Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Премијер Кривокапић у Никшићу разговарао са представницима управе Електропривреде Црне Горе

Објављено: 25.08.2021. 06:19 Аутор: Кабинет предсједника Владе Црне Горе

Предсједник Владе Црне Горе, проф. др Здравко Кривокапић, заједно са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде, мр Александром Стијовићем, састао се јуче у Никшићу, у сједишту Електропривреде ЦГ, са представницима управе најзначајније компаније у овом граду, предсједником Борда директора Електропривреде Црне Горе Милутином Ђукановићем,  извршним директором Електропривреде Црне Горе Николом Ровчанином, извршним руководиоцем ФЦ Производња Бојаном Ђорданом и генералним финансијским директором Миром Врачарем. Састанку је присуствовао и предсједник Општине Никшић, Марко Ковачевић

Премијер Кривокапић истакао је значај који ЕПЦГ има за свеукупни развој Црне Горе, те да је Влада спремна да подржи све пројекте у области енергетике, јер је електрична енергија производ који је тражен и има своју будућност.

Бити енергетски богат, значи бити економски моћан. Важно је све пројекте у потпуности припремити по стандардима које диктира ЕУ, да се не би дешавало да постоји обезбјеђена кредитна линија, а нема спремних пројеката. Новца ће увијек бити за праве пројекте у области зелене енергетике, рекао је Кривокапић.

Премијер је указао на постојање сасвим довољних претпоставки да се реализује инвестирање у области енергетике и на сјеверу и на југу Црне Горе, гдје би се инсталирањем вјетро и соларних електрана постигао и економски баланс који тренутно не постоји између ове двије регије.

Премијер је нагласио да не треба гајити илузију и ширити лажне наде да ће дуго још након 2030. године бити исплативо производити електричну енергију у термоелектранама, зато је потребно што прије кренути у реализацију свих енергетских рјешења која би замијенила производњу електричне енергије у количини за коју је сада задужена Термоелектрана Пљевља.

„Гасовод јадранско -  јонским путем, па и онај који би од Пријепоља ишао преко Пљеваља, гасна електрана у залеђу Бара, само су нека од рјешења у која морамо ући. Морамо направити вишеваријантни енергетски систем и немамо времена за губљење“, поручио је Кривокапић.

Предсједник Борда директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић, катастрофалним је означио стање у којем је ново руководство затекло ову компанију.

Право је чудо како су претходна управа и власт успјели да сруше култ рада и да не искористе невјероватне потенцијале. Без обзира на нанесену штету, ми ћемо остварити висока очекивања. Искрено мислим да уз зелену трансформацију, можемо да будемо локомотива развоја свих осталих привредних сегмената у Црној Гори, рекао је Ђукановић.

Ђукановић је истакао високу друштвену одговорност коју је показала нова управа ЕПЦГ која је одмах по ступању на функцију, добит фирме из 2020. године ставила на располагање у државни буџет, те да из друштвено коректног односа, такође нису жељели да доводе у питање социјалну сигурност грађана који имају дуговања по основу утрошка електричне енергије.

Ђукановић је нагласио да је, у функцији што ефикаснијег доношења и реализовања пројеката у електроенергетском сектору, ЕПЦГ  формирала мултидисциплинарну Комисију, јер се ради о сложеним и скупим инвестицијама.

„Похвалићу се да смо за пројекте  Солари 3000+ и Солари 500 + већ након два мјесеца расписали јавни позив за финансирање пројеката укупне вриједности од око 30 милиона евра. Већ је осам финансијских институција изразило интересовање за финансирање ових пројеката. Обиљежили смо велики број локација које смо планирали за изградњу соларних електрана и вјектроелектрана, у септембру очекујемо почетак радова на вјектроелектрани Гвозд, производног капацитета од преко 50 мегавата, до краја октобра очекујемо да ћемо завршити редиговани пројекат за ХЕ Комарница, са Републиком Српском се разговарало о компнезацији за Билећко језеро и ХЕ Суторина“, поручио је Ђукановић.

Извршни директор Електропривреде Црне Горе Никола Ровчанин истакао је да је нови менаџмент компаније за протекла четири мјесеца успио да поправи имиџ компаније не само из финансијског угла гледано, већ и из перспективе потрошача, те да су се зарад новог начина управљања, унапријед одрекли отпремнина и многих припадајућих им привилегија.

Показали смо високу друштвену одговорност. Финансирајући асфалтирање многих локалних путева и помажући установе здравственог система, враћамо дуг према здравству и инфраструктури и трудимо се да Црна Гора буде здравија и љепша. Бројне су спортске организације у Црној Гори чији смо спонзори и финансијери, казао је Ровчанин.

Министар Стијовић, говорио је о рјешавању проблема око Билећког језера, чијих се 24 одсто слива налази на територији Црне Горе, а осталим дијелом у Републици Српској,  као и о порибљавању никшићких акумулационих језера које би требало да се одвија у сарадњи између ресорног Министарства, Општине Никшић и Електропривреде Црне Горе.

Главни финансијски директор ЕПЦГ Миро Врачар, упознао је премијера Кривокапића са износима дуговања која буџетски потрошачи имају према ЕПЦГ, али и са дугом у износу од 13,5 милона евра који је направила фирма Монтенегробонус, а претходна Влада дуг преузела на себе и анексом уговора пролонгирала отплату овог дуга до 2026. године. Врачар, очекује од актуелног министра финансија да ће ово и слична буџетска дуговања бити што прије ријешена у корист ЕПЦГ, како би компанија добила потребан финансијски инпут који би јој омогућио да до краја спроведе амбициозне планове новог менаџмента.

Zdravko Krivokapić - sastanak sa  predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?