Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Početak projekta ,,Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori''

Objavljeno: 13.04.2023. 12:32 Autor: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma

Početak projekta ,,Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori''

Dvodnevnim događajem (12. i 13. aprila) zvanično je počelo sprovođenje projekta ,,Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori'' koji se finansira kroz Globalni Fond za životnu sredinu (GEF), a sprovodi ga Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja u urbanizma u saradnji sa Kancelarijom Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP).

Ovaj, geografski orjentisan projekat, ima za cilj zaštitu ekosistema, odnosno ključnih tačaka biodiverziteta i integrisanje sa sektorima turizma, šumarstva i poljoprivrede. Prvi ključni cilj projekta je da, kroz izradu predmetne dokumentacije, ponudi konkretna rješenja za upravljanje zaštićenim područjima i kritičnim tačkama biodiverziteta. Drugi glavni cilj projekta je razvoj i integrisanje najboljih scenarija i praksi u prozivodne sektore turizma, šumarstva i poljoprivrede koji se nalaze i djelaju u blizini zaštićenih područja.

Prvog dana održana je Inicijalna projektna radionica (Inception Workshop) na kojoj su učešće uzele sve zainteresovane strane koje će biti uključene u, ili imati koristi od, projektnih aktivnosti koje su projektom planirane za sprovođenje do 2027. godine. Događaju su prisustvovali predstavnici relevantnih resornih institucija, civilnog i nevladinog sektora, lokalne zajednice i upravljači zaštićenih područja, koji su ključni partneri i korisnici u ovom projektu.

Generalna direktorica za prirodu Tamara Brajović je podsjetila na probleme sa kojima se kao društvo susrijećemo u dijelu zaštite prirode i biodiverziteta. Na toj liniji ona se osvrnula na očekivane rezultate kroz projekat koji mogu imati značajan uticaj na unaprjeđenje i poboljšanje stanja u ovim oblastima, a imajući u vidi da je projekat usmjeren na zaštitu ključnih područja biodiverziteta u Crnoj Gori.

,,Za osiguranje produžene sposobnosti prirodnog okruženja da podrži ekonomski razvoj i kvalitetan život ljudi neophodno je obezbijediti da biološka raznovrsnost bude adekvatno tretirana u donošenju razvojnih odluka'' istakla je Brajović i pozvala sve zainteresovane strane da daju doprinos u sprovođenju projekta i zaštiti biodiverziteta. On je informisala i da je  Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma u prethodnom periodu pokrenulo veliki broj aktivnosti kada je u pitanju održiva valorizacija prirodnih resursa Crne Gore, a trenutno su u fokusu proces izrade izmjena i dopuna Zakona o zaštiti prirode i početak izrade nove Strategije biodiverziteta koja se oslanja na nove globalne ciljeve zaštite biodiverziteta.

Tokom drugog dana održan je i Prvi sastanak Upravnog odbora za projekat ,,Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori'' na kojem su čanovi UO usvojili Godišnji plan rada, definisali Poslovnik rada i buduće planove kako bi se krenulo sa brzim i efikasnim sprovođenjem projektnih aktivnosti.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?