Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Премијер Кривокапић на представљању Дигиталне школе: Феноменалан пројекат који доприноси повећању дигиталне писмености

Дигитална школа - платформа за учење, наставу и сарадњу феноменалан пројекат који доприноси повећању дигиталне писмености и представља изузетан искорак у коришћењу дигиталних алата у настави, поручио је предсједник Владе Црне Горе проф. Здравко Кривокапић на представљању ове платформе данас у УН Еко згради, у Подгорици.

Дигитална школа је заснована на Пасошу за учење, који су заједнички развили UNICEF, Microsoft и Универзитет у Кембриџу, а који се тренутно користи у 17 земаља широм свијета.

„Поремећаји у образовању узроковани пандемијом пружили су нам јединствену прилику да за ову генерацију поново осмислимо образовање – да трансформишемо начин на који дјеца уче и стичу вјештине како бисмо одговорили на захтјеве 21. вијека“, поручила је овом приликом извршна директорица UNICEF Хенријета Фор.

Дигитална школа је усклађена је са наставом и учењем уживо, а њен циљ је јачање квалитетног и инклузивног образовања током и након пандемије COVID-а-19. Доступна је са паметних телефона, таблета и рачуна на www.digitalnaskola.edu.me а сви ученици, наставници и родитељи могу јој приступи са еду.ме имејл адресе. Пружа читав низ квалитетних дигиталних садржаја, укључујући 400 курсева са осам хиљада лекција. Садржај је тренутно фокусиран на подршку раном учењу и прва три разреда основног образовања, али ова платформа нуди  и дигиталне материјале за друге нивое образовања. У плану је ширење платформе тако да покрије све разреде до краја средње школе.  

Министарка просвјете, науке, културе и спорта проф. Весна Братић истакле је да је даљи рад на унапређењу платформе препознат и у Стратегији за дигитализацију образовног система.

„Константним унапређењем наставних садржаја, усавршавањем кадра који ради у образовно-васпитним установама, дигитализацијом и модернизацијом образовног система тежимо створити што боље услове за квалитетно образовање младих, улажемо у младе и њихово знање, јер тиме улажемо у заједничку будућност“, поручила је Братић.

Афшан Кан, регионална директорица UNICEF-а за Европу и Централну Азију, подсјетила је да током периода у којем су школе биле затворене скоро свака пета породица у Црној Гори није имала приступ компјутеру повезаном на интернет, како би дјеца могла да наставе с учењем.

„Да би се то ријешило, веома је значајно да Влада и њени партнери као приоритет утврде повезивање све дјеце и младих на интернет, укључујући и оне најугроженије, и да се постарају да дигитално учење буде доступно свој дјеци и младима”, поручила је Кан.

Дигитална школа предшколској дјеци нуди обиље едукативних интерактивних игара, а основце и средњошколце очекује настава са платформе #UčiDoma, која је допуњена смјерницама за самостално учење, вјежбама, тестовима и интерактивним активностима. Доступни су и материјали за подршку инклузивном образовању, као и корисни ресурси за неформално образовање који се односе на безбједност на интернету, спречавање насиља, спорт, здравље, дигиталне технологије, итд.

Албена Спасова, водитељка Microsoft-овог програма за образовање за Централну и Источну Европу, казала је да је Црне Гора примијенила амбициозан и иновативан приступ у развоју Дигиталне школе кроз који је проширен опсег платформе, примијењена су нова рјешења и фокус је стављен на потребе ученика, чиме је омогућена боља подршка систему образовања.

Шеф представништва UNICEF-а у Црној Гори Хуан Сантандер казао је да је осигуравање права сваког дјетета на квалитетно образовање напор цијелог друштва.

„У овим настојањима подршка наставницима мора бити један од приоритета, јер њихова улога никада није била важнија у стварању безбједног и подстицајног окружења за учење и ниједна реформа не може бити успјешна без њиховог учешц́а од самог почетка“, казао је Сантандер.

Наставницима ће Дигитална школа бити корисна за израду ефектних планова рада, јачање квалитета инклузивног образовања, унапређење педагогије, приступ обукама о информационо-комуникационим технологијама, итд

„Ово је алат који ђацима пружа другачије и ближи облик учења, а наставницима даје могућност да похађају додатне обуке, које су доступне на платформи, у вријеме кад им одговара“, казао је наставник Младен Јанковић.

Платформа и родитељима нуди низ корисних садржаја о родитељству и здравим начинима живота.

„Када сам приступила Дигиталној школи осјетила сам сигурност и пронашла конкретне смјернице које родитељима помажу да се носе са изазовима и да помогну дјеци“, казала је Јелена Ђуровић, мајка дјевојчице Јане.

UNICEF-ова млада репортерка Ана Лазовић, иначе средњошколка, истакла је да је тренутно на платформи ограничена количина материјала намијењеног њеним вршњацима, али да им свакако препоручује је користе. Она је и дала приједлог за даље унапређење платформе.

„Оно што бих вољела да видим у будућности јесте да платформа нуди и могућност да је оцјењујемо, односно да ми као корисници можемо дати повратну информацију о нашем корисничком искуству и да можемо слати своје материјале које сматрамо корисним, како бисмо на тај начин учествовали у унапређењу платформе“, објаснила је Лазовић.

UNICEF ће наставити да пружа подршку Влади Црне Горе у даљем развоју Дигиталне школе у предстојећем периоду, као и у омогућавању приступа овој платформи сваком дјетету и адолесценту у земљи.

Premijer Zdravko Krivokapić - predstavljanje platforme "Digitalna škola" (15.12.2021.)


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?