Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљање могућности регионалне сарадње у области иновација, паметне специјализације и плавог раста

Министарство економског развоја и туризма као водећи партнер на пројекту прекограничне сарадње Smart Adria Blue Growth ( Италија - Албанија - Црна Гора), је јуче, 26. маја 2022. организовало догађај на ком су представљене могућности регионалне сарадње у области иновација, паметне специјализације и плавог раста.

IPA

Том приликом, Ивана Јанковић Мијановић, руководитељка Одјељења за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова у Министарству економског развоја и туризма је присутне упознала са самим пројектом, постигнутим резултатима, као и планираним активностима.

Како је истакла, посебна важност пројекта се огледа у даљем спровођењу структурних реформи које ц́е допринети даљем унапређењу укупног пословног амбијента, стимулисању предузетништва, груписања и пословних операција заснованих на принципима плавог раста. У том погледу, подсјетила је да у току Јавни позив за чланство у НВО “Удружење кластер плавог раста _ Црна Гора”, те још једном позвала све заинтересоване релевантне актере да се укључе у будући кластер који им пружа подршку за даљи развој и унапређење пословања кроз заједничке активности.

ipa

У том дјелу, представници удружења рибара, као и представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде су дали јасан увид у ограницења у погледу развоја плаве економије, те да је потребно унаприједити инфраструктуру, флоут и подстаћи колаборативне моделе сарадње између рибара, ресорног министарства и научноистраживачких институција.

Учешће на догађају су имали и представници Фонда за иновације који су присутнима представили програм подршке кроз Позив за додјелу иновационих ваучера, као и будуће активности Фонда у контексту плавог раста.

Партнери из Италије су учесницима представили концепт плавог раста у погледу потенцијала и подтсицаја за зелена и плаве послове, те примјере добре праксе.

Као један од добрих иновативних примјера, представљен је примјер паметних хранилица за рибу који је покрнуо господин Богдан Макимовић из Никшића.

Поред наведених представника, учешће на догашају су имали рибари, представници  Института за биологију мора, као и представници Технополиса.

Догађај је организован у оквиру студијске посјете пројекта, у Котору у хотелу Blue Kotor Bay.  

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?