Око 10,5 милиона средстава ЕУ за црногорске партнере у оквиру програма сарадње са Хрватском и БиХ

Објављено: 26.04.2024. 14:30 Аутор: Министарство европских послова

Укупно 36 црногорских институција и организација учествоваће у спровођењу 29 пројеката који су подржани у оквиру Првог позива за достављање предлога пројеката програма прекограничне сарадње Интеррег ИПА VI-А ИПА Хрватска – Босна и Херцеговина – Црна Гора 2021-2027.

Како је саопштено са састанка Одбора за надгледање Програма, који је одржан у Мостару, укупна вриједност учешћа црногорских институција и организација у пројектима износи око 12,5 милиона, од чега око 10,5 милиона представљају бесповратна средства Европске уније.

Од 29 пројеката, три црногорске институције спроводиће пројекте као водећи партнери, и то Општина Тузи (пројекат To 0 Waste), Институт за биологију мора Универзитета Црне Горе (пројекат BLUECONNECT) и Општа болница „Блажо Орландић“ у Бару (пројекат PATODIGITAL).

Остали субјекти из Црне Горе учествују као пројектни партнери. У оквиру специфичног циља који се односи на истраживање и иновације, подржани су већ поменути Институт за биологију мора и Привредна комора (пројекат BLUECONNECT), затим Универзитет Црне Горе – Поморски факултет (MARROBO), Општина Тузи (CROSSMART), Универзитет Црне Горе – Поморски факултет и Фонд за иновације (ROBONETCBC), ИЦТ Цортеx (CBC GAIN) и ИПЦ Технополис (CODES).

Interreg IPA HR-BA-ME

У области прилагођавања климатским промјенама и превенције ризика од катастрофа, подршку су добили Завод за хидрометеорологију и сеизмологију и Агенција за заштиту животне средине (SMART-Water), Водовод и канализација Херцег Нови (WATERLINK), Агенција за заштиту животне средине (AllerShield), ЈП Морско добро (ClimBeach) и Министарство унутрашњих послова – Директорат за заштиту и спашавање (LADY).

У пројектима из области здравства и социјалне заштите, средства су добили Институт за јавно здравље и Дом здравља Тиват (Before Time), Дом здравља Тиват (RISE-UP), Завод за хитну медицинску помоћ (RACE 2), Удружење родитеља дјеце с тешкоћама у развоју Подгорица (HEARTS), те Општа болница Бар за пројекте DIGIHEALTH и поменути PATODIGITAЛ, у којем је ова здравствена установа водећи партнер.

Када је у питању област туризма и културе, у подржаним пројектима учествују Општина Бар и Општина Улцињ (GIFTSnet), Пријестоница Цетиње (REVERS), Морско добро (GREENPULSE), Туристичка организација Херцег Нови (SUSTOUR) и Национални паркови Црне Горе и Центар за заштиту и проучавање птица (PA.CON II).

На претходном састанку Одбора за надгледање одобрени су пројекти усмјерени на два специфична циља. У области енергетске ефикасности и смањења емисије гасова стаклене баште подршку су добили ИПЦ Технополис (пројекат SMART DeCARB), Општина Тиват (APOLLO) и Општина Херцег Нови (SINERGY), а у области преласка на циркуларну економију која ефикасно користи ресурсе поменута Општина Тузи (To 0 Waste), Општина Улцињ (R10D3), Општина Зета и Чистоћа д.о.о. Подгорица (RECIRCLE), те Комунално Котор (CircleAware).

У оквиру Првог позива укупно су одобрена 33 пројекта (24 на посљедњем састанку), у чијој реализацији учествују 142 партнера из све три државе. Комплетна листа одобрених пројеката може се преузети овдје. Очекује се да ће пројекти почети са реализацијом у другој половини ове године.

Програм Интеррег VI-А ИПА програм Хрватска – Босна и Херцеговина – Црна Гора представља наставак претходног, веома успјешног програма прекограничне сарадње између три државе, а спроводи се у склопу финансијског оквира 2021-2027. Програмско подручје у Црној Гори обухвата Главни град Подгорицу, Пријестоницу Цетиње, те општине Бар, Будва, Даниловград, Херцег Нови, Котор, Никшић, Тиват, Тузи, Улцињ и Зета.

МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?