Саопштење са 27. сједнице Владе Црне Горе

Овај чланак садржи листу докумената

Влада је на данас одржаној, 27. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, усвојила Информацију о дугорочном задуживању у циљу обезбјеђивања дијела недостајућих средстава за финансирање буџета за 2022. годину и стварања фискалне резерве. У складу са Законом о буџету и Одлуком о задуживању за 2022. годину, а у циљу обезбјеђења дијела недостајућих средстава за 2022. годину и стварања фискалне резерве, Министарство финансија је покренуло преговоре са домаћим и иностраним финансијским и нефинансијским институцијама. У том смислу домаће пословне банке су, осим интересовања за куповину државних записа, показале интересовање за финансирање буџета кроз дугорочне кредите. У том контексту, постигнут је договор са Universal Capital Bank АД Подгорица да одобри дугорочни кредит у висини од 10 милиона еура, по каматној стопи од 5,5% на годишњем нивоу, grace периодом од 12 мјесеци и роком отплате од 5 година.

Усвојена је Информација о Предлогу Листе приоритетних капиталних пројеката за финансирање из капиталног буџета државе у 2023. години. У складу са Законом о буџету и фискалној одговорности, Комисија за оцјењивање пројеката је размотрила 65 нових пројеката и предложила Влади да се на Листу пројеката уврсти 11, и то:

  • Канализациона мрежа у Андријевици,
  • Уређење Трга Божане Вучинић са изградњом подземне гараже у Подгорици,
  • Изградња фекалне и атмосферске канализације у Мојковцу,
  • Уређење локација на панорамској рути „Дурмиторски прстен”, Жабљак,
  • Реконструкција примарне водоводне и атмосферске канализације у Колашину,
  • Изградња ватрогасног дома у Пљевљима,
  • Изградња мултифунционалног спортско-рекреативног комплекса у Бару,
  • Изградња секундарне канализационе мреже и обалног зида у Бијелом Пољу,
  • Реконструкција локалног пута Милошевићи - Мост на ријеци Бијела,
  • Изградња тротоара и бициклистичких стаза на дијелу пута R-23 у Даниловграду и
  • Водовод „Сеошница” - раздјелне коморе за МЗ Сеошница, Рожаје.

Наведени пројекти су одабрани на основу њихове спремности за реализацију, као и самих приоритета предлагача. Први услов за започињање било каквих активности на сваком капиталном пројекту, тј за расписивање тендера, је постојање израђеног и ревидираног главног пројекта. Наведена предметна Листа не садржи пројекте који се финансирају из IPA фондова, имајући у виду да се за ове пројекте средства из IPA фондова обезбјеђују намјенски, као ни пројекте у складу са Законом о Пријестоници и Законом о аутопуту. Такоде, Листом нијесу обухваћени ни пројекти уговорени у претходном периоду који су кандидовани од стране потрошачких јединица и јединица локалне самоуправе за финансирање у 2023. години, већ се реализација истих наставља у оквиру надлежности Управе за капиталне пројекте и Управе за саобраћај.

Влада је утврдила Предлог закона о организовању тржишта у рибарству и аквакултури. У дискусији је истакнуто да је доношење Закона неопходно ради усклађивања са правном тековином Европске уније у циљу примјене програма подршке за сектор рибарства уз подјелу надлежности и успостављање процедура какве су дефинисане прописима ЕУ. Овим се Законом ствара основ за обезбјеђивање ефикасног функционисања тржишта производима рибарства и аквакултуре и уређује се: тржиште производа рибарства и аквакултуре, услови за означавање производа који се стављају на тржиште, јачање конкурентности произвођача кроз формирање организација произвођача, уз адекватну контролу спровођења мјера организације тржишта. Такође, дају се основе за успостављање организованог тржишта, дефинисањем јасних правила у погледу информисања потрошача и постизања веће конкурентности у овом сектору.

Утврђен је Предлог закона о потврђивању Споразума између Владе Црне Горе и Вијећа министара Босне и Херцеговине о изградњи међудржавног моста преко ријеке Таре на споју магистралног пута М3 на локацији Шћепан поље (Црна Гора) и магистралног пута М-18 на локацији Хум (Босна и Херцеговина) и прикључних граничних дионица. Споразумом, који је потписан у Крању 5. јула 2021. године, су дефинисани основни принципи сарадње страна потписница у вези са заједничким наступом према потенцијалним заинтересованим партнерима (финансијерима), у циљу успјешне реализације датог пројекта и у што краћем року, како би се допринијело унапређењу саобраћајне повезаности између Црне Горе и Босне и Херцеговине, и искористиле могућности које пружа Економски и инвестициони план Европске комисије за Западни Балкан. За финансирање овог пројекта, према прелиминарним процјенама потребно је око 2,5 милиона еура, од којих свака страна сноси по 50% укупних трошкова, с тенденцијом да се одговарајућа бесповратна средства обезбиједе из доступних ЕУ фондова.

Влада је донијела Уредбу о измјени Уредбе о адитивима који се могу користити у храни. Доношење ове уредбе произилази из потребе спровођења Закона о безбједности хране и потпуног усаглашавања са правном тековином Европске уније у области врста и количина адитива који се могу користити у храни. Такође, уредбом се стварају услови за стављање на тржиште првенствено безбједне хране и стварање услова за фер и слободну трговину храном.

Донијета је Одлука о утврђивању висине новчане накнаде припаднику/ци Војске Црне Горе за вријеме учешћа у саставу снага Сјеверноатлантског савеза у сврху одговора на кризе. У дискусији је наглашено да је Скупштина донијела Одлуку о упућивању до 60 припадника Војске у састав снага Сјеверноатлантског савеза у сврху одговора на кризе. Узимајући у обзир безбједносне и географске услове у којима ће се спроводити ове активности, Одлуком је прописано да ће висина дневне накнаде припадника Војске за вријеме учешћа у саставу снага Сјеверноатлантског савеза у сврху одговора на кризе износити нето 85 еура.

Влада је донијела Одлуку о образовању Сталног координационог тијела за израду Националне процјене ризика од прања новца и финансирања тероризма. Одлуком је, поред осталог, прописано да тијело припрема предлоге за мјере и акциони план за смањење идентификованих ризика, примјењује анализе из ових области и припрема извјештаје о спроведеним анализама и утврђеним националним ризицима од прања новца и финансирања тероризма.

Донијет је Национални план заштите и спашавања од радијационих и нуклеарних несрећа. У дискусији је наглашено да заштита и спашавање обухвата скуп мјера и радњи које се предузимају у циљу откривања, спречавања настајања, ублажавања и отклањања посљедица од радијационих и нуклеарних несрећа које могу угрозити становништво, материјална добра и животну средину. При изради плана, пошло се од чињенице да је Црна Гора ненуклеарна земља и да не може бити извор нуклеарне несреће, али да је окружена нуклеарним електранама на основу чега се процјењује да би могла бити погођена транснационалним акцидентом. Такође, Црна Гора посједује модерно и у складу са Међународним стандардима опремљено складиште радиоактивног отпада којим управља Центар за екотоксиколошка испитивања д.о.о. Подгорица, и спремно је да ускладишти евентуалне радиоактивне изворе или радиоактивни отпадни материјал који би се неким случајем нашао или открио на територији државе.

Влада је усвојила Информацију о Споразуму о садржају IPA Јадранско-јонског програма и потврди националног кофинансирања за период 2021-2027 и прихватила текст Споразума. Овај програм представља наставак Интеррег Јадранско-јонског транснационалног програма 2014-2020, са укупним буџетом од 160.810.017 еура, од чега допринос ЕУ износи 136.688.515 еура. Програм обезбјеђује бесповратна средства у износу од 85% трошкова пројеката у којима учествују црногорски партнери. Стога је за потребе уплате националног кофинансирања техничке подршке неопходно обезбиједити финансијска средства у износу од 202.377 еура у оквиру буџета током шестогодишњег периода од 2022. до 2027. Споразумом су дефинисане обавезе држава учесница у циљу ефикасног и ефективног управљања и спровођења Програма, као и обезбјеђивања подршке подносиоцима предлога пројеката и корисницима бесповратних средства.

Влада је усвојила Информација о реализацији закључака 07-72 од 25. априла 2019. године о конвертовању дуга ХТП „Улцињска ривијера“ АД Улцињ у акцијски капитал Владе Црне Горе и прихватила текст Уговора о вансудском поравнању.

Донијет је Програм заштите и очувања културних добара за 2022. годину са Извјештајем о реализацији за 2021. годину. Програмом је обухваћено 17 пројеката у укупном износу од 230.400 еура. Пројекти се односе на унапређење стања културних добара, као што су: Средњовјековни град и рудник Брсково, остаци манастира Самоград, Црква светих апостола Петра и Павла, Жабљак Црнојевића, тврђава Херцег Новог, Манастир Ћелија Добрска, Стари град Улцињ (обрушени дио зидина), као и нематеријална културна добра: вјештина израде бихорског ћилима и вјештина израде чунова на Скадарском језеру.

Влада је дала сагласност за финансијску подршку пројекту израде студије изводљивости потребне за реализацију спортске инфраструктуре, спортског центра и стадиона у Општини Улцињ у укупном износу од 74.481 еура.

Утврђен је Правилник о измјени и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства финансија. Измјенама и допунама Правилника предвиђено је формирање нове организационе јединице, Одјељења - Алиментациони фонд, док је у оквиру Службе за опште послове и управљање људским ресурсима предвиђено одлучивање по жалбама против рјешења о обавези повраћаја исплаћеног износа привременог издржавања. Попуњавање радних мјеста у оквиру Одјељења Алиментационог фонда извршиће се прерасподјелом службеника из других организационих јединица Министарства финансија.

Влада је донијела кадровске планове Министарства културе и медија, Министарства рада и социјалног старања и Завода за школство за 2022. годину.

Усвојена је Информација о исплати финансијских средстава за награђивање службеника Министарства унутрашњих послова, Министарства одбране – Војске Црне Горе, служби заштите и спашавања локалних самоуправа и добровољних ватрогасних друштава који су учествовали у гашењу пожара од 19. до 31. марта 2022. године на подручју општине Колашин, као и у периоду љетње пожарне сезоне, у износу од по 200 еура.

Влада је усвојила Информацију о пословању привредних друштава у сектору енергетике. У складу са закључком Владе од 6. октобра 2022. године, Информација садржи податке привредних друштава о ризику пословања са финансијског аспекта, укључујући енергетску ситуацију, односно високе цијене електричне енергије из увоза, надокнаду губитака у дистрибутивном систему, повећање броја запослених, износ зарада у привредним друштвима, као и табеларни приказ финансијских показатеља у посљедње три године. У расправи је констатовано да, без обзира на све изазове у овој области, у протеклом периоду није дошло до повећања цијена за крајње кориснике, што је значајно допринијело очувању стандарда грађана и смањењу укупног инфлаторног притиска. Имајући у виду значај ове теме за укупне друштвено-економска токове, Влада је закључила да је неопходно да фокус пажње и даље буде на енергетском тржишту и пословању привредних друштава у овом сектору. У том смислу, донијето је више конкретних задужења за одборе директора, у циљу израде планова за превазилажење тренутне ситуације и опоравак, који ће садржати предлоге конкретних мјера за рјешавање проблема у пословању, са роковима и носиоцима активности.

Поред осталог, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.

Flickrhttps://flic.kr/s/aHBqjAeDdD

Youtubehttps://youtu.be/5jAJeQE0sNo

27. сједница Владе Црне Горе

I МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СУ ВЛАДИ ДОСТАВЉЕНИ РАДИ РАСПРАВЕ
1.Усмена информација о реализацији активности из процеса приступања Црне Горе Европској унији Закључци
2.Информација о дугорочном задуживању, у циљу обезбјеђивања дијела недостајућих средстава за финансирање буџета за 2022. годину и стварања фискалне резерве са Предлогом уговора о кредиту Материјал Закључци
3.Информација о Предлогу листе приоритетних капиталних пројеката за финансирање из капиталног буџета државе у 2023. години Материјал Закључци
4.Предлог закона о организовању тржишта у рибарству и аквакултури Материјал Закључци
5.Предлог закона о потврђивању споразума између Владе Црне Горе и Вијећа министара Босне и Херцеговине о изградњи међудржавног моста преко ријеке Таре на споју магистралног пута М3 на локацији Шћепан Поље (Црна Гора) и магистралног пута М-18 Материјал Закључци
6.Предлог уредбе о измјени Уредбе о адитивима који се могу користити у храни* Материјал Закључци
7.Предлог одлуке о утврђивању висине новчане накнаде припаднику/ци Војске Црне Горе за вријеме учешћа у саставу снага Сјеверноатлантског савеза у сврху одговора на кризе Материјал Закључци
8.Предлог одлуке о образовању Сталног координационог тијела за израду Националне процјене ризика од прања новца и финансирања тероризма Материјал Закључци
9.Предлог одлуке о давању претходне сагласности Општини Котор за отуђење непокретности Материјал Закључци
10.Предлог одлуке о накнадама за коришћење општинских путева и дјелова државних путева који пролазе кроз насеље на територији општине Котор Материјал Закључци
11.Предлог одлуке о висини накнада за коришћење општинских путева на територији општине Жабљак Материјал Закључци
12.Предлог националног плана заштите и спашавања од радијационих и нуклеарних несрећа Материјал Закључци
13.Информација о Споразуму о садржају IPA Јадранско-јонског програма и потврди националног кофинансирања, за период 2021-2027 с Педлогом споразума Материјал Закључци
14.Информација о реализацији закључака 07-72 од 25. априла 2019. године о конвертовању дуга ХТП „Улцињска ривијера“ АД Улцињ у акцијски капитал Владе Црне Горе с Предлогом уговора о вансудском поравнању Материјал Закључци
15.Предлог програма заштите и очувања културних добара за 2022. годину са Извјештајем о реализацији Програма заштите и очувања културних добара за 2021. годину Материјал Закључци
16.Предлог за давање сагласности за финансијску подршку пројекту израде студије изводљивости потребне за реализацију спортске инфраструктуре, спортског центра и стадиона у Општини Улцињ Материјал Закључци
17.Предлог правилника о измјени и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства финансија Материјал Закључци
18.Нацрт кадровског плана Министарства културе и медија за 2022. годину Материјал Закључци
19.Нацрт кадровског плана Министарства рада и социјалног старања за 2022. годину Материјал Закључци
20.Нацрт кадровског плана Завода за школство за 2022. годину Материјал Закључци
21.Кадровска питања Закључци
21.1Предлог за престанак вршења дужности в.д. директора Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Материјал
21.2Предлог за именовање директора Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Материјал
21.3Предлог за одређивање вршитељке дужности генералне директорице Директората за планирање простора и информационе системе у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма Материјал
21.4Предлог за одређивање вршитељке дужности генералне директорице Директората за заштиту природе у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма Материјал
21.5Предлог за разрјешење предсједнице Управног одбора ЈУ Дом старих „Грабовац“ Рисан Материјал
21.6Предлог за именовање предсједнице Управног одбора ЈУ Дом старих „Грабовац“ Рисан Материјал
21.7Предлог за престанак вршења дужности в.д. помоћнику директора Управе прихода и царина Материјал
21.8Предлог за одређивање вршиоца дужности помоћника директора Управе прихода и царина Материјал
21.9Предлог за одређивање вршитељке дужности помоћнице директора Управе за капиталне пројекте Материјал
21.10Предлог за одређивање вршитељке дужности помоћнице директора Управе за капиталне пројекте Материјал
21.11Предлог за одређивање в.д. секретарке Министарства одбране Материјал
21.12Предлог за именовање државног секретара у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Материјал
II МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ С ПРЕДЛОГОМ ДА СЕ О ЊИМА НЕ РАСПРАВЉА
22.Предлог одлуке о давању претходне сагласности Општини Котор за отуђење непокретности (без расправе) Материјал Закључци
23.Извјештај о раду и Финансијски извјештај Агенције за цивилно ваздухопловство за 2021. годину (без расправе) Материјал Закључци
24.Предлог за измјену и допуну Закључка Владе Црне Горе, број: 07-6647/2 од 20. октобра 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
25.Предлог за измјену Закључака Владе Црне Горе, број: 07-5575/2, од 6. септембра 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
26.Предлог за формирање Мјешовите комисије за економску сарадњу између Владе Црне Горе и Владе Републике Азербејџан (без расправе) Материјал Закључци
27.Предлог платформе за учешће предсједника Владе др Дритана Абазовића и чланова црногорске делегације на XVIII Самиту франкофоније, Ђерба, Република Тунис, 18-20. новембар 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
28.Предлог платформе за учешће предсједника Владе др Дритана Абазовића на V едицији Париског мировног форума, Париз, Република Француска, 11-12. новембра 2022. године (без расправе) Закључци Закључци
29.Предлог платформе за учешће предсједника Владе др Дритана Абазовића на регионалној конференцији о обновљивој енергији која се одржава 17. новембра 2022. године у Београду (без расправе) Материјал Закључци
30.Предлог платформе за учешће потпредсједника Владе и министра капиталних инвестиција мр Ервина Ибрахимовића, на Министарском састанку Транспортне заједнице који ће се одржати 15. новембра 2022. године, у Бриселу, Краљевина Белгија (без расправе) Материјал Закључци
31.Предлог платформе за учешће др Јоване Маровић, потпредсједнице Владе за спољну политику, европске интеграције и регионалну сарадњу и министарке европских послова на Глобалном форуму „Изградња повјерења и јачање демократије” (без расправе) Материјал Закључци
32.Предлог платформе за учешће мр Марасха Дукаја, министра јавне управе, на 14. састанку Управног одбора ReSPA на министарском нивоу, Тирана, Република Албанија, 15. новембар 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
33.Предлог платформе за учешће министра унутрашњих послова Филипа Аџића на министарској конференцији „Одрживо управљање миграцијама на Западном Балкану“, Скопље, 15-16. новембар 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
34.Предлог за преусмјерење средстава са потрошачке јединице Министарство европских послова на потрошачку јединицу Министарство вањских послова (без расправе) Материјал Закључци
III МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ РАДИ ДАВАЊА МИШЉЕЊА ИЛИ САГЛАСНОСТИ
35.Предлог мишљења на План рада са Финансијским планом Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност за 2023. годину (без расправе) Материјал Закључци
36.Одлука о измјенама и допуни Одлуке о накнадама Агенције за надзор осигурања (без расправе) Материјал Закључци
37.Захтјев за давање сагласности за покретање поступка попуне радних мјеста Фонда рада која нијесу предвиђена Дјелимичним кадровским планом органа државне управе и служби Владе Црне Горе за 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
38.Питања и предлози
38.1Информација о исплати финансијских средстава за награђивање службеника Министарства унутрашњих послова, Министарства одбране – Војске Црне Горе, служби заштите и спашавања локалних самоуправа и добровољних ватрогасних друштава Материјал Закључци
38.2Информација о статусу реализације закључака Владе Црне Горе, број: 07-3770, са сједнице од 7. децембра 2017. године Материјал Закључци
38.3Предлог платформе за учешће министра економског развоја и туризма, Горана Ђуровића са делегацијом на 53. Међународном сајму туризма, Нови Сад, Република Србија, у периоду 16-18. новембар 2022. године Материјал Закључци
38.4Предлог платформе за учешће министарке културе и медија Маше Влаовић на Форуму словенских култура, Република Словенија, 16-20. новембар 2022. године Материјал Закључци
38.5Информација о пословању привредних друштава у сектору енергетике Материјал Закључци
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?