- Влада Црне Горе
Саопштење са 76. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 76. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 76. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила амандмане на Предлог закона о слободном приступу информацијама. Предложеним амандманима (њих 20) поједностављен је начин приступа информацијама када је захтјев поднијет електронским путем и када орган одлучи удовољити захтјеву (под условом да подносилац захтјева изричито не инсистира на доношењу рјешења). У циљу усклађивања Предлога закона о слободном приступу информацијама са Директивом о поновној употреби информација јавног сектора из 2003 године (Директива 2003/98/ЕУ) и њеним измјенама из 2013. године (Директива 2013/37/ЕУ), израђен је предлог нових амандмана на Предлог закона како би се регулисала између осталог и питања поновне употребе информација, информација из јавних предузећа, истраживачких организација и организација које финансирају истраживања, затим дозвола за поновну употребу информација као и искључива права у поступку за поновну употребу информација. Кроз постојећи Предлог закона цијелисходно је и економично рјешење управо објавјивање података на постојећем порталу отворених података, гдје се задовољава начело Директиве да садржаји јавног сектора којима се може приступити у складу са националним законодавством треба да буду бесплатни за коришћење. Циљ овога је да се омогући већем броју малих и средњих предузећа и нових предузећа да уђу на нова тржишта у пружању производа и услуга користећи више података у стварном времену, доступних у отвореном формату. У циљу усклађивања Предлога закона о слободном приступу информацијама са правним тековинама Европске уније превасходно са Архушком конвенцијом, амадманима на Предлог закона се регулише и област заштите и очувања животне средине. У том смислу, Црна Гора је већ у значајној мјери хармонизовала свој нормативни оквир са Архуском конвенцијом доношењем Закона о животној средини, у којем је дефинисано шта су еколошке информацијек као и обавеза проактивног објављивања информацијама у поступку по захтјеву. Поред усклађивања са правним тековинама Европске уније, треба имати у виду и друге међународне стандарде, прије свега документа Савјета Европе и праксе Европског суда за људска права. С тим у вези што се тиче Тромсо конвенције, тј. Конвенције Савјета Европе о приступу званичним документима изричита је да се формалности за остваривање приступа информацји треба свести на минимум, те се кроз предложене амандмане усклађују одредбе Предлога закона о слободном приступу информацијама.
Донијета је Уредба о измјени Уредбе о условима и критеријумима објављивања листе пореских дужника. У циљу поштовања начела једнакости, предложеном уредбом прописује се обавеза да порески орган квартално објављује листу 200 највећих пореских дужника са највећим пореским дугом по свим пореским облицима, према евиденцији Пореског органа на дан израде листе, који доспјеле пореске обавезе нијесу измирили у роковима прописани законом, као и листу од 100 највећих пореских дужника за које је покренут стечајни поступак. Имплементацијом предложене уредбе врши се побољшање постојећих рјешења која ће имати утицаја на побољшање пореске дисциплине пореских обвезника, што би се у крајњем одразило на укупну фискалну, финансијску и макроекономску стабилност државе.
Влада је усвојила Информацију о потреби ургентног рјешавања проблема текуће неликвидности акционарског друштва "Црногорска пловидба" – Котор. Црногорски поморски сектор се суочава са изазовима који захтијевају стратешко планирање и прилагођавање тржишним условима како би се обезбиједила дугорочна стабилност и одрживост. Како је истакнуто на сједници, државне бродарске компаније, Барска пловидба АД Бар и АД “Црногорска пловидба" – Котор, имају кључну улогу у очувању поморске инфраструктуре, запошљавању помораца и повезивању земље с глобалним тржиштима. Међутим, након спроведене анализе од стране Министарства поморства, недвосмислено је утврђено да је Црногорска пловидба презадужена и неликвидна, те да иста није у могућности да сервисира своје обавезе. Укупан дуг ове компаније према Влади Црне Горе износи 36,2 милиона еура. Такође, у јануару 2025. године доспио је и дуг по овердрафт кредиту Прве банке АД у износу од цца 400.000 еура и уколико се исти не измири у најкраћем могућем року, Прва банка АД ће покренутни принудну наплату, што би у коначном резултирало блокадом рачуна. Такав развој догађаја неминовно води до покретања стечајног поступка, а како би избјегли стечај у компанији која је у 100 % државном власништву, Министарство поморства је предложило привремено рјешење усмјерено на рјешавање тренутне неликвидности Црногорске пловидбе које обухвата низ корака који су од есенцијалног значаја за избјегавање стечаја и обезбјеђивање средстава неопходних за оперативно функционисање овог Друштва. С друге стране, овим рјешењем, осигурава се одрживост пословања Црногорске пловидбе АД, те даје могућност Браској пловидби да генерише веће приходе. У Информацији је дат преглед активности, кроз модел пословно-техничке сарадње између двије бродарске компаније, којим се предлаже да Барска пловидба преузима у закуп бродове који су у власништву Црногорске пловидбе. У замјену за унајмљене бродове, Барска пловидба ће током 2025. године, на име плаћања будућих најамнина, авансно и сукцесивно уплаћивати Црногорској пловидби недостајућа средства до максималног износа од 1.000.000 еура која ће Црногорска пловидба користити за отплату овердрафт кредита Првој банци АД, исплату зарада и других оперативних трошкова везаних за бродове. На овај начин ће се предуприједити блокада рачуна Црногорске пловидбе, која би, у супротном, неминовно довела до увођења стечаја у ово Друштво. С друге стране, Барска пловидба АД би преузимањем бродова унаприједила капацитет за уговарање дугорочних најамнина, чиме би стекла изгледне шансе за генерисање већих прихода. Такође, Барска пловидба би обезбиједила боље услове за редовно измирење обавеза по основу кредита према Еxим банци као и могућност развоја капацитета за отплату сопственог дуга према Држави.
Усвојена је Информација о закључивању Меморандума о разумијевању између Дипломатске академије Министарства вањских послова Црне Горе и Мароканског института за дипломатска истраживања при Министарству вањских послова афричке сарадње и мароканских исељеника Краљевине Мароко с Предлогом меморандума. Циљ овог меморандума је успостављање и развијање сарадње између двије дипломатске академије на основу ког ће се спроводити активности у области дипломатске обуке по начелима реципроцитета и обостраног интереса. Меморандум се закључује се на период од три године при чему се аутоматски продужава на наредне једногодишње периоде, осим ако га једна од страна не оконча доставлīјањем писаног обавјештења, дипломатским путем, другој страни најмање три мјесеца прије његовог датума истека. Меморандум, како се наводи у Информацији предвиђа заједничке обуке и размјену - организовање циклуса обука о дипломатији међународним односима за дипломате обје стране, размјену младих дипломата кроз програме стажирања; размјену знања и ресурса - размјену публикација, медијских информација и документације од заједничког интереса, размјену "know-how" у вези са креирањем обука и преносом знања, размјену стручњака и истраживача из области везаних за дипломатију; заједничке активности које обухватају наизмјенично организовање конференција у корист дипломата и друге облике сарадње договорене заједничким консултацијама.
Влада је усвојила Информацију о потреби суфинансирања рада Комисије за антидопинг. Тим поводом, задужено је Министарство спорта и младих да средства у износу од 150.000 еура преусмјери на жиро рачун Комисије за антидопинг, како би се створили неопходни услови за наставак рада Комисије и завршетак започетих активности на реализацији обавеза из међународне и домаће агенде у области антидопинга. На сједници је наглашено да је Комисија за антидопинг важно тијело у систему спорта Црне Горе чија је улога заштита интегритета спортске области кроз контролу спортиста везано за потенцијално коришћење недозвољених супстанци. Наведена обавеза произилази из Међународне конвенције против допинга у спорту као и Свјетског антидопинг кодекса. Црна Гора је и чланица Свјетске антидопинг агенције која прати имплементацију обавеза у области борбе против допинга. У случају изостанка импементације наведених обавеза, казне су угласвном забрана учешћа спортистима на међународним такмичењима.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.