Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Нацрт Медијске стратегије Црне Горе 2022 - 2026 од петка на јавној расправи

Објављено: 15.03.2022. 09:07

Нацрт Медијске стратегије са пратећим акционим планом 2022 – 2023., плод је рада Радне групе која је формирана у октобру прошле године и широког друштвеног консензуса, а на јавној расправи је од 11. марта и трајаће наредних 20 дана. 

Министарка Тамара Срзентић позива сву заинтересовану јавност, а посебно медијску заједницу, да детаљно погледа овај важни стратешки документ и да у току процеса јавне расправе достави све коментаре који га могу додатно унаприједити.

Црна Гора је дужна да ову област уреди сходно стратешким циљевима приступања Европској унији и да унаприједи принципе слободе изражавања, одрживости медија, као и концепте независне регулације и саморегулације медија. 

Стратегијом су јасно дефинисани циљеви, правци развоја, и будући планови како би се обезбиједило повољно окружење за слободу информисања, проток идеја и мишљења у остваривању јавног интереса, као и за уређено медијско тржиште.

“Процес израде стратегије је био у потпуности инклузиван и транспарентан и укључивао је велики број представника јавне управе, цивилног и медијског сектора, са циљем да кроз први стратешки документ овог типа медијску сцену ускладимо са потребама и интересима грађана, међународним праксама које се односе на слободу информисања и говора, што је одлика сваког демократског друштва”, саопштила је Срзентић. 

Како наводи циљ је да створити услове за рад, који ће допринијети унапређењу амбијента за слободно и професионално новинарство, како би грађанима омогућили право на истиниту, правовремену и цјеловиту информацију, али осигурали и олакшали медијској индустрији већу продукцију медијских садржаја од јавног интереса. 

Захваљујући ЈУФРЕX програму, експерти Савјета Европе припремиће своје Мишљење о Нацрту МС и и дати препоруке.  Предвиђено је да стратешки и оперативни циљеви, односно одговарајуће мјере, буду примијењени, између осталог, приликом измјена и допуна Закона о медијима и Закона о националном јавном емитеру РТЦГ, те у новом Закону о аудио-визуелним медијским услугама.

Опредјелјенје Владе Црне Горе је да ће се залагати за доступност информација, слободу говора и слободу медија. С тим у вези, потребно је да се унаприједе медијске слободе, повећа грађанска партиципација, генерално побољшају услови за рад медија, транспарентност, развој медијског плурализма и медијске писмености. Јавном сервису РТЦГ и локалним јавним емитерима неопходно је осигурати стабилно финансирање и уредницку и новинарску самосталност, те унаприједити критеријуме за избор савјета РТЦГ и локалних јавних емитера. 

 Влада Црне Горе, изабрана у децембру 2020. године, је у свом програму предвидјела доношење Медијске стратегије за ИВ квартал 2021. Радна група, на челу са министарском јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамаром Срзентић, почела је са радом у октобру 2021. У Радној групи за припрему овог Нацрта Медијске стратегије, састављеној од 19 чланова, налазе се представници државних органа, судства, тужилаштва, независних регулатора, медијских удружења, Синдиката медија и невладиних организација. 

Крајњи циљ ове стратегије је да Влада Црне Горе покаже пуну спремност и посвећеност да заједно са свим заинтересовани странама, медијском заједницом и партнерима из цивилног сектора креира повољан амбијент за пуно остваривање права на слободу изражавања и слободе медија у Црној Гори, да олакша медијској индустрији, али и да осигура већу продукцију медијских садржаја од јавног интереса, као и да понуди одговоре на говор мржње и ширење дезинформација.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?