Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

РеЛОаД пројекат: Сарадњом НВО и локалних самоуправа до активније и отвореније заједнице

Објављено: 20.05.2021. 14:45

Потребе грађана и локалне заједнице биће у фокусу сарадње и заједничког дјеловања локалних самоуправа и невладиних организација у оквиру друге фазе Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (РеЛОаД2).

Данас је одржан онлине догађај којим је обиљежен почетак друге фазе Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (РеЛОаД2) који финансира Европска унија, а спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП).

Тамара Срзентићминистарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, истакла је да је посебно радује што ће се РеЛОаД спроводити и у мањим општинама које су добиле прилику да учествују у програму и унаприједе своје капацитете, а њихове невладине организације и добију подршку за спровођење пројеката од интереса за заједницу.

„Овакви пројекти треба да буду модел свим општинама како да укључе заједницу у рјешавање проблема. Тамо гдје су цивилно друштво и грађани и ангажовани, тамо су и заједнице јаке, активне и прогресивне. На овај начин, ојачаће се међуопштинска сарадња и подстаћи регионални развој Црне Горе“, поручила је Срзентић.

Даниела Гашпарикова, стална представница УНДП у Црној Гори, нагласила је да је успјех прве фазе РеЛОаД-а надмашио очекивања и позитивно утицао на више од 7000 корисника кроз 50 појеката у пет општина Црне Горе, и охрабрила општине да буду дио овог програма и у наредној фази.

„Уводимо концепт кластера општина како бисмо подстакли и промовисали размјену искустава и заједнички рад не само између општина, вец́ и између НВО из различитих општина. ЛОД методологија доприноси успостављању одговорних институција и јасних, транспарентних процедура за додјелу средстава, чиме се јача и повјерење на локалном нивоу између управе и грађана. Друга фаза РеЛОаД-а је сјајна прилика да наставимо са добром праксом успостављеном током претходне четири године и примијенимо је и на друге општине у Црној Гори“, рекла је Гашпарикова.

Херман Шпицшеф сектора за сарадњу у Делегацији Европске уније у Црној Гори, оцијенио је да је стварање могућности за цивилно друштво да постане ефикасан и одговоран члан заједнице веома важан елемент политике проширења ЕУ.

„Поред финансијске подршке организацијама цивилног друштва, желимо да помогнемо у стварању адекватних структура и механизама за сарадњу организација цивилног друштва са јавном управом, што доноси конкретне користи локалним заједницама. Због тога смо веома задовољни што ЕУ финансира другу фазу овог програма, који је у претходном периоду постигао изванредне резултате, попут подршке породиљама и пружања прилика младим и незапосленим женама за образовање и стицање нових вјештина“, рекао је Шпиц.

Александар Никчевић, представник музичке рок групе Штрајк мозга, подржане у оквиру пројекта „Ухваћени тонови“, који је спровела НВО Синтеза из Никшића, рекао је да је његова рок група, захваљујући РеЛОаД-у успјела да сними свој албум, као и да су током спровођења пројекта имали сву потребну подршку. Истакао је да се нада да ће и нова фаза РеЛОаД-а подстаћи младе у Црној Гори, а нарочито музичаре, да искористе прилику и огроман потенцијал, како би роцк анд ролл културу приближили младима на што бољи начин.

Бисерка Раичевићучесница обука за златовез организованих у оквиру пројекта „Очување и развој традиционалног заната златовеза”, који је спровела НВО Институт за предузетништво и економски развој из Подгорице, истакла је да је пројекат значајан јер савладавањем златовеза и његових вјештина чувамо културно наслеђе Црне Горе и преносимо га на млађе генерације. Како је рекла, у оквиру пројекта су креирана три нова производа инспирисана златовезом и ошвицама, док је као нарочит успјех издвојила издавање брошуре „Црногорски златовез“.

Догађај је организован преко Зоом платформе сходно поштовању мјера за сузбијање пандемије ЦОВИД-19.

РеЛОаД2 је пројекат који се од јануара 2021. године спроводи у шест земаља и територија западног Балкана: Албанији, Босни и Херцеговини, Косову*, Црној Гори, Сјеверној Македонији и Србији. У нареде четри године, уз помоћ методологије за финансирање НВО по узору на праксу у земљама чланицама Европске уније (ЛОД метогологија), програм ц́е омогуц́ити бољу сарадњу локалних самоуправа и невладиних организација, ојачати њихова  партнерства са акцентом на потребе локалних заједница, све у складу са приоритетима општина и развојним стратегијама. РеЛОаД2 ц́е фокусирати подршку и на развој вјештина младих и подстицати њихово учешће у процесу доношења одлука и активнијем учешћу у свим сегментима друштва.

Пет кластера јединица локалне самоуправе ће бити одабрано за учешће у пројекту путем Јавног позива који ће бити расписан сљедеће седмице. На Јавни позив се могу пријавити сви кластери јединица локалне самоуправе из Црне Горе који испуњавају критеријуме позива.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?