Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представници Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма су учествовали на Међународном Конгресу за заштиту природе у Марсеју

Државни секретар за екологију др Данило Мрдак заједно с руководитељком Дирекције за интегрално управљање морским и копненим екосистемима у Директорату за природу, Иваном Стојановић и представницама Јавног предузећа за управљање морским добром Црне Горе, помоћницом директора Иваном Франетом и координаторком Службе за одрживи развој Дијаном Дошљак учествовали су на радионици за пројекат „Буилд бацк а блуе анд стронгер Медитерранеан“ у организацији Мед Фонда и Мед Пана. Пројекат ће се финансирати из регионалних средстава Глобалног фонда за животну средину у износу од 5 милиона ЕУР, у Албанији, Алжиру, Црној Гори, Либану, Мароку и Тунису. „Овај регионални пројекат је од посебног значаја и за Црну Гору долази у правом тренутку, имајући у виду да је ово година коју ће обиљежити проглашење морских заштићених подручја у Црној Гори. У априлу ове године донијета је Одлука о проглашавању заштићеног подручја Парк природе „Платамуни“, у току је процедура проглешање Парка природе „Катич“, док се до краја године очекује зааштита подручја Стари Улцињ“, рекао је Мрдак. Фокус пројекта представља подршка успостављању ефикасног управљања морским заштићеним подручјима у Медитерану, кроз обезбјеђивање техничке подршке, значајних финансијских средстава за свакодневно управљање подручјима, изградњу капацитета, размјену искустава о управљању на нивоу Медитерана и шире и међународну сарадњу у овој области. Имплементација пројектних активности ће отпочети у јулу 2022. године, у трајању од 5 година.

Радионица је организована на маргинама Свјетског Конгреса за конзервацију Међународне уније за очување природе (ИУЦН), на којем су представници Министарства учествовали претходног дана, 08. септембра. Конгрес се одржава од 3. до 11. септембра с главном темом „Отпорност је у нашој природи“ и окупља доносиоце одлука, представнике цивилног друштва, бизниса и академске заједнице, са циљем очувања животне средине и предлагања одрживих рјешења које природа нуди за глобалне изазове. Конгрес има за циљ да унаприједи начин на који управљамо природним ресурсима и животном средином за људски, друштвени и економски развој, позивајући на дијалог све актере друштва, посебно у контексту потребе обезбјеђиваја одрживог развоја током и након пандемије вируса Цовид-19.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?