Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Припремљен план са инструкцијама за несметано похађање наставе у новој школској години


На састанку са директором Института за јавно здравље и државном секретарком у Министарству здравља, и поштујући сугестије Уницефа и Свјетске здравствене организације, подржан је предлог Министарства просвјете, науке, културе и спорта да се, у складу са школским календаром, настава организује на начин предвиђен законским прописима.

Сходно томе, МПНКС је припремило инструкције које ће благовремено бити упућене школама како би школска 2021/22.година почела регуларно:

1. Настава почиње 1.септембра.

2. Вријеме трајања школског часа је 45 минута.

3. Обезбиједити топломјере, средства за дезинфекцију руку, простора и површина, као и остале хигијенске потрепштине .

4. Обезбиједити просторију за изолацију ученика ако се посумња на инфекцију, до доласка родитеља, и уз присуство одрасле особе (наставник, педагог...)

5.Ученици, наставници, остали запослени у школи и посјетиоци дужни су да носе маске и при уласку прођу третман превенције (мјерење температуре, дезинфекција).

6. Наставу не изводити кабинетски кад год је то могуће како би се смањио физички контакт.

7. Све учионице треба да имају дозере са средством за дезинфекцију руку.

8. Обезбиједити квалитетно дежурство наставника и помоћног особља у школи и дворишту.

9. Ученика коме се повиси температура у току наставе изоловати до доласка родитеља.

10. Забранити коришћење флаша с водом, већ обезбиједити чаше за једнократну употребу.

11. Водити свакодневно евиденцију о одсутним наставницима и ученицима.

12. Након одсуства, дужни су показати неки од тестова који потврђује да су негативни на присуство вируса ЦОВИД -19 у организму, или љекарску препоруку за похађање наставе.

13. Ограничити посјете родитеља школи, а родитељске састанке одржавати онлајн.

14. До 10.септембра обезбиједити наставне планове са свим предвиђеним исходима. Планове у електронској форми достављају наставници.

15. Класификовати планове са сажетим исходима по предметима и разредима како би био омогућен брзи прелазак на неки други модел наставе.

16. Завод за школство припремио је препоруке за педагошко-психолошку подршку ученицима за организацију рада након отварања вртића и школа. Такође, Завод је детаљно разрадио упутства за, евентуалну, организацију онлајн наставе за наредну школску годину.

Са радом ће наставити и Радна група за организацију и праћење васпитно-образовног рада, у нешто измијењеном саставу у односу на прошлогодишњу. Радну групу чине: представници МПНКС-а, Завода за школство, Испитног центра, Центра за стручно образовање, Синдиката просвјете, удружења "Родитељи" и НАРДОС, Института за јавно здравље и Уније средњошколаца.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?