Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Презентовани Конкурси подршке за стартапове и иновациону дјелатност

Објављено: 01.11.2021. 14:00 Аутор: Привредна комора Црне Горе

Јавни конкурси за рану фазу развоја стартапова и суфинансирање иновационе дјелатности у 2021. години, са фокусом на Програмску линију подршке ЕУРЕКА пројектима, презентовани су 1. новембра 2021. године у Привредној комори Црне Горе, на догађају који је реализован у сарадњи са Министарством економског развоја.

Циљ догађаја је био да се заинтересовани представници привреде и универзитета упознају са могућностима које наведени програм пружа, као и искуствима и начином учешћа у  програму, те са условима појединачних конкурса.

Скупом је модерирала Тања Радусиновић, директорица Сектора за пројекте Привредне коморе, а сам програм подршке је представила Маријета Барјактаровић-Ланзарди, в.д. директорице Директората за дигиталну економију и технолошки развој Министарства економског развоја.

Тања Радусиновић је истакла да Привредна комора, асоцијација која окупља цјелокупну пословну заједницу у Црној Гори, пружа подршку иновационом развоју, повезивању привреде и образовних институција.

- Подржавање повезивања државе, привреде и институција науке и образовања, предуслов су економском напретку – рекла је Радусиновић.

Prezentovani Konkursi podrške za startapove i inovacionu djelatnost

Маријета Барјактаровић-Ланзарди истакла је да је један од циљева Министарства креирање програмског оквира за иновације.

Програм за иновације је усвојен за период 2021-2024. године и на једном мјесту су приказани сви инструменти подршке које у овој области Министарство пружа. Барјактаровић-Ланзарди је подсјетила да је ове године почео са радом и Фонд за иновације Црне Горе па су у документу и информације о програмским линијама које он нуди.

Посебно смо водили рачуна да се комплетан циклус развоја иновације покрије кроз програмаске линије – од предакцелерације, преко ране фазе развоја стартапова, подршке стратешким кластерима у области паметне специјализације, до инструмената за иновативне пројекте, затим развој иновационе културе, као и едукативне програме – рекла је Барјактаровић-Ланзарди.

Најавила је линију за нови програм „Хоризонт Европа“, односно његов стуб „Иновативна Европа“, којим ће се стимулисати обезбјеђивање експертске подршке за припремање пројектних пријава.

Представљајући Јавни конкурс за рану фазу развоја стартапова, она је истакла да је његов предмет суфинансирање стартапова који ће понудити дигитална решења за области паметне специјализације.

Конкурс подржава иновативне стартап пројекте који нуде рјешења с потенцијалом за комерцијализацију у областима С3, као и за пројекте којима се подстичу социјалне иновације. Кроз ову финансијску помоћ омогућава се подршка стартаповима да, упркос новонасталој ситуацији са ЦОВИД-ом, наставе развој иновативних рјешења с високим потенцијалом раста на тржишту или иновативних рјешења која доприносе рјешавању друштвених изазова у приоритетним подручјима С3. Такође, циљ је и унапређење пословања у виду јачања њихових капацитета, одрживости и конкурентности.

У наредном периоду највећи фокус свих активности финансирања ће бити на Стратегији паметне специјализације, те због тога, препознајући значај синергије ИЦТ сектора са осталим њеним областима: одрживом пољопривредом и ланцем вриједности хране, енергијом и одрживом животном средином, одрживим и здравственим туризмом, препознали смо значај подршке развоју наведених дигиталних рјешења. Циљ је да унаприједимо стартап заједницу, да имамо више ових предузећа на тржишту, подржимо иновативне стартап пројекте и ојачамо их у развоју њихових идеја – навела је Барјактаровић-Ланзарди.

Опредијељени буџет за овај конкурс износи 200.000,00 еура, а рок за пријаву је 10. новембар. Износ средстава којима ће се подржати социјалне иновације може бити највише 20% вриједности од укупно додијељених средстава по овом Конкурсу.

- Износ финансијске подршке која може бити додијељена по појединачном пројекту је од 6.000,00 до 20.000,00 еура. Ова подршка може износити максимално до 80% укупне вриједности пројекта – појаснила је она.

На овај конкурс се могу пријавити стартапови који тек крећу или имају пословну идеју, као и стартапови који већ послују, прошли су рану фазу развоја и раде на усавршавању већ постојећег производа.

Стартапови се прије потписивања уговора са Министраством економског развоја, морају регистровати у Централном регистру привредних субјеката, а такође су у обавези су да се упишу у Регистар иновационе дјелатности.

Јавни конкурс за суфинансирање иновационе дјелатности у 2021. години предвиђа укупан износ подршке од 160.000,00 еура. Рок за пријављивање је до 16. новембра 2021. године.

Предмет Конкурса је подршка развоју иновационе заједнице кроз суфинансирање четири програмске линије за подршку: ЕУРЕКА пројектима, стимулисању заштите и развоју проналаска, подстицању иновационе културе и реализацији едукативних програма у С3 областима.

Програмском линијом за подршку ЕУРЕКА пројектима се посебно подстичу мала и средња предузећа на сарадњу са међународним партнерима у покретању истраживачко-развојних и иновативних активности, као и на улагање у истраживања и развој ради јачања њиховог иновационог капацитета. За суфинансирање учешћа у ЕУРЕКА пројектима опредијељено је 120.000,00 еура.

Стимулисање заштите и развоја проналаска подразумијева подстицање правних или физичких лица из Црне Горе која су у 2021. години заштитили проналазак патентом у земљи или иностранству или су покренула процес међународне/европске заштите проналаска код WИПО/ЕПО. За ову програмску линију укупан износ подршке износи 15.000,00 еура.

Подршка активностима које се односе на подстицање иновационе културе (путем организације такмичења иновативних идеја, кампова за интензивне обуке иновативних стартап тимова, хакатона, мотивационих и сличних догађаја, креирања дигиталних алатки и других активности подршке иновационој дјелатности) има за циљ да утиче на перцепцију иновација као шансе за креирање или унапређење пословања, допринесе препознавању квалитетних иновативних идеја, њиховој афирмацији и приближавању реализацији, и слично. Издвојена средства за ову програмску линију износе 15.000,00 еура.

Суфинансирање реализације едукативних програма (љетњих и зимских школа за студенте и младе професионалце) у областима паметне специјализације Црне Горе представља подршку активностима које се односе на реализацију интензивних едукативних програма за студенте и младе истраживаче и професионалце у текућој години конкурса, попут љетњих и зимских школа, у износу од 10.000,00 еура. Као предуслов за остваривање подршке, по основу овог конкурса, неопходна је пријава у Регистар иновационе дјелатности која се врши путем портала www.иновације.гов.ме.

Prezentovani Konkursi podrške za startapove i inovacionu djelatnost

Привредници су исказали велико интересовање за представљене јавне позиве и затражили додатне детаље како би евентуално могли да искористе подршку Министарства економског развоја као и Фонда за иновације Црне Горе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?