Саопштење са 28. сједнице Владе Црне Горе

Овај чланак садржи листу докумената

Влада је на данас одржаној, 28. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, утврдила Предлог закона о буџету Црне Горе за 2023. годину. У расправи је наглашено да је Буџет за 2023. годину пројектован на 2,852 милијарди еура и представља реалан и одржив оквир који ће омогућити очување животног стандарда грађана, постизање одрживог економског раста и  обезбјеђивање  уредног, одрживог и благовременог финансирања свих обавеза. Буџет је планиран опрезно и одговорно, узимајући у обзир све изазове на унутрашњем, али и на геополитичком плану. Расходи буџета планирани су у износу од 2.852.648.045,27 еура и у односу на претходну годину већи су за 165.620.520,37 еура или 6,2 %.

Једна од кључних карактеристика Буџета је да су трансфери за социјалну заштиту планирани у износ од 785 милиона еура, односно 34 % укупних издатака буџета, што представља историјски максимум. За потребе права из области социјалне заштите планирана су додатна средства у износу од 45 милиона еура (доминантно за дјечије додатке - 23,01 милиона еура, остала права из области социјалне заштите у износу од 13,61 милиона еура, као и износ од 7 милиона еура намијењен за накнаде за новорођену дјецу).

За повећање пензија планирана су додатна средства од 35 милиона еура, сходно редовном усклађивању и очекиваном кретању броја пензионера. План је да, до краја наредне године, минимална пензија достигне ниво од 60 % минималне зараде.

Усљед потребе смањивања инфлаторних притисака на животни стандард запослених у јавном сектору планирано је повећање зарада у укупном износу од 67 милиона еура.

Сектор здравства има значајно учешће на нивоу јавне потрошње и чини 402 милиона еура, одосно 14 % укупне јавне потрошње. У односу на 2022. годину, издвајња су номинално на истом ниову, међутим расположива средства су реално увећана, имајући у виду да су ребалансом буџета у септембру 2022. године Фонду здравства опредијељена додатна средства у износу од 65 милиона еура, која су се односила доминантно да отплату акумулираних дугова Фонда, односно јавних здравствених установа. У оквиру наведеног износа опредијељена су додатна средства за потребе изградње и реконструкције објеката здравства у износу од 4 милиона еура. Поред наведеног, Законом о буџету стварају се претпоставке обезбијеђивања додатних средстава за финансирање Пројекта изградње и реконструкције и опремања здравствених установа у Црној Гори у износу од додатних 55 милиона еура.

Сектору пољопривреде, шумарства и водопривреде опредијељена су укупна средства у износу од 63 милиона еура, што представља увећање за 6 милиона еура у односу на 2022. годину, и ово се доминантно односи на увећање субвенција. Поред наведеног, у оквиру Текуће буџетске резерве, расположива су додатна средства за овај сектор у износу од 6,5 милиона еура, од чега 5 милиона еура за потребе увођења нових пољопривредних површина у регистре, као и 1,5 милиона еура додатних средстава за мјере тржишне цјеновне политике.

Поред осталога, у дискусији је, као једна од кључних карактеристика Буџета, наглашено да је први пут достигнуто издвајање од 2 % БДП-а за потребе развоја одбране, што представља најбољу потврду евроатлантског опредјелјенја ове Владе.

Капитални буџет, као кључна развојна компонента, износи 202,6 милиона еура, што ако се изузму средства која су у текућој години опредијељена за реализацију пројекта приоритетне дионице аутопута, представља повећање од 35 милиона еура за остале пројекте. Ова средства су опредијељена за реализацију 294 капитална пројекта.

Узимајући у обзир пројектоване приходе у 2023. години, као и планиране издатке, очекује се остварење дефицита буџетске потрошње у износу од 5,9 % БДП-а, односно 366 милиона еура. Будући да планирана отплата дуга у 2023. години износи 338 милиона еура, очекује се да ће недостајућа средства за наредну годину износити 705 милиона еура.

Влада је утврдила Предлог одлуке о задуживању Црне Горе за 2023. годину. Одлуком је предвиђено да ће за финансирање недостајућих средстава Држава користити депозите и средства из постојећих кредитних аранжмана закључених у ранијем периоду, као и средства из новог задужења. Држава се у 2023. години може задужити до износа од 600 милиона еура за потребе обезбјеђења недостајућих средстава и стварања фискалне резерве, што ће зависити од фискалне резерве која ће бити обезбијеђена у текућој години.

Flickrhttps://flic.kr/s/aHBqjAf8C1

Youtube линк: https://youtu.be/mz897dEIFrs

28. сједница Владе Црне Горе

I МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СУ ВЛАДИ ДОСТАВЉЕНИ РАДИ РАСПРАВЕ
1.Предлог закона о буџету Црне Горе за 2023. годину Материјал Закључци
2.Предлог одлуке о задуживању Црне Горе за 2023. годину Материјал Закључци
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?