Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Почетак пројекта ,,Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксе и јачање кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори''

Početak projekta ,,Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori''

Дводневним догађајем (12. и 13. априла) званично је почело спровођење пројекта ,,Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксе и јачање кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори'' који се финансира кроз Глобални Фонд за животну средину (ГЕФ), а спроводи га Министарство екологије, просторног планирања у урбанизма у сарадњи са Канцеларијом Програма за развој Уједињених нација (УНДП).

Овај, географски орјентисан пројекат, има за циљ заштиту екосистема, односно кључних тачака биодиверзитета и интегрисање са секторима туризма, шумарства и пољопривреде. Први кључни циљ пројекта је да, кроз израду предметне документације, понуди конкретна рјешења за управљање заштићеним подручјима и критичним тачкама биодиверзитета. Други главни циљ пројекта је развој и интегрисање најбољих сценарија и пракси у прозиводне секторе туризма, шумарства и пољопривреде који се налазе и дјелају у близини заштићених подручја.

Првог дана одржана је Иницијална пројектна радионица (Инцептион Wорксхоп) на којој су учешће узеле све заинтересоване стране које ће бити укључене у, или имати користи од, пројектних активности које су пројектом планиране за спровођење до 2027. године. Догађају су присуствовали представници релевантних ресорних институција, цивилног и невладиног сектора, локалне заједнице и управљачи заштићених подручја, који су кључни партнери и корисници у овом пројекту.

Генерална директорица за природу Тамара Брајовић је подсјетила на проблеме са којима се као друштво сусријећемо у дијелу заштите природе и биодиверзитета. На тој линији она се осврнула на очекиване резултате кроз пројекат који могу имати значајан утицај на унапрјеђење и побољшање стања у овим областима, а имајући у види да је пројекат усмјерен на заштиту кључних подручја биодиверзитета у Црној Гори.

,,За осигурање продужене способности природног окружења да подржи економски развој и квалитетан живот људи неопходно је обезбиједити да биолошка разноврсност буде адекватно третирана у доношењу развојних одлука'' истакла је Брајовић и позвала све заинтересоване стране да дају допринос у спровођењу пројекта и заштити биодиверзитета. Он је информисала и да је  Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма у претходном периоду покренуло велики број активности када је у питању одржива валоризација природних ресурса Црне Горе, а тренутно су у фокусу процес израде измјена и допуна Закона о заштити природе и почетак израде нове Стратегије биодиверзитета која се ослања на нове глобалне циљеве заштите биодиверзитета.

Током другог дана одржан је и Први састанак Управног одбора за пројекат ,,Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксе и јачање кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори'' на којем су чанови УО усвојили Годишњи план рада, дефинисали Пословник рада и будуће планове како би се кренуло са брзим и ефикасним спровођењем пројектних активности.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?