Рјешења креирамо заједно, уважавајући различите, али комплементарне улоге и одговорности

Објављено: 22.03.2024. 13:58 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Ако људска права у пракси немају синергетски ефекат, постоји бојазан да се иста повријеђују зато је важно да рјешења креирамо заједно, поручено је са радног доручка представника/ца Министарства људских и мањинских права са представницима/ама савеза и удружења из области заштите права лица са инвалидитетом.

Министар Фатмир Гјека захвалио је свима што су се одазвали позиву Министарства и потврдили важност сарадње у области која је једна од приоритетних у раду Министарства људских и мањинских права. Он је истакао да су обавезе ресорног министарства започеле са реализацијом у предметној области, будући да су исте стагнирале дуго, те да ће ресор којим руководи оправдати очекивања и јачати повјерење, убрзавајући динамику њихове реализације.

Из различитих углова, циљ нам је заједнички – кроз имплементацију преузетих обавеза на међународном, националном и локалном нивоу, обезбјеђиваћемо бољи квалитет живота и једнакост лицима са инвалидитетом у Црној Гори, поручио је министар присутнима.

Вршитељка дужности директорице Директората за заштиту и једнакости особа са инвалидитетом, Ирена Ракочевић саопштила је да је улога министарства у овој области креирање политика усмјерених на координацију активности које имају за циљ заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију њихове једнакости.

Konferencija

„Важно је да рјешења креирамо заједно, уважавајући различите, али комплементарне улоге и одговорности у овом процесу. У супротном, стиче се утисак да изоловани, недовољно запажени појединачни подухвати, чак и када сами по себи дају значајне резултате, не могу имати дуготрајно дејство, због чега је овај састанак несумњиво значајан.

Из министарства очекујемо да је ово почетак контуинуираног дијалога на који нас обавезује, не само адекватна имплементација преузетих међународних стандарда у области заштите од дискриминације лица са инвалидитетом, већ и нужност реализације обавеза које су дуго на чекању", саопштила је Ракочевић.

Из цивилног сектора поздравили су дијалог са институцијама као значајно средство комуникације и унапређења сарадње. Они су поручили да су по први пут уважени на овај начин од ресорног министарства и изразили спремност на партнерски однос са министарством у циљу боље имплементације политика у области заштите од дискриминације и промоције једнакости лица са инвалидитетом.

Размјењена су мишљења око кључних изазова који предстоје и усаглашено је да ће свако, из оквира својих надлежности и дјеловања, настојати да да свој максимум како би се унаприједило уживање људских права лица с инвалидитетом у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?