Предавање у оквиру обиљежавања Трећег издања Националног дана свемира Италије

Објављено: 20.12.2023. 09:39 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

У организацији Министарства просвјете, науке и иновација, Амбасаде Републике Италије и Италијанске свемирске агенције (ASI) организован је догађај под називом „Истраживање свемира од касних 1950-их до данас и даље“. Догађај је организован у оквиру прославе 3. издања Националног дана свемира Републике Италије који се обиљежава 16. децембра текуће године.

Ово предавање имало је за циљ да информише и повећа интересовање и радозналост средњошколаца који у Црној Гори уче италијански језик за свемирске активности и истраживања свемира.

Догађај су отвориле државна секретарка у Министарству просвјете, науке и иновација, мр Маријета Барјактаровић-Ланзарди и амбасадорка Републике Италије у Црној Гори, Њ. Е. Андреина Марсела.

Предавање је одржао инжењер Италијанске свемирске агенције, господин Марино Крисконио, који је говорио о активностима Републике Италије у свемирском сектору, као и о искуствима астронаута у свемирском простору и на Међународној свемирској станици (ISS). У духу добре сарадње Црне Горе и Републике Италије, радни језик догађаја је био италијански што је поред занимљивих чињеница из ове јако интересантне области, омогућило средњошколцима, ученицима Гимназије „Слободан Шкеровић“ из Подгорице и Средње мјешовите школе „25 мај“ Тузи да усаврше познавање овог језика дискутујући са предавачем о презентованим темама и активностима. Заједно са ученицима, предавању су присуствовале професорице италијанског језика Николина Ђуровић, Катрина Беришај и Тона Ивезај.

Подсјећамо, 16. децембар обиљежава се као Национални дан свемира у Републици Италији. То је дан када је лансиран први италијански вјештачки сателит Сан Марко И 1964. године.

Гостујући предавач, господин Марино Крисконио, је одговоран за спровођење експеримената у Италијанској свемирској агенцији. Више од 10 година активно је био укључен у учешће ASI на Међународној свемирској станици, као одговоран за одржавање инжењерских активности и менаџер пројекта за неколико веома важних елемената ISS-а. Такође је дио италијанске делегације у ЕСА одбору за истраживање и коришћење и делегације АСИ у Међународној групи за координацију и истраживање свемира (ISECG).

Галерија

gallery.media[0].alt
1/4
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?