Реаговање Директората за медије на саопштење Грађанске алијансе

Објављено: 13.03.2024. 07:51 Аутор: Министарство културе и медија

РЕАГОВАЊЕ

Нови сет медијских закона пратиће модерне трендове Европске уније, донијеће бројне новине у циљу стварања одрживог, независног, слободног, демократслог медијског окружења, а дефинисање коначног садржаја зависиће од препорука Европске комисије и става Владе. Примјеном усвојене Медијске стратегије са Акционим планом обезбиједићемо повољно окружење за слободу информисања, проток идеја и мишљења у остваривању јавног интереса, што ће довести до уређеног медијског тржишта. Предлози цивилног сектора могу се наћи у наредном Акционом плану за спровођење медијске стратегије и са посебном пажњом ћемо их разматрати, али очекујемо да буду јасни и конкретни.

Грађанска алианса, нигдје и никада, па ни у допису од прије непуна два мјесеца, није изнијела тезе из јучерашњег саопштења о томе да су Медијска стратегија и нови законски текстови превазиђени, нити су предложили да се у стратегији и законима унесу норме које се тичу вјештачке интелигенције, опорезивања Нетфликса, обавеза дистрибутера смарт телевизора и обавеза друштвених мрежа да сарађују са државама у дијелу који се односи на борбу против говора мржње, дезинформација или заштите тајности података.

Министарство културе и медија приликом припреме Медијске стратегије и нових медијских закона имало је врло корисну и конструктивну сарадњу са невладиним организацијама, на основу чијих предлога су креирана многа нова законска рјешења и значајан дио активности у важећем Акционом плану 2023-2024 за спровођење Медијске стратегије.

Међу њима је у скромном обиму била и НВО Грађанска алијанса, која се није одазвала на јавни позив крајем 2021. да учествује у радним групама, али јесте учествовала у јавној расправи достављајући своје предлоге корекција нацрта закона о јавном медијском сервису РТЦГ и аудиовизуелним медијским услугама.

Грађанска алијанса није имала примједби током јавне расправе о Медијској стратегији, у марту и априлу 2022, а последњи допис који се тиче нових законских текстова упутили су 25. јануара ове године. Прије тога су коментаре на нацрте закона о РТЦГ и о аудиовизуелним медијским услугама слали у писаном облику током јавне расправе, у децембру 2022.

Тврдње да су медијски закони и Медијска стратегија превазиђени и старомодни први пут су изнијели у јучерашњем саопштењу, нападајући Директорат за медије да је “остао у прошлим временима”. Притом, очигледно нијесу ни прочитали извјештаје са јавне расправе јер су у допису од 25. јануара предложили рјешења која су одавно прихваћена од стране Директората за медије, односно Министарства културе и медија.

У Грађанској алијанси очигледно нијесу пажљиво прочитали ни Медијску стратегију Црне Горе 2023 - 2027, са пратећим Акционим планом, тако да су у свом саопштењу од јуче, нажалост, они сами постали креатори дезинформација.

Између осталог, управо је Акционим планом за спровођење МС предвиђена припрема Анализе о успостављању комуникације са глобалним интернетским компанијама и друштвеним мрежама у циљу борбе против дезинформација и говора мржње.

С обзиром да Црна Гора још није чланица ЕУ, Дигитал Сервице Ацт Европске уније, Уредба ЕУ која ове године ступа на снагу, а која се односи на обавезе оснивача друштвених мрежа према државама чланицама ЕУ, не важи и за Црну Гору. С обзиром на величину нашег тржишта једини начин да се у овој фази дефинише одговорност власника Фацебоока и осталих друштвених мрежа према нашој држави је да са њима тим поводом, за почетак, почнемо комуникацију. Исто важи и за глобалне стреаминг платформе, међу којима су и стриминг платформе видеа на захтјев, попут Нетфликса и ХБО-а.

Надамо се да ће Грађанска алијанса, за разлику од јучерашњег иступа, бити конструктиван и користан партнер приликом дефинирања јавних политика у области медија.

МКМ је у потпуности посвећено подршци одрживости и опстанку медија, односно неспорном јавном интересу да сваки грађанин има правовремену, истиниту и цјеловиту информацију.

То је био мотив усвајања Медијске стратегије Црне Горе 2023 - 2027, у октобру прошле године, са пратећим Акционим планом 2023-2024, који садржи укупно 104 мјере којима се снажно подстиче принцип слободе изражавања и осигурава амбијент за професионално и слободно новинарство као темељ сваког друштва које баштини вриједности европских демократија.

Основни циљеви који се желе постићи Медијском стратегијом односе се на обезбјеђивање повољнијег амбијента за слободу информисања, проток идеја и мишљења у остваривању јавног интереса; генералног побољшања услова за рад и одрживост медија; јачања транспарентности медијског власништва; развоја медијског плурализма и медијске писмености; јачања саморегулације,те независности и професионалности јавних емитера. Овај стратешки документ треба да допринесе усвајању и примјени највиших међународних стандарда у области слободе изражавања, усклађивању са политикама Европске уније, креирању повољног амбијента за одржив и несметан рад медија.

Овај стратешки документ први је те врсте у Црној Гори и региону.

Неђељко Рудовић, генерални директор Директората за медије

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?