Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потрошачи морају бити заштићени и у позицији да искористе предности просперитетне економије

Објављено: 24.11.2021. 13:39 Аутор: Министарство економског развоја

Омогућавање слободног и безбједног протока роба између земаља доприноси већем квалитету производа и оснажује економски раст, а потрошачи морају бити заштићени и у позицији да искористе предности просперитетне економије, због чега је усклађивање са европским стандардима од великог значаја за Црну Гору.  

Jasna Vujović

То је саопштено на завршној конференцији ЕУ пројекта “Техничка помоћ за усклађивање и примјену правне тековине ЕУ о унутрашњем тржишту – АИМ ИИ”. 

В.д. директорице Директората за унутрашње тржиште и конкуренцију - Министарство економског развоја, Јасна Вујовић, казала је да је кроз пројекат АИМ ИИ обезбијеђена техничка подршка за јачање капацитета црногорских институција за ефикасно усклађивање и примјену правне тековине ЕУ у области слободе кретања робе и заштите потрошача, са крајњим циљем унапређења конкурентности црногорске привреде.

„Неки од кључних бенефита пројекта односе се на унапређење законодавног оквира кроз доношење великог броја закона и подзаконских аката у оквиру Поглавља 1 и Поглавља 28, као и увођење два важна стандарда у Институт за стандардизацију: стандард ИСО 9001:2015, који се односи на систем управљања квалитетом у пословној организацији и стандард ИСО/ИЕЦ 27001:2013, који се односи на заштиту и безбједност информација“, навела је Вујовић. 

Казала је да је у оквиру пројекта припремљен Апликациони фајл за пуноправно чланство Института за стандардизацију у европским институцијама за стандардизацију ЦЕН и ЦЕНЕЛЕЦ, чиме ће се, како је појаснила, одговорити на захтјев Европске комисије адресиран кроз Извјештај о напретку Црне Горе за 2021. годину и остварити напредак у ПП1.

Jasna Vujović

„Веома важно постигнуће пројекта представља и покретање три поступка за заштиту колективних интереса потрошача која су резултирала доношењем прве правоснажне пресуде Вишег суда, по колективној тужби у корист потрошача. Значај ове судске одлуке огледа се у томе што су наши судови показали спремност да узимају у обзир право ЕУ када тумаче домаће прописе који су настали као резултат усаглашавања са прописима ЕУ, што доприноси процесу привременог затварања ПП28, у дијелу који се односи на заштиту потрошача“, истакла је Вујовић.

Шеф Сектора за сарадњу Делегације ЕУ у Црној Гори, Ингве Енгстром, рекао је да је омогућавање слободног и безбједног протока роба између земаља основни фокус овог ЕУ пројекта, чиме се, како је појаснио, омогућава већи квалитет производа и оснажује економски раст. 

„У исто вријеме, потрошачи морају бити заштићени и у позицији да искористе предности просперитетне економије. Усклађивање са ЕУ стандардима у овим областима од великог је значаја за Црну Гору јер доприноси слободној трговини са ЕУ и подстиче инвестиције“, сматра Енгстром. 

То резултира, како је појаснио, растом и развојем приватног сектора, као и економским и социјалним бенефитима за грађане Црне Горе. 

„Стога би Црна Гора требало да надокади претходна кашњења у процесу усвајања важних правних аката, што је спријечило да напредује у приступним преговорима везано за Поглавље 1 и Поглавље 28. Након завршетка пројекта, нарочито ће бити важно обезбиједити адекватно функционисање надзора производа на тржишту. На том путу, ЕУ ће наставити да пружа подршку Црној Гори“, поручио је Енгстром. 

Шефица Радне групе за поглавље 28: Заштита потрошача и здравља и помоћница директора Управе за инспекцијске послове (УИП), Рада Марковић, казала је да, иако је Црна Гора у потпуности одговорила на обавезе из завршног мјерила 1, које се односи на заштиту потрошача, од отварања овог поглавља, како је подсјетила, стизале су и стижу нове обавезе, јер је потрошачко законодавство ЕУ у сталном унапређењу, а развој законодавства смо пратили заједно са Пројектом.

„Тако нам пројекат оставља у насљеђе и припремљено и започето законодатсво на коме треба даље радити. Неколико законских текстова је у процедури усвајања и усаглашавања, међу којима је и Закон о измјенама и допунама закона о потрошачима, који је у Парламенту“, навела је Марковић. 

Појаснила је да се тим актом преузимају  сви коментари Европске комисије дати на табеле усклађености (с краја прошле и почетка ове године) и тако врши техничко сређивање одређених одредби, али и прецизирају обавезе повезаног дјеловања институција надлежних за заштиту потрошача преко информационог система, са централном тачком у Управи за инспекцијске послове, који тако постаје законска категорија. 

„Такође, и нови Закон о потрошачким кредитима је ушао у јавну расправу, а њиме се, поред већ преузете Директиве о потрошачким кредитима, преузима и Директива о стамбеним кредитима. И предлог (новог) Закон о надзору производа на тржишту, којим се преузима нова Регулатива (2019) о надзору производа на тржишту, спреман је за мишљење Европске комисије.  Исто тако, већ су у изради и законски акти којима се преузимају три најновије директиве из 2019. год., укључујући и последњу из 2020 о тужбама за колективну заштиту потрошача. Све то омогућава да заштиту потрошача у свим секторима унаприједимо и изједначимо на исти ниво као у ЕУ“, рекла је Марковић. 

Подсјетила је да је и нови Закон о потрошачким кредитима ушао у јавну расправу, а њиме се, како је појаснила, поред већ преузете Директиве о потрошачким кредитима, преузима и Директива о стамбеним кредитима. 

"И предлог (новог) Закон о надзору производа на тржишту, којим се преузима нова Регулатива (2019) о надзору производа на тржишту, спреман је за мишљење Европске комисије.  Исто тако, већ су у изради и законски акти којима се преузимају три најновије директиве из 2019. год., укључујући и последњу из 2020 о тужбама за колективну заштиту потрошача. Све то омогућава да заштиту потрошача у свим секторима унаприједимо и изједначимо на исти ниво као у ЕУ“, истакла је Марковић. 

Она је најавила значајну активност, прву те врсте у региону и прву коју једна држава прије чланства изводи по узору на истовјетне акције 27 држава чланица ЕУ.

„Ради се о заједничкој свеобухватној акцији надлежних органа и институција, која је припремљена по узору на истовјетне ЕУ акције и реализоваће се током децембра ове године“, прецизирала је Марковић.

Вођа ЕУ пројекта АИМ ИИ, Матјаж Логар, истакао је да су уз подршку АИМ ИИ, корисници пројекта унаприједили усклађеност са правном тековином европске заједнице на подручју медицинских производа, грађевинских производа, техничког законодавства и, нарочито, на подручју законодавства из области заштите потрошача и надзора над тржиштем.

„Уз то, унапријеђени су административни капацитети у области дјеловања Акредитационог тијела (АТЦГ), Института за стандардизацију (ИСМЕ) и Управе за инспекцијске послове, као и других органа надлежних за спровођење заштите потрошача. АТЦГ  је формално поднијело захтијев и документацију за приступање Европској акредитацији за потписивање ЕА Мултилатерарног споразума“, навео је Логар.  

С друге стране, како је додао, ИСМЕ је припремио сву документацију и поднио захтијев за пуноправно чланство у ЦЕН/ЦЕНЕЛЕЦ. 

„Истовремено, унаприједио је и своју унутрашњу организацију, што потврђују и недавно добијени цертификати по стандардима ИСО 9001:2015 и ИСО/ИЕЦ 27001:2013.  У области заштите потрошача донијета је Одлука о органима надлежним за заштиту потрошача и знатно је унапријеђен Централни информациони систем за заштиту потрошача - ЦИСЗП, а свиједочимо  и примјерима примјене потрошачких права преко института колективне заштите потрошача. Стога и не чуди чињеница да је Европска комисија и формално прихватила захтијев Црне Горе за привремено затварање Преговачког поглавља 28: Заштита потрошача и здравља“, рекао је Логар.

Подсјетио је да је у Црној Гори још 2007. године радио на првом пројекту из ове области, а да са пројектом АИМ ИИ завршава започето. 

„Можда се некоме чини да је то дуг период, али имајући у виду обим посла, а првенствено настале промјене којима и сам свједочим, морам нагласити да је у Црној Гори остварен изузетан напредак. Зато овим путим желим да упутим признање колегама из институција корисника пројекта - члановима Радне групе за поглавље 28, које су под руководством гђе Раде Марковић заслужне за овако значајне резултате и укупан остварени напредак“, навео је Логар.  

Пројекат "Техничка помоћ за усклађивање и примјену правне тековине ЕУ о унутрашњем тржишту – АИМ ИИ" је финансирала Европска унија са 1,4 милиона еура, њиме управља Директорат за финансирање и уговарање средстава ЕУ помоћи (ЦФЦУ) Министарства финансија и социјалног старања, а спроводи га конзорцијум који предводи ИБФ Интернатионал Цонсултинг. 

Циљ пројекта АИМ ИИ је подршка напорима Владе Црне Горе у напредној фази преговора о приступању Црне Горе Европској унији у области хармонизације правне тековине ЕУ (ЕУ ацqуис) везано за Поглавља 1 - Слободно кретање роба и Поглавља 28 - Заштита потрошача и здравља.

Видео материјал: прцентар.ме/цланак/потроаи-морају-бити-затиени-и-у-позицији-да-искористе-предности-просперитетне-економије/1829

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?