Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Око милион еура за јачање изврсности у истраживању и систему иновација

Објављено: 01.02.2023. 12:54 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Реализација пројеката из Грант шеме „Научни потенцијал у служби иновација“ допринијеће јачању екселентности у истраживању и систему иновација у Црној Гори, као и јачању компоненте људских ресурса у области науке и иновација – поручено је на, данас одржаној, Конференцији поводом почетка имплементације девет (9) пројеката вриједних око 1.000.000 еура.

Интезивирање мобилности младих истраживача и истраживачица, унапређење њихових техничких и комерцијалних вјештина ангажманом у привредном сектору као и ојачавање истраживачких и развојних капацитета ангажманом у академском сектору, биће обезбијеђено реализацијом ових пројеката, базираних на приоритетима Стратегије паметне специјализације, а за које су обезбијеђени грантови у распону од 80.000 до 125.000 еура“ саопштила је министарка науке и технолошког развоја, проф. др Биљана Шћепановић, изражавајући очекивање да ће се практичном имплементацијом ових грантова из програма IPA 2020, надмашити успјешност претходне грант шеме из Програма ЕУ и Црне Горе за образовање, запошљавање и социјалне политике, те да ће иста бити још један велики искорак напријед ка усвајању европских вриједности у науци и истраживању и један значајан корак ка будућем коришћењу структурних фондова.

Naučnipotencijal u službi inovacija, 1.2.2023.

Министарка је такође нагласила да је, кроз циљеве националних политика за област науке и истраживања, који су усаглашени са европским, посебан фокус стављен на младе истраживаче, нарочито жене, њихово ангажовање у секторима академије и индустрије, који ће кроз иновативне пројектне предлоге, размјену знања и искустава, јачање истраживачких компетенција, тежити да постигну што виши степен конкурентности у наведеним секторима, што ће даље водити бржем привредном расту националне економије.

Лиселоте Исаксон, замјеница шефа за сектор сарадње Делегације ЕУ у Црној Гори, је исказала задовољство што је девет иновативних пројекта, заснованих на приоритетима Стратегије паметне специјализације, подржано са око милион еура.

Овим пројектима жељели смо да побољшамо везу између истраживачке заједнице и индустријског сектора, за добробит привреде и грађана Црне Горе” казала је Исаксон наглашавајући да су истраживања и иновације у срцу сваке растуће економије, те да играју кључну улогу у стварању радних мјеста и стварању зеленог и одрживог раста. Исаксон је напоменула и заједничке напоре у покретању и спровођењу Стратегије паметне специјализације Црне Горе (С3), подсјетивши да је Црна Гора прва земља која је то урадила на Западном Балкану, са циљем конкурентне економије засноване на знању и иновацијама, те да је недавно покренута још једна шема грантова у оквиру С3 коју финансира ЕУ, а кој апружа директну финансијску помоћ ММСП, подстичући између приватног сектора и истраживачке заједнице.

Naučnipotencijal u službi inovacija, 1.2.2023.

Замјеница шефа за Сектор сарадње Делегације ЕУ у Црној Гори је охрабрила све истраживаче у Црној Гори да наставе да буду храбри и иновативни, да смишљају нове идеје и аплицирају за будуће ЕУ грантове, како би имали активну улогу у друштвима и економијама које се брзо мијењају, додајући да ће ЕУ наставити да их подржава на овом путу.

Ана Раичевић, секретарка Министарства финансија и национана службеница за овјеравање надлежна за финасијско управљање програмима IPA, казала је да је ова грант шема је дио шире акције која ће допринијети јачању иновацијских капацитета подржавајући развој Стратегије паметне специјализације (С3), а све у циљу јачања капацитета малих и средњих предузећа.

Naučnipotencijal u službi inovacija, 1.2.2023.

Укупна вриједност овог позива је износила 1,176,470.60 €, од чега Црна Гора кофинансира 15 % . У току јануара ове године потписано је 9 уговора у укупној вриједности од 986.876,44 еура, истакла је Раичевић додајући да су научни потенцијал и научно-истраживачки рад од кључног значаја за развој друштва заснованог на знању и вјештинама, што даље води ка новим приликама за запошљавање и доприноси бољој економској клими у земљи.

Изјаву Санде Ракочевић о значају ове Грант шеме, испред једног од подржаних пројеката "Истраживање потенцијала преласка на зелену енергију у црногорском транспортном систему" можете погледати овдје:

Sanda Rakočević, izvršna direktorica Asocijacije za demokratski prosperitet - Zid  - izjava


Галерија

gallery.media[0].alt
1/9
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?