Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Процедура аплицирања за средства Европске уније

Средствима из фондова Европске уније финансирају се пројекти који доприносе развојним циљевима Црне Горе, али и Европске уније у цјелини. Сва подручја која могу бити предмет финансирања кроз ЕУ фондове дефинисана су у програмским документима који се називају „оперативни програми” и „акциона документа”, а обухватају неку од већ наведених области подршке.

Уколико пројектна идеја одређене институције/организације не припада ниједном подручју обухваћеном оперативним програмом или акционим документом ма колико била добра или иновативна, није је могуће финансирати средствима Европске уније. Такође, важно је нагласити да се редовне активности организација не финансирају, већ се пројектом мора стварати додатна вриједност или креирати нова услуга, те је неопходно да постоје јасни резултати који ће се постићи пројектом.

Процедуре уговарања пројеката се спроводе у складу са правилима прописаним Практичним водичем за јавне набавке и донације Европске уније (ПРАГ). Практични водич садржи детаљне информације о процедурама набавки и донација-од првобитних корака у процедури до додјељивања, потписивања и реализације уговора. Поштовање ПРАГ правила обезбјеђује да се одаберу одговарајући  квалификовани добављачи роба, пружаоци услуга или извођачи радова, добије најбоља вриједност за уложени новац и обезбиједи транспарентност коришћења средстава Европске уније. ПРАГ садржи правила и обрасце које морају примјењивати Европска комисија и уговорна тијела у децентрализованом систему управљања ЕУ фондовима, ка и подносиоци понуда/апликација у оквиру поступака додјеле уговора за спољне активности Европске уније.

Уколико организација жели да одређену идеју претвори у пројекат који ће бити финансиран ЕУ средствима, за почетак је потребно пронаћи одговарајући позив који подржава циљеве пројекта. На web порталима Европске комисије www.wебгате.ец.еуропа.еу/еуропеаид/онлине-сервицес, Директората за финансирање и уговарање средстава ЕУ помоћи www.цфцу.гов.ме и у дневној штампи, објављују се тренутно отворени позиви, као и најаве будућих позива за достављање пројеката, како би заинтересоване организације пронашле позив који одговара њиховом подручју интереса и провјериле да ли је одређена пројектна идеја прихватљива за финансирање.

На који начин пријавити пројекат и у ком облику, одређено је тендерском документацијом која се објављује у оквиру сваког позива. Најважнији документ су Смјернице за апликанте, који садржи све информације потребне за пријаву пројекта: активности које се могу финансирати, листу прихватљивих корисника, рокове за пријаву пројекта и остале услове.  Након што се пронађе одговарајући позив, потребно је добро проучити конкурсну документацију и приложене обрасце, а потом припремити приједлог пројекта према инструкцијама које су саставни дио приложених образаца.

Приликом писања пројектног приједлога, неопходно је пажљиво дефинисати сљедеће елементе: релевантност пројекта и разлози за његово спровођење; циљеви и резултати који се желе постићи; усклађеност са стратешким документима; циљне групе и крајњи корисници на чију ће добробит пројекат посредно или непосредно утицати; сарадници и партнери који ће бити ангажовани на спровођењу пројекта и релевантност успостављених партнерстава за постизање утврђених резултата; јасна идентификација трошкова неопходних за успјешну реализацију пројекта.

Такође, Директорат за финансирање и уговарање средстава ЕУ помоћи савјетује свим заинтересованим субјектима да посјете информативне радионице које се организују након објаве позива, као и форуме за тражење партнера, на којима се могу прибавити детаљније информације о начинима пријаве пројекта и критеријумима за њихово оцјењивање, али и размијенити пројектне идеје и успоставити директни контакти са потенцијалним партнерима.

Досадашња искуства Директората показују да је интересовање за учешће у пројектима финансираним од стране Европске уније велико, углавном због широког опсега ИПА подршке, већ успостављених партнерстава и претходних искустава одређених организација са сличним организацијама у региону, али и у државама чланицама ЕУ.

Потенцијални проблеми у аплицирању за ЕУ средства су захтјевна правила и процедуре Европске уније, која захтијевају прилично снажне управљачке капацитете институција, претходно искуство на реализацији пројеката, као и ко-финансирање (најчешће 15%) које потенцијални корисници морају обезбиједити из соптвених извора. Из наведених разлога, мањим организацијама се савјетује да успоставе партнерства са организацијама које су већ стекле искуство управљања ЕУ фондовима, као и да аплицирају за финансијска средства која се обезбјеђују кроз механизме тзв. финансијске подршке трећим странама, како би изградиле своје финансијске и техничке капацитете за успјешно спровођење и извјештавање о пројектима који се реализују уз подршку Европске уније.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?