Реаговање Министарства јавне управе на текст објављен у НД “Вијести”

Објављено: 02.02.2024. 14:49 Аутор: Министарство јавне управе

Поводом текста објављеног у НД Вијестима од 2. фебруара 2023. године, под насловом “Број запослених расте, а посао исти”, а у циљу истинитости и објективног информисања заинтересоване јавности, обавјештавамо о сљедећем.

Стратегијом реформа јавне управе 2022-2026. године, у чијој изради је господин Сошић  чији став износите, активно учествовао, планирана је припрема Анализе функционисања система локалне самоуправе из разлога што у моменту сачињавања тог стратешког документа није било довољно података који би јасно опредијелили пут реформе система локалне самоуправе. Из тога јасно произилази да је интенција овог документа била да прикаже пресјек стања у овој области, а не да описује моделе децентрализације.  Анализа је  у потпуности одговорила на тај задатак и врло објективно указала на предности и недостатке, обухватајући, по први пут,  све сегменте функционисања система локалне самоуправе. Необорива је чињеница да је Црна Гора држава са најмањим степеном децентрализације и у региону и шире, што са аспекта демократских принципа јесте сигнал да морамо уложити све напоре да такво стање промијенимо. То Министарство јавне управе апсолутно не ради из политичких разлога, већ је ријеч о потреби друштва и даљем јачању демократије и демократских принципа. Анализа је показала да  децентрализацију морамо спроводити опрезно, етапно и плански, како бисмо обезбиједили све њене бенефите, што ће Министарство јавне управе и учинити. У изради анализе смо имали експертску подршку од међународних партнера, што је потврда њеног квалитета. Дакле, није ријеч о политичкој идеји,  већ одговорном приступу овог органа да у наредном периоду спроведе реформу система локалне самоуправе на коју се чекало преко двије деценије.

Питање броја запослених , који се посебно истиче у тексту, није новина, јер управо Анализа указује на тај проблем, као и на потребу постојања нормативног оквира за функционисање јавних служби. Јасно је указано који су изазови у наплати сопствених прихода у општинама, а који нијесу искључиво везани за дјеловање самих општина већ и централног нивоа власти.

Анализа је показала неопходност предузимања конкретних мјера, како би се систем локалне самоуправе даље развијао. Препоруке Анализе јасно показују потребу за децентрализацијом, уређењем службеничког система, унапређењем надзора и односа централних и локалних органа и тако даље. У том правцу одмах смо започели рад на измјени Закона о локалној самоуправи, а предузели смо и друге одговарајуће пројекте.

Активности нашег органа биће реализоване са циљем обезбјеђења што квалитетнијег функционисања локалних самоуправа, а децентрализација ће бити процес који ће се спроводити етапно, одговорно и плански.

Идеално би било да се истовремено са управном децентрализацијом спроведе и политичка и фискална у оној мјери у којој то капацитети општина дозвољавају.

Било би, заиста идеално да можемо ући у сва три процеса истовремено, али ми као ресорно министарство можемо говорити само о управној децентрализацији. И заиста не треба бити нешто посебно верзиран па видјети да све локалне самоуправе нијесу на истом нивоу развијености и да постоји потреба да се на другачији начин уреди систем. 

Деценијско избјегавање овог процеса децентрализације довело је до тога да нијесу искоришћени сви потенцијали општина, а за то имамо много примјера, на југу, а посебно на  сјеверу Црне Горе, што показује и интензивно  исељавање, које је евидентно.   

Све ове ствари смо знали и прије израде Анализе функционисања система локалне самоуправе, а она нам је показала да је процес даље децентрализације друштвени императив и велика потреба.  

Драгиша Јањушевић, државни секретар у Министарству јавне управе и кординатор Радне групе за израду Анализе функционисања система локалне самоуправе

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?