Регион отворених граница и економског раста на путу према ЕУ

Потпредсједник Владе за демографију и младе и министар спорта и младих Драгослав Шћекић, узео је учешће у раду скупа у оквиру пленума „Заједничко регионално тржиште и демографија: може ли миграција помоћи?“ у склопу Конференције „Један регион – једно тржиште; Корак ка заједничком тржишту ЕУ“, која се одржава у Конгресном центру Новосадског сајма у Новом Саду.

Potpredsjednik Vlade za demografiju i mlade i ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić

Конференција коју организује Центар за регионална економска истраживања и анализе обухвата дискутовање о локалном, регионалном и европском заједништву. Учешће су узели многобројни званичници из региона и амбасада у Републици Србији, међу којима су били Томислав Момировић, министар за унутрашњу и спољну политику Србије, Слободан Цветковић, министар привреде Србије, Дарија Кисић, министарка за демографију и породицу Србије, Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа Босне и Херцеговине.

Потпредсједник Шћекић се у свом обраћању захвалио на прилици да буде дио скупа и говори о теми која је од животног значаја за становнике Западног Балкана, а тиче се просперитета региона и раста животног стандарда становника.

Отворени Балкан или Берлински процес, како год се звао, јесте друго име за снажно регионално повезивање, које треба да доведе до заједничког тржишта. Као један од формалних услова приступања ЕУ је и јачање регионалне сарадње на Западном Балкану, Црна Гора је спремна да да свој допринос као и до сада, и да подијели своја искуства еу интеграција са осталим државама Западног Балкана. Саобраћајно повезивање, мреже квалитетних саобраћајница повећавају доступност у региону, то је и шанса да нарочито млади људи путују по региону, размјењују искуства и доживе регион ‘својим’ као што грађанин неке државе чланице ЕУ тако доживљава цјелокупну ЕУ. Један од најважнијих предуслова јесте снажнија регионална сарадња, отварање граница, боља повезаност, пут ка заједничком трзисту на Западном Балкану, како би шест дрзава биле много атрактивније за озбиљне и кредибилне велике инвеститоре у односу на сваку појединачно. Посебно када се ради о инвестицијама у саобраћајну и енергетску инфраструктуру, казаоје Шћекић.

Potpredsjednik Vlade za demografiju i mlade i ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić

Од изузетног значаја за регион, како каже Шћекић, је повезивање ауто-пута Бар-Бољаре, али и реконструкција пруге Београд-Бар, како би се Црна Гора и Србија потпуно трговински увезале и Луку Бар користиле у пуном капацитету.

Интензивирање сарадње и размјена искустава за стварање услова за бољу апсорбцију ЕУ фондова, а посебно претприступних IPA фондова, јер је ниво искоришћености и у ЦГ и у другим државама Западног Балкана неоправдано низак, а вријеме као најважнији ресурс неупитно пролази, озбиљан је изазов, истиче Шћекић.

Шћекић је говорио и о проблему одлива младих школованих кадрова у процесу који, како каже, у Црној Гори траје више од двије деценије, без конкретне стратегије како да се исти заустави.

Напомињем да смо сада кроз нови ресор за демографију у Влади приступили озбиљном рјешавању овог акутног вишедеценијског проблема, кроз припрему документа који ће дати смјернице будућег дјеловања. Данас је прилика, и ово су управо ти моменти који треба да дају импулс како да наше заједничке идеје инволвирамо у Стратегију, ријечи су Шћекића.

Потпредсједник Шћекић је напоменуо да је реално очекивати помоћ Европске уније у рјешавању ових проблема, како би приликом приступа сви принципи били усклађени, а пут чланства скраћен.

Велики је изазов одговорити потребама ЕУ тржишта, али са нашом спремношћу и заједништво и јасним правилима која је ЕУ установила можемо бити неоспоран дио ЕУ заједнице. Зато морамо да се отворимо, будемо иновативни, сарађујемо, помажемо једни другима, дијелимо добре идеје. Мислим да је ово наш пут успјеха и просперитета, закључио је Шћекић.

Осим учешћа на конференцији потпредсједник Шћекић је имао више билатералних сусрета са представницима влада из региона, као и са потенцијалним инвеститорима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?