Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Почео тренинг здравствених радника за подршку дојењу

Објављено: 16.12.2021. 08:26 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Др Ћорић:
Брига о здрављу најмлађе популације приоритет је Министарства здравља

Мајчино млијеко  једина је природна храна чији садржај и количина задовољава и обезбјеђује правилан раст и развој дјетета, а такође је познато да мајчино млијеко смањује ризик од појаве алергијских реакција, као и да дојење штити од многих болести и инфекција, казала је директорица Директората за здравствену заштиту у Министарству здравља, др Слађана Ћорић.

Отварајући Тренинг за подршку дојењу  и исхрани новорођенчади и одојчади од 0-24 мјесци, који ће уз подршку UNICEF-а похађати педијатри и педијатријске сестре из примарне здравствене заштите и доктори из Института за јавно здравље, др Ћорић је казала и како су истраживања  потврдила и значајан допринос дојења у развоју мозга дјетета – интелигенције, те да дјеца која су дојена имају бољи психомоторни, емоционални и социјални развој.

''Као што први удах након рођења означава почетак живота, тако и први подој, можемо слободно рећи, означава почетак здравља и свих благодети које дојење доноси и за новорођенче, али и за мајку '' поручила је др Ћорић.

Она је казала да су приоритети ресора здравља  унапређење приступу и здравственој заштити од најранијег доба те да је с тим циљем , а уз подршку  UNICEF-а  оформљен Комитет за подршку дојењу чији је циљ унапређење здравља мајки, новорођенчади и одојчади.

''Задаци Комитета су конкретни и јасни, а вјерујем и у мјерљив резултат свих нас који ћемо бити дио овог тима, чији је основни задатак подршка здравом окружењу, а то можемо имати само ако обезбиједимо сигурно и здраво одрастање наших малишана.

 Подој у првих сат након рођења, а онда и континуирано дојење током првих шест мјесеци, па и до двије године, могу нам гарантовати испуњење ових циљева.

Комитет ће имаће и савјетодавну функцију, а биће задужен и за пружање стручне помоћи, промоцију, едукацију...Циљ нам је да подршка дојењу у континуитету буде присутна у породилиштима , али и другим здравственим установама, породици, на радном мјесту, као и заједници којој припадамо '' казала је др Ћорић.

Директор Дома здравља Подгорица, др Данило Јокић, нагласио је значај оваквих едукација јер, како је казао, усавршавање доноси здраво радно окружење, али се и одгаја друштво које вјерује љекарима.

Он је казао да се снага здравственог система огледа у зејдништву свих нивоа здравствене заштите, те да љекари на примарном нивоу имају посебну улогу у љекарској заједници.

Тренинг о дојењу и исхрани новорођенчади и одојчади од 0-24 мјсеца одржава се у Бечићима. Ради се по најновијим смјерницама и стандардима СЗО и UNICEFa, а похађаће га 26 учесника који ће кроз процес континуиране медицинске едукације даље обучавати све здравствене раднике у Црној Гори.

Подршку стручном усавршавању пружила је и проф. Анета Павличић Бошњак, експерткиња из Хрватске.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/1 Фото: ПР Служба Министарства здравља

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?