Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљен нови систем заказивања прегледа ''Брже до љекара''

Објављено: 01.12.2021. 16:11

Нови систем заказивања специјалистичких прегледа ''Брже до љекара'' значајно ће растеретити непотребне бирократије изабране љекаре, специјалистима на секундарном и терцијарном нивоу дати могућност да сами закажу додатане прегледе и консултације, а  пацијентима омогућити да на једноставнији и лакши начин  остваре право на здравствену услугу која им је неопходна.

Представљајући нови систем заказивања, министарка здравља др Јелена Боровинић Бојовић појаснила је како ће то изгледати у пракси.

'' Када специјалиста у болници, након прегледа, затражи преглед колеге, пацијент на лицу мјеста добија термин и вријеме контроле. Тај пацијент се више, дакле, не враћа код изабраног љекара само због упута. Тако штедимо вријеме и пацијентима и изабраним докторима'' казала је министрака.

Она је подсјетила  да су изабрани љекари били незадовољни због времена које су трошили на писање упута и изразила очекивање  да ће сада имати више могућности да се посвете пацијентима.

''И саме грађане охрабрујемо да подигну љествицу очекивања од својих изабраних љекара. Они нијесу, како их дио јавности доживљава само пут до специјалисте, већ су надлежни да третирају макар 70 одсто здравствених проблема пацијената'' поручила је др Боровинич Бојовић.

Као предности новог система заказивања министарка је навела и продужено вријеме за први преглед како код изабраног доктора тако и код специјалиста на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите те могућност за подробнији преглед, и у коначном  квалитетнију здравствену заштиту.

Др Боровинић Бојовић је захвалила колегама на преданом раду и ангажавоњу да би овај систем профункционисао и нагласила како је ово једно у низу занчајнијих достигнућа у првој години рада ресора здравља, а  која је обиљежена фокусом на борбу против пандемије.

Директорица Клиничког центра Црне Горе, др Љиљана Радуловић рекла је да се за десет дана, у просјеку, из домова здравља ка тој здравственој установи упути око 7,5 хиљада упута за преглед, а 80 одсто њих су контроле.

„Са обзиром на то да ће пацијенти термине од данас добијати у КЦЦГ, то за нашу кућу, која је уједно и стуб црногорског здравственог система, значи да ћемо за тих десет дана поштедјети 5,5 хиљада пацијената одлазака ка изабраним љекарима“, навела је Радуловић.

КЦЦГ ће, како је казала, за годину спријечити 180 хиљада излишних одлазака по упут.

Она је додала да је свјесна да нови систем значи додатан напор за специјалисте и њихове медицинске сестре у свим болницама, али да је коначан циљ задовољан пацијент.

„С обзиром на то да су наше уважене колеге, изабрани љекари у домовима здравља, сада ослобођени беспотребне бирократије, молим их и позивам да нам помогну и да се максимално посвете превенцији болести на примарном нивоу“, навела је Радуловић.

Докторица Дома здравља Подгорица, Милена Цојић, казала је да је претходни систем заказивања прегледа онемогућавао изабраним љекарима да се адекватно посвете пацијенту те да је огроман број администартивних процедура условио да љекар велики дио свог времена посвети тражењу слободних термина за специјалистичке и дијагностичке прелгеде на секундарном и терцијарном нивоу.
"Платформа коју данас представљамо олакшаће рад тимова у дому здравља, а тиме ће се омогућити подизање квалитета здравствене услуге", рекла је Цојић.

Она је казала да очекују да се успјешним активирањем платформе смањи непотребно шетања пацијената од домова здравља до општих болница и КЦЦГ.
„Изабрани љекар ће након прегледа, уколико процијени да је потребно, упутити пацијента љекару специјалисти на секундарном и терцијарном нивоу, са заказаним термином првог специјалистичког прегледа“, навела је Цојић.

Након тога, како је казала, љекар специјалиста "преузима пацијента" и заказује све потребне додатне специјалистичке прегледе и дијагностичке процедуре на секундарном и терцијарном нивоу.
„На тај начин ће пацијент тек након потпуне специјалистичке обраде бити враћен изабраном љекару на даље праћење“, рекла је Цојић.

Како је додала, пацијентово вријеме чекања на поједине прегледе, које је до сада било продужавано јер је то право могао остварити тек након додатних посјета изабраном љекару, биће скраћено.
Платформом је, како је рекла Цојић, омогућено да му наредни специјалистички преглед одмах буде заказан без додатне посјете дому здравља.
„Изабрани љекар ће имати више времена да се посвети превентивним прегледима и скрининг програмима, који би требало да чине окосницу рада у домовима здравља, чиме би се многе болести могле предуприједити, или на вријеме открити“, исткла је Цојић.

Директор Директората за дигитално здравље у Министарству здравља, Александар Секулић, казао је да је анализом затеченог стања на нивоима примарне, секундарне и терцијалне здравствене заштите идентификован фрагментисан, неповезан, а тиме и неефикасан процес рада здравственог система.

„Сви љекари који у времену пандемије уједно обављају и редовне активности, више неће бити приморани да се баве папирологијом и административним пословима, већ ће бити окренути пацијенту“, навео је Секулић.

Он је рекао да ускоро пацијенти неће морати примарно да брину о медицинској документацији, већ ће она постати трајно интегрисана кроз његов електронски здравствени картон, и бити доступна и пацијенту и љекару у сваком моменту.

„Идемо фазно, систематски и са жељом да црногорско здравство буде безпапирно и потпуно дигитално, у складу са трендовима развијеног свијета“, додао је Секулић.

Неуролог КЦЦГ Сања Глушчевић казала је да је нови систем заказивања „Брже до љекара“ одговор на изазове, који су мучили докторе и пацијенте.

„Радимо на томе и да ускоро омогућимо сваком нашем пацијенту да на контроле дође код специјалисте који га води, а не код колеге који је у смјени када му је заказан преглед“, рекла је др Глушчевић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?