Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У Европи пораст случајева птичјег грипа међу живином и воденим птицама, у Црној Гори нема заразе од априла

Објављено: 22.12.2022. 14:00 Аутор: УБХВФП

Према посљедњем извештају од 3. октобра 2022. године ЕФСА (Европске агенције за безбједност хране), ЕЦДЦ (Европског центра за превенцију и контролу болести) и ЕУРЛ (Референтне лабораторије ЕУ), од љета је међу живином и воденим птицама забиљежен пораст случајева високопатогеног птичјег грипа – авијарне инфлуенце (ХПАИ) у Европи.

Док се број случајева ХПАИ вируса у колонијама морских птица смањио у односу на претходни извјештајни период (јун-септембар 2022), број случајева код водених птица и живине се повец́ао. Сумња се да је пораст броја избијања болести код живине повезан са ширењем вируса преко водених птица.

Детаљне информације о броју и развоју случајева могу се нац́и на новој интерактивној контролној табли коју је данас објавила ЕФСА: хттп://хпаи.ефса.аус.вет/.

Епидемија ХПАИ која је у току, највец́а је икада забиљежена у Европи. У првој години епидемије, која је трајала од октобра 2021. до септембра 2022. године, пријављено је укупно 2.520 случајева појаве болести код живине, 227 код птица у заточеништву и 3.867 откривања код дивљих птица у 37 европских земаља. Око 50 милиона птица је убијено на погођеним фармама.

Неуобичајена појава ХПАИ код дивљих птица и живине током љета 2022. године указује да по први пут није било прекида између краја прве године епидемије и почетка овогодишње сезоне ХПАИ, која је почела у октобру 2022. године. ЕЦДЦ, који учествовао у изради извештаја, закључио је да ризик за појаву болести код људи низак, док се код професионално изложених особа креће од ниског ка средњем нивоу ризика.

На захтјев Европске комисије, ЕФСА тренутно процјењује доступност вакцина против ХПАИ за живину и разматра потенцијалне стратегије вакцинације. Исход ове активности, коме доприносе и ЕМА (Европска агенција за љекове) и ЕУРЛ, биц́е доступан у другој половини 2023. године.

СИТУАЦИЈА У ЦРНОЈ ГОРИ

Када је у питању птичји грип у Црној Гори, наглашавамо да нема нових случајева авијарне инфлуенце, и то од краја априла ове године. Појава болести је забиљежена код дивљих птица – пеликана и преузете су све мјере у циљу сузбијању болести, у складу са прописима.

Наглашавамо да у Црној Гори до сада није забиљежен ни један случај авијарне инфлуенце код домаће живине.

Подсјећамо да је обавезно пријављивање сваког случаја угинућа дивљих птица на природним стаништима и воденим површинама, као и пријава повећаног угинућа или знакова болести код живине и птица на газдинству најближој ветеринарској амбуланти или ветеринарском инспектору.

Већ дужи низ година, обезбјеђују се буџетска средства и спроводи се мониторинг присуства вируса авијарне инфлуенце код домаће живине, а у сврху праћења и брзог благовременог откривања евентуалне појаве ове болести на територији Црне Горе код домаће живине.

Истовремено, спроводи се и мониторинг водених дивљих птица – највећи број узорака са подручја Скадарског и Шаског језера. Основни циљ испитивања је утврђивање евентуланог присуства вируса авијарне инфлуенце на територији Црне Горе с обзиром на велики броја миграторних птица као и чињеницу да је наше подручје станиште за одређене врсте миграторних птица.

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове интензивно прати епизоотиолошку ситуацију по питању авијарне инфлуенце (птичји грип) и у складу са анализом ризика предузима све неопходне превентивне мјере у циљу максималног смањивања ризика уношења болести у Црну Гору, као и умањења негативних посљедица које болест може изазвати у случају појаве.

Поштовањем препорука ризик од болести се смањује на најмању могућу мјеру, па апелујемо на држаоце живине да се понашају са пажњом доброг домаћина примјеном биосигурносних и свих других прописаних и препоручених мјера.на газдинству

У случају било каквих промјена здравственог стања у јату живине или примјећивања угинућа већег броја дивљих птица одмах контактирати најближу ветеринарску амбуланту или ветеринарског инспектора.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?