Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана радионица о јачању жељезничког система и транспозицији правних тековина ЕУ у Црној Гори

Објављено: 29.06.2023. 10:45 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

У оквиру имплементације Уговора који се односи на пружање техничке помоћи за подршку капацитетима у сектору саобраћаја и усклађивање са правним тековинама ЕУ у Црној Гори, који је финансиран IPA средствима, извршена је анализа пословања жељезничких предузећа, у циљу унапређења ефикасности њиховог пословања. Анализу је спровео тим иностраних и домаћих стручњака, предвођених проф. др Мијатом Јоцовићем, деканом Економског факултета Универзитета Црне Горе у Подгорици. Поводом презентације прелиминарних резултата анализе, у хотелу Ramada одржана је радионица, која је и била прилика да како ангажовани стручњаци, тако и представници жељезничких предузећа, дају своје виђење о унапређењу жељезничког система у Црној Гори, који се суочава

Дајана Перковић, државна секретарка надлежна за област жељезнице у МКИ, истакла је да припремљена анализа представља још један важан корак у настојању Министарства капиталних инвестиција да створи предуслове за повећање ефикасности функционисања жељезничког система у Црној Гори и очувања солвентности жељезничких предузећа, што у крајњем треба да допринесе и повећању конкурентности Црне Горе и њене привлачности за транзитне саобраћајне токове.

Održana radionica o jačanju željezničkog sistema i transpoziciji pravnih tekovina EU u Crnoj Gori

Проф. М. Јоцовић је презентовао могуће сценарије за побољшање институционалног жељезничког оквира и тренутни статус жељезничких компанија. Оно што је констатовано као заједничко за сва предузећа је: дефицит квалификованог кадра, проблем са пореским дугом који представља велики терет у функционисању, незадовољавајући ниво корпоративног управљања, отпор промјенама које су неопходне и неизбјежне (што потенцијално може бити највећи проблем у превазилажењу препрека), као и велики удио трошкова зараде у укупним трошковима због чега је неопходно спровести рестриктивну политику запошљавања.

Током одржане радионице могао се и чути став да жељезнички систем није дио јавне управе, жељезничке компаније послују на одређеном тржишту које се суочава са одређеним изазовима, од којих је највећи низак ниво повјерења у жељезнички превоз и недостатак искусних инжењера.

Присутни стручњаци су били у прилици да подијеле и искуство из својих земаља (Пољске, Шпаније, Италије). Стручњаци су сагласни у оцјени да Управа за жељезнице мора осигурати пуну независност, да је потребно уложити додатне напоре у погледу либерализације тржишта, радити на јачању административних капацитета и реализацији програма професионалног обучавања, али и да је неопходно доношење одрживих и рационалних планова реконструкције и одржавања жељезничке инфраструктуре.

Radionica o jacanju zeljeznickog sistema i transpoziciji pravnih tekovina u Crnoj Gori
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?