Птичји грип: Надзор Једно здравље/Оне Хеалтх кључан за спречавање развоја вируса

Објављено: 10.05.2024. 12:28 Аутор: ЕФСА

Како се вирус птичјег грипа (авијарна инфлуенца, АИ) наставља ширити Европом, узрокујуц́и високу смртност дивљих птица, а у појединим земљама су забиљежени и случајеви појаве болести код домаћих сисара на газдинствима, Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА) и Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) процијенили су факторе ризика за потенцијалну пандемију птичјег грипа и повезане мјере за спречавање појаве болести.
Научни извештај ове двије агенције се може наћи на линку: хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/ефсајоурнал/пуб/8735

Доказано је да се вирус може пренијети са дивљих птица на сисаре и у складу са принципима Једног здравља/Оне Хеалтх, то захтијева заједнички рад стручњака из различитих области, а у циљу превенције и спречавања сисара и људи изложености вирусу.

Како би се спријечило да животиње дођу у контакт са вирусом, тј. са дивљим птицама, потребно је да се на фармама подигне ниво биосигурносних мјера (заштитне мреже, ограде, дезинфекционе баријере,итд.)

Стручњаци су идентификовали да одређене врсте узгојених крзнашица (нпр. куне или лисице), које су веома осјетљиве на вирус птичјег грипа, представљају могуће покретаче ширења вируса птичјег грипа.

Иако пренос са сисара на сисара још није потврђен, дивљи сисари могу да дјелују као „мост преноса“ између дивљих птица, домац́их животиња и људи. Кућни љубимци, као што су мачке, а које живе у домац́инствима и имају приступ отвореном простору, могу бити потенцијални преносиоци.

Фарме које се баве производњом живине на отвореном и имају лоше биосигурносне мјере, а налазе се у близини већих водених површина које су станиште за водене птице, су под већим ризиком за уношење вируса птичјег грипа и његово даље ширење.

Додатно, екстремни временски услови и климатске промјене погодују ширењу болести, утврдили су стручњаци.

До краја године, ЕФСА и ЕЦДЦ ц́е објавити научно мишљење у ком правцу би се потенцијална пандемија птичјег грипа могла одвијати са детаљним упутствима за менаџере ризика, а у у циљу смањења ризика по људско здравље.

СИТУАЦИЈА У ЦРНОЈ ГОРИ

Када је у питању птичји грип у Црној Гори, наглашавамо да нема нових случајева авијарне инфлуенце, и то од краја априла 2022. године. Појава болести је забиљежена код дивљих птица – пеликана и преузете су све мјере у циљу сузбијању болести, у складу са прописима.

Наглашавамо да у Црној Гори до сада није забиљежен ниједан случај авијарне инфлуенце код домаће живине.

Подсјећамо да је обавезно пријављивање сваког случаја угинућа дивљих птица на природним стаништима и воденим површинама, као и пријава повећаног угинућа или знакова болести код живине и птица на газдинству најближој ветеринарској амбуланти или ветеринарском инспектору.

Већ дужи низ година, обезбјеђују се буџетска средства и спроводи се мониторинг присуства вируса авијарне инфлуенце код домаће живине, а у сврху праћења и брзог благовременог откривања евентуалне појаве ове болести на територији Црне Горе код домаће живине. Истовремено, спроводи се и мониторинг водених дивљих птица – највећи број узорака са подручја Скадарског и Шаског језера. Основни циљ испитивања је утврђивање евентуланог присуства вируса авијарне инфлуенце на територији Црне Горе с обзиром на велики броја миграторних птица као и чињеницу да је наше подручје станиште за одређене врсте миграторних птица.

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове интензивно прати епизоотиолошку ситуацију по питању авијарне инфлуенце (птичји грип) и у складу са анализом ризика предузима све неопходне превентивне мјере у циљу максималног смањивања ризика уношења болести у Црну Гору, као и умањења негативних посљедица које болест може изазвати у случају појаве.

Поштовањем препорука ризик од болести се смањује на најмању могућу мјеру, па апелујемо на држаоце живине да се понашају са пажњом доброг домаћина примјеном биосигурносних и свих других прописаних и препоручених мјера на газдинству.

У случају било каквих промјена здравственог стања у јату живине или примјећивања угинућа већег броја дивљих птица одмах контактирати најближу ветеринарску амбуланту или ветеринарског инспектора.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?