Потписан Споразум о јачању локалних механизама за превенцију и заштиту жртава трговине људима у Црној Гори

Објављено: 26.06.2026. 12:05 Аутор: Министарство унутрашњих послова

У Подгорици је потписан Споразум о сарадњи у области превенције, раног препознавања индикатора, упућивања и заштите жртава трговине људима на локалном нивоу, чиме је успостављен нови оквир за јачање институционалне сарадње између државних органа и јединица локалне самоуправе у борби против трговине људима. Споразум су потписали Министарство унутрашњих послова, Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије, као и представници локалних самоуправа из Црне Горе.

Догађају су присуствовали министар унутрашњих послова Данило Шарановић, министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић, предсједник Општине Улцињ Генци Ниманбегу, предсједник Општине Даниловград Александрар Гргуровић, замјеник градоначелника Главног града Подгорица Борис Спалевић, представници општина Никшић, Беране, Бијело Поље и Котор, шеф мисије Међународне организације за миграције (ИОМ) у Црној Гори Владимир Гјоргјиев, као и представници међународних организација и цивилног сектора.

Споразум представља важан корак у унапређењу националног одговора на трговину људима, јер успоставља функционалан и одржив механизам сарадње на локалном нивоу, кроз формирање локалних тимова који ће бити задужени за рано препознавање ризика, упућивање надлежним институцијама и пружање подршке жртвама и потенцијалним жртвама. Овај модел омогућава бржу размјену информација, ефикасније поступање и бољу заштиту посебно рањивих категорија становништва, укључујући дјецу, жене, мигранте и особе са инвалидитетом. Споразум такође јача везу између локалних структура и националних механизама, укључујући Тим за формалну идентификацију жртава трговине људима и Координационо тијело за праћење имплементације Стратегије за борбу против трговине људима.

У свом обраћању, шеф мисије ИОМ-а у Црној Гори, Владимир Гјоргјиев, истакао је да Споразум представља резултат дугогодишњег партнерства и заједничких напора институција у јачању националних капацитета у области борбе против трговине људима, наглашавајући да се „формирањем и јачањем локалних тимова стварају услови за координисан и ефикасан одговор свих релевантних институција и организација укључених у заштиту жртава“.

Министар унутрашњих послова Данило Шарановић нагласио је да трговина људима представља тежак облик организованог криминала и озбиљан безбједносни изазов, због чега Црна Гора континуирано јача капацитете за превенцију, заштиту жртава и ефикасно процесуирање починилаца кроз координисано дјеловање свих релевантних актера, што је препознато и од стране наших европских партнера.

"Иако су стратешки и институционални механизми унапријеђени, кључ успјешне борбе остаје у правовременом препознавању ризика и снажној сарадњи на локалном нивоу, гдје заштита жртава почиње у пракси", поручио је Шарановић.

Министар Гутић поручио је да је трговина људима један од најтежих облика насиља и кршења људских права и да не оставља посљедице само на жртву, већ погађа цијело друштво и руши темеље сигурности, повјерења и достојанства. „Зато морамо дјеловати брзо, одлучно и заједнички — да сваки знак ризика препознамо на вријеме, да сваку жртву заштитимо без одлагања и да ниједна особа не остане сама. Наша је обавеза да градимо систем који ће бити јачи од трговаца људима и хуманији према онима којима је помоћ најпотребнија“, поручио је Гутић.

Из Главног града Подгорица су поручили да ће и убудуће бити поуздан партнер у активностима које доприносе сигурнијој и хуманијој заједници за све грађане. „Потписивањем Споразума потврђујемо заједничку посвећеност заштити најрањивијих чланова нашег друштва и борби против трговине људима. Сарадња између институција кључна је за правовремено препознавање ризика, пружање подршке жртвама и ефикасно дјеловање у превенцији овог озбиљног друштвеног проблема”, истакао је замјеник градоначалника Главног града Борис Спалевић.

„Општина Улцињ спремна је да кроз партнерски однос са надлежним институцијама настави да доприноси борби против трговине људима. Досадашње активности показале су значај заједничког дјеловања, а потписани Споразум представља добар основ за даље јачање сарадње и превентивних механизама”, надовезао се предсједник Општине Улцињ Генци Ниманбегу.

Потписивањем Споразума, Црна Гора уводи стандардизован и одржив модел локалне координације, који ће допринијети ефикаснијем препознавању ризика, бољој заштити жртава и јачању укупног институционалног одговора на трговину људима. Осим тога, потписани Споразум ће додатно оснажити институције да наставе са јачањем владавине права, слободе и безбједности, које представљају кључне темеље на стратешком путу Црне Горе ка Европској унији и испуњавању обавеза у оквиру Поглавља 24 у наредном периоду.

Представници институција сагласили су се да је заједничко дјеловање, јасно дефинисана подјела одговорности и континуирана размјена информација кључна за успјешну борбу против овог облика криминала.

Догађај је реализован у оквиру националног пројекта „Јачање напора у сузбијању трговине људима у Црној Гори“, који финансира Биро за борбу против међународне трговине дрогом и спровођење закона (ИНЛ) Амбасаде Сједињених Америчких Држава, а спроводи Међународна организација за миграције (ИОМ) у Црној Гори, у партнерству са релевантним институцијама.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?