Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Подршка Уницефа Министарству просвјете, науке, културе и спорта

Државна секретарка у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, Милица Кадовић, одржала је, у просторијама Министарства, састанак са Маријом Мокровом, в. д. замјенице шефа представништва Уницефа у Црној Гори. Разговору су присуствовале и Маја Ковачевић, координаторка програма образовања у Уницефу, директорица Директората за средње образовање, Марија Лалатовић, и директорица Директората за предшколско, основно и инклузивно образовање, Славица Илинчић. Двије стране су размијениле мишљења о текућим иницијативама које Министарство просвјете, науке, културе и спорта организује у дијелу припрема за предстојећу школску годину. 

Марија Мокрова је говорила о глобалној кампањи коју су, заједно, покренули Уницеф, Унеско и Свјетска банка, упозоравајући на негативан утицај затварања школа на ученике, посебно на њихову социјализацију и ментално здравље. У том смислу, било је ријечи и о далекосежним посљедицама изостанка учења, психофизичком здрављу дјеце, нарочито оне из осјетљивих група, али и о препорукама Свјетске здравствене организације које сугеришу да чак и у изузетно тешким епидемиолошким условима трерба размотрити све могућности да школе остану отворене. Представнице Уницефа су, говорећи о припремама нове школске године, истакле значај повратка све дјеце у школе, без обзира на узраст, подршку наставницима, као и неопходност да се надокнади губитак у учењу и обезбиједи подршка за социјални и емоционални развој, али и заштита менталног здравља дјеце. „Ми смо увијек за повратак дјеце у школе, али само по препорукама Института за јавно здравље“, казала је Милица Кадовић, истичући да је од раније познат став Министарства да су, ипак, суштински приоритети заштита задравља и сигурност дјеце и запослених, али да се представници Министарства надају да ће дјеца у школе, ове године, моћи да крену редовно. 

Током састанка, било је ријечи и о текућим активностима Министарства просвјете, науке, културе и спорта – у том смислу, говорило се о обиласцима, које спроводе директорице Директората, црногорских регија са циљем упознавања стања на терену, разговора са директорима основних и средњих школа, анализе стања у образовном систему, плановима и стратегијама којима, у наредном периоду, треба посветити пажњу. Представнице Уницефа су особито похвалиле сегмент рада Министарства који се тиче развоја платформе за дигитално образовање, уз посебан осврт на високу транспарентност која је одликовала протекле онлајн уписе.  

Представнице Министарства су истакле да се радују свакој сарадњи са Уницефом и да им је она посебно важна, док је госпођа Мокрова истакла да Министарство просвјете, науке, културе и спорта, у свом програму и дјеловању, и даље може да рачуна на подршку Уницефа.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?