Организација здравствене заштите

Здравствена заштита грађанима у Црној Гори пружа се на три нивоа и то:  

  • примарном (домови здравља),
  • секундарном (опште и специјалне болнице) и
  • терцијарном (Клинички центар Црне Горе).

Ниво примарне здравствене заштите, који би требало да обезбиједи 80-85% потреба за здравственом заштитом. Носилац примарне здравствене заштите је изабрани доктор у амбуланти, односно тимови изабраних доктора.

Организационо, Дом здравља има три основне цјелине: 

- Амбуланту изабраног доктора, односно тимове изабраних доктора (изабраног доктора педијатра, изабраног доктора за одрасле и изабраног доктора гинеколога); 

- Центре за подршку изабраним докторима који су организовани на локалном и регионалном нивоу за: плућне болести и ТБЦ, дијагностику, ментално здравље, дјецу са посебним потребама, превенцију и сл.; 

- Јединице за: патронажу, физикалну терапију примарног нивоа и санитетски превоз.

Ниво секундарне здравствене заштите обезбјеђује се преко специјалистичких амбуланти и болничких одјељења, као и терцијарни ниво здравствене заштите уз развијање  субспецијалистичких амбуланти. 

Примарна здравствена заштита је приоритет у развоју здравственог система, а у оквиру ње промоција здравих стилова живота и превентивна здравствена заштита. Организационо, Дом здравља је установа која је преко амбуланти изабраног доктора, односно тимова изабраних доктора медицине и центара и јединица за подршку изабраним докторима носилац примарне здравствене заштите.  

Здравствена заштита на секундарном и терцијарном нивоу се остварује у општим и специјалним билницама и КЦЦГ, кроз амбулантну специјалистичко-консултативну и конзилијарну здравствену заштиту, као и кроз болничко лијечење на одјељењима и кроз дневни третман пацијената (дневна болница).  

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?