информативна сесија поводом објаве позива за додјелу бесповратних средстава у оквиру С3 грант шеме

Заинтересована јавност имала је прилику да се детаљније упозна са садржајем позива, условима и критеријумима за аплицирање и додјелу средстава Европске уније у оквиру грант шеме “Подршка имплементацији Стратегије паментне специјализације (С3) кроз пројекте”, чија је укупна вриједност 900.000 еура.

Info sesija PG

Информативну сесију отвориле су представнице Владе Црне Горе и Делегације ЕУ, в.д. генералне директорке Директората за европске интеграције и ЕУ фондове у Министарству економског развоја и туризима Ивана Јанковић Мијановић, в.д. генералне директорке Директората за иновације и технолошки развој у Министарству науке и технолошког развоја, Маријета Барјактаровић Ланзарди и шефица Делегације Европске уније у Црној Гори Оана Кристина Попа, која се обратила путем видео поруке.

Ивана Јанковић Мијановић, в.д. генералне директорке у Министарству економског развоја и туризма навела је да је у оквиру ИПА претприступних фондова Европске уније за јачање конкурентности и иновација црногорске привреде, планиран сет пројеката који имају за циљ да додатно оснаже и подстакну даљи развој иновација у Црној Гори заснован на принципима паметне специјализације.

 „Циљ ове финансијске подршке је да наша привреда буде отпорнија, инклузивна, паметна, заснована на принципима паметне специјализације, дигиталне и циркуларне економије, јер ћемо само тако заједнички допринијети одрживом економском развоју овог друштва и најбоље искористити економски потенцијал “, казала је Јанковић Мијановић.

Ова грант шема подржаће развој иновативних производа, услуга и процеса који су резултат сарадње са истраживачком заједницом. Ова активност ће побољшати могућности иновација у развоју и ојачати њихову улогу у имплементацији Стратегије паметне специјализације (С3). Поред тога, имплементација пројеката представљаће подстицај за даљи развој приоритетних области и даће почетни импулс имплементацији С3.

Шефица Делегације Европске уније у Црној Гори Оана Кристина Попа указала је на изазове са којима се суочавају млади људи на тржишту рада и значај препознавања потенцијала истраживања и иновација за отварање нових радних мјеста и остваривања економског раста. 

„Црна Гора све више препознаје потребу за стварањем међусобно повезаног система истраживања и иновација, улагањем у људски капитал, вјештине, знање, у комбинацији са развојем инфраструктуре за иновације. Ова шема грантова подржава имплементацију Стратегије паметне специјализације, кроз директну финансијску подршку Европске уније микро, малим и средњим предузећима и подстицање сарадње између приватног сектора и истраживачке заједнице“, казала је амбасадорка Попа.

Она је истакла значај оваквих грантова који показују да је оснаживање истраживача и предузетника, посебно жена и младих, приоритет за ЕУ у Црној Гори.

„У периоду 2019-2021, за имплементацију Стратегије паметне специјализације утрошено је близу 38 милиона еура, од чега 15.6 милиона еура из националног буџета, док је износ од 15.5 милиона еура обезбијеђен из ЕУ средстава. Реализација ИПА грант шеме за подршку имплементацији С3 свједочи да је Црна Гора на правом путу и да је на најбољи начин награђена од стране Европске уније кроз велику подршку из ИПА фондова, која се у правом тренутку надовезује на националне инструменте подршке иновацијама“, истакла је Маријета Барјактаровић Ланзарди.

Грант шему спроводи Министарство економског развоја и туризма у сарадњи са Министарством финансија и Министарством науке и технолошког развоја, уз подршку Делегације ЕУ у Црној Гори. Средства су обезбијеђена од стране Европске уније, у оквиру Инструмента претприступне подршке за сектор Конкурентност и иновације, уз кофинансирање Владе Црне Горе.

Подсјећамо да рок за подношење сажетака пројеката 30. јануар 2023. године.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?