Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пандемија коронавируса показала значај дигитализације, иновација, образовања, информационог друштва, медија и заштите права радника

Објављено: 08.10.2021. 15:24 Аутор: КЕИ

Изазови које је донијела пандемија коронавируса, показали су растући значај дигитализације, иновација, образовања, информационог друштва, медија и заштите права радника за изградњу државе по узору на добре праксе ЕУ.  Док је пред Црном Гором још доста посла у овим областима, током протеклог периода, надлежне институције су систематично и посвећено радиле на рјешавању изазова, кроз спровођење демократских реформи, очување економске стабилности и изградњу европске будућности, оцијењено је на 11. састанку Пододбора за иновације, људске ресурсе, информатичко друштво и социјалну политику.

Представници црногорских институција су колегама из Европске комисије представили активности у областима које обухватају поглавља 2 – Слобода кретања радника, 10 – Информатичко друштво и медији, 19 – Социјална политика и запошљавање, 25 – Наука и истраживање и 26 – Образовање и култура, од претходног састанка који је одржан 9. октобра 2020.

Отварајући састанак Пододбора, замјеник главне преговарачице, Марко Мрдак је подсјетио да је година пандемије ЦОВИД-19 изазвала много проблема свим европским државама, али је илустровала да ЕУ и њени партнери својим заједништвом могу одговорити овом захтјевном здравственом и друштвеном изазову, те да се још једном потврдило у пракси да ЕУ остаје најкредибилнији партнер у овом изазовном периоду за нашу државу.

„Посљедњи Самит између ЕУ и Западног Балкана, који је одржан управо ове седмице, је најбоља потврда снажне и недвосмислене подршке европској перспективи Западног Балкана. Поред политичке подршке која је још једном истакнута, сигурни смо да ће издашна финансијска подршка у виду инвестиционог пакета у износу од 30 милијарди € значајно допринијети економском и друштвеном развоју Западног Балкан, те допринијети суштинском приближавању европским стандардима“, казао је Мрдак.

Када је ријеч о поглављу 2 – Слобода кретања радника, Мрдак је подсјетио да је Влада утврдила Предлог закона заштите запослених грађана Црне Горе који раде у иностранству и донијела Стратегију о миграцијама и реинтеграцији повратника у Црној Гори, за период 2021-2025, којом је планирано да се у наредном периоду Закон о странцима усклади с правном тековином ЕУ којом се регулише област кретања и боравка странаца.

Када је ријеч о поглављу 10 – Информатичко друштво и медији, Мрдак је изразио задовољство чињеницом да је Црна Гора домаћин, 4. Дигиталног самита економија Западног Балкана,  као и тиме што смо од 1. јула, дио Споразума о регионалном ромингу, који помаже у стварању поштенијег и повезанијег региона.

Истакао је да је, у дијелу медијске политике, Црна Гора фокусирана на припрему сета медијских закона и стратешких докумената, те да је с циљем унапређења стања у овој области покренут континуирани дијалог са медијском заједницом и успостављање Банке потреба медијске заједнице.

У дијелу социјалне политике и запошљавања и поглавља 19, фокус Владе је, како је истакао, био на законодавним активностима везаним за Закон о раду и Закон о измјенама и допунама Закона о забрани дискримације, као и на иницијативи Гаранција за младе.

Мрдак је казао да, у дијелу поглавља 26 Образовање и култура и 25 Наука и истраживање, Црна Гора ускоро очекује прикључење новом Оквирном програму за истраживање и иновације Хоризонт Еуропе, као и да ће се у наредном периоду, приступити изради нове Стратегије научно-истраживачке дјелатности и нове Мапе пута за истраживачку инфрструктуру.

Замјеница шефице Јединице за Црну Гору и Србију у Генералној дирекцији за сусједску политику и преговоре о проширењу, Барбара Хесус-Жимено, је подсјетила на прошлонедјељну посјету предсједнице ЕК фон дер Лајен Подгорици, која представља илустрацију снажне посвећености Европске комисије приступању Црне Горе ЕУ и њеном друштвено – економском опоравку.

Она је поздравила напредак Црне Горе у различитим областима о којима је било ријечи на пододбору укључујуц́и слободу кретања радника (Поглавље 2), информационо друштво и медије (Поглавље 10), социјалну политику и запошљавање (Поглавље 19), истраживање и иновације (Поглавље) 25), образовање и култура (поглавље 26).

„У потпуности цијеним напоран рад и посвец́еност у протеклом периоду и охрабрујем појачани политички фокус и ЕУ експертизу за напредак у процесу приступних преговора“, рекла је она. Хесус – Жимено је додала да ће предстојец́и годишњи извјештај о Црној Гори дати јасне смјернице за даљи напредак у приступним преговорима.

Она је такође казала да су нови Инструмент претприступне помоц́и (ИПА ИИИ) и Економски и инвестициони план за Западни Балкан прилика за даље рјешавање драматичног утицаја пандемије ЦОВИД-19, која је посебно погодила најугроженије црногорске грађане. „То је такође улагање у заједничку будуц́ност ЕУ и Црне Горе“, рекла је она.

Шефица Радне групе за поглавље 19, Јевросима Пејовић је истакла да се, у оквиру четири поглавља која су предмет овог Пододобора, усвајају закони и рјешавају питања од значаја за европске интеграције, те да је због тога важно интензивирати комуникацију са Европском комисијом и радити на испуњењу завршних мјерила.

„Наш циљ је да у координираном ангажовању свих институција свакодневно радимо на усклађивању домаћег законодавства са европским прописима и њиховој адекватној примјени, изградњи нових институција и јачању постојећих капацитета, као и унапријеђењу потребних знања и вјештина и стварању претпоставки за будући улазак у ЕУ“, поручила је Пејовић.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?