Позив за номинације за награду УНЕСЦО/Јикји „Памћење свијета“ за 2026. годину

Објављено: 09.04.2026. 08:34 Аутор: Министарство културе и медија

Отворен је позив за достављање номинација за 11. издање УНЕСЦО/Јикји награде „Памћење свијета“. Награда је успостављена ради очувања документарне баштине као заједничког насљеђа човјечанства, у знак сјећања на књигу Буљо јикји симцхе yојеол-најстарију књигу штампану покретним металним словима.

Финансирана од стране Републике Кореје, награда се састоји од 40.000 америчких долара и додјељује се сваке друге године појединцима, институцијама или невладиним организацијама које су дале значајан допринос очувању и доступности документарне баштине.

Ко може поднијети номинацију?

Номинације могу поднијети искључиво:

Државе чланице УНЕСЦО-а, у консултацији са својим националним комисијама за УНЕСЦО;

Међународне невладине организације које су у званичном партнерству са УНЕСЦО-ом чији рад укључује очување и конзервацију документарне баштине.

Свака држава чланица или квалификована невладина организација може поднијети до три номинације.

Напомена. Самономинације се неће разматрати.

Свака номинација треба да садржи резиме рада, релевантне публикације или друга пратећа документа која показују како су те акције доприњеле заштити и доступности документарне баштине.

Начин подношења номинација

Комплетна документација доставља се искључиво у електронској форми.

Пријавни образац и детаљне информације доступни су на званичној страници УНЕСЦО-а:

хттпс://www.унесцо.орг/ен/артицлес/цалл-номинатионс-унесцо/јикји-меморy-wорлд-призе-0

Попуњен пријавни образац на енглеском заједно са пратећом документацијом, потребно је доставити у електронској форми на е-маил адресу:

тања.мухадиновиц@мку.гов.ме

Рок за достављање номинација је 22.04.2026.године.

Непотпуне и неблаговремене пријаве неће бити разматране

Тагови
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?